Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e diel, gusht 20, 2006

ELVIS PRESLEY –The KING (1935-1977)

Ajo qe me pelqen shume te bej eshte te argetoj njerezit dhe per kete do te perpiqem deri ne castin e fundit te jetes.

Nga Sofjola Kotelli

Kengetari dhe aktori amerikan, nje nga yjet me te njohur te shekullit te 20-te, pionieri i muzikes rrok qe vazhdon te mbetet nje nga interpretuesit me te medhenj te muzikes te te gjitha koherave.

Femijeria

Elvis Presli, djali i Vernon Elvis Presli dhe Gledis Love Smith Presli lindi ne Tupelo Misisipi. Ai u rrit ne Tupelo dhe me vone ne Memfis ku familja e tij u vendos kur ishte 13 vjec. Kishte nje vella binjak (Xhesi Garon Presli), i cili vdiq gjate lindjes. Elvisi filloi ti binte kitares qe ne moshen 11 vjecare dhe pas shkolles se mesme punoi per Kraun Elektrik Kompani.
Autori skocez Alan Morison pretendon se Elvsi kishte origjine skoceze. Morison ne nje liber te tij shkruan se kishte gjetur paraardhesit e tij ne Lonmei ne 1700-en. Sipas Morisonit Andriu Presli u martua me Elspeth Leg ne Lonmei ne 1713. Djali i tyre i quajtur perseri Andriu u vendos ne kolonite angleze ne 1745-en.
Nga nena e babait te tij Mini Mei, Elvisi ishte pasardhes i mbretit King Henri II i Anglise ndersa gjyshja e Elvisit nga nena ishte cifute.«Sun» Studio

Ne vere te 1953-shit, gjate pushimit te drekes nga puna e tij, pagoi 4 dollare per incizimin e dy kengeve te njohura te kohes “My Happiness” dhe “That’s when your heartaches begin” si dhurate per ditelindjen e nenes se tij Gledis. Themeluesit e shtepise diskografike “Sun”, Sem Fillips dhe Marion Keisker pasi degjuan diskun dhe vecuan menjehere talentin e lindur te djaloshit simpatik e therriten ate serish ne studio ne korrik te 1954-es. Pas suksesit me kengen “Blue moon of Kentucky”, qe e beri te njohur dhe jashte Tenes, Elvisi regjistroi dhe 5 kenge te tjera me kete studio. Me te shumtat ishin muzike bluz ose hite western. Ne gusht te 1955-es prinderit e Elvisit lidhen nje kontrate me shtepine diskografike RCA te Kolonel Parker, duke perfunduar keshtu lidhjen e Elvisit me “Sun”.
Pas moshes 21 vjecare deri ne fund te jetes se tij ne 1977, Elvisi kishte me teper se 100 hite ne majat e top hiteve ne mbare boten. Koncerti i tij me i suksesshem ishte ai i Havajit ne Janar te 1973-shit, i cili u dha nepermjet satelitit ne te gjithe boten dhe bile u ndoq nga me teper njerez sesa kur u transmetua vajtja e Neil Armstrong ne hene. Ky kocert ishte nje cast historik per karrieren e kengetarit te njohur dhe daton audiencen me te madhe qe kish marre ndonjehere pjese ne koncertet e tij.
Elvis Presli ishte dhe nje besimtar i devotshem. Ai regjistroi disa albume me muziken gospel (ungjillore), sidomos ne vitet e fundit te jetes se tij. Ka shitur me teper se 1.000.000.000 (1 bilion) albume ne mbare boten, me shume se ndonje muzikant apo grup tjeter muzikor, duke perfshire ketu dhe te famshmit The Beatles, te cilet ishin admirues te punes se tij, ndersa vete Elvisi ironikisht mendonte se The Beatles ushtronin influence te keqe mbi rinine amerikane.


Elvisi ne televizion

Ne Janar te 1956-es Presli beri debutin e tij te pare ne ekranin televiziv. Pas nje sere suksesesh ne show te ndryshme Elvisi u shfaq ne « Ed Salivan Show » ne 9 Shtator te po atij viti duke sjelle nje rekord ne numrin e teleshikuesve qe kapi shifren 52-60 million. Kur u shfaq per here te dyte ne kete show te suksesshme, Elvisi ndryshoi floket e tij nga te verdhe te erret ne te zinj. Ne shfaqjen e tij te trete dhe te fundit ne po kete show, Salivan i detyruar nga presioni i moralisteve urdheroi qe Presli te filmohej nga mesi e siper per shkak te levizjeve te tij te konsideruara « teper moderne » per kohen.
I suksesshem, i talentuar dhe shume terheqes Elvis Presli nuk kish se si ti mungonte dhe ekranit te madh kinematografik. Duke filluar me «Love me Tender», (1956) Presli mori pjese ne 31 filma midis 1956 dhe 1969, duke nenshkruar nje mori kontratash te suksesshme. Filmat ishin ne pergjithesi muzikore dhe pavaresisht se nuk vleresoheshin shume nga kritika, u priten shume mire nga publiku duke sjelle keshtu fitime kolosale. Elvisi cilesohej nga regjizoret me te cilet punoi si shume i sjellshem, i bindur dhe kembengules ne pune. «King Creole» (1958), filmi me i pelqyer i Elvisit, eshte cilesuar njekohesisht nga kritika si me i miri. Ndersa filmat me te dashur per publikun ishin «Blue Hawaii»(1961) dhe «Viva Las Vegas» (1964).


Sherbimi ushtarak

Ne 20 Janar 1958, Presli mori nje njoftim per kryerjen e sherbimit ushtarak per 2 vjet. Presli sherbeu ne Gjermani prej dhe ku u lirua me nderime ne Mars te 1960-es. Shume akoma nuk e kane kuptuar se si nje femije i vetem, ne ate kohe mbeshtetja e vetme e nenes dhe gjyshes se tij, u dergua me sherbim larg ne kohe paqeje. Dyshohet se therritja e tij per te kryer sherbimin ushtarak ishte politikisht e qellimshme per te menjanuar disi influencen e tij «te rrezikshme» ne perzierjen e racave. Elvisi ishte nje adhurues i Martin Luter Kingut dhe kishte kerkuar shume here te takohej me te, por ky takim nuk u realizua kurre. Ne kohen kur ishte ne ushtri ai zoteroi rripin e zi ne karate dhe mbante graden e Rreshterit.


Lidhjet…

Qe ne fillim te karrieres se tij Elvis Presli ishte quajtur nje sex symbol qe kish bere te enderronin me mijera femra. Kishte nje sere lidhjesh me femra te njohura te ekranit para dhe pasi u be i njohur duke perfshire dhe Mami Van Doren, Natali Ud, Tjusdi Uelld, Sivil Sheperd, Barbra Streizend apo An Margaret.
Ne 1 Maj te 1967-es, ai u marua me Prishila An Baulie ne Hotelin Aladin ne Las Vegas. Prishila ishte vajza e gruas se oficerit komandant te Preslit ne Gjermani gjate sherbimit te tij ushtarak. Ne menyre te habitshme, Elvisi arriti te bindte nenen e Prishiles dhe njerkun e saj per ta lejuar ate te jetonte me Elvisin ne Greislend, megjithese ishte akoma e mitur. Vajza e tyre Liza Mari Presli lindi ne 1 Shkurt 1968. Pas divorcit te tyre ne 1973-shin, Liza jetoi me nenen e saj Prishila.Progresi i 1969-es

Pas 7 vjetesh suksesi, kenga “Mendje e dyshimte”, u be hiti numer 1 ne Billboard Music Charts ne nentor te 1969-es. Kjo ishte kenga e fundit qe kapi majat sa kohe qe Elvisi ishte gjalle. Mesi i viteve 70 e kapi ate krejt te izoluar, nen ndikimin e drogave te ndryshme te cilat sollen ndryshime negative ne aparencen, shendetin dhe karrieren e tij artistike. Elvisi dha koncertin e fundit live ne Indianapolis, Indiana ne 26 korrik te 1977-es.Vdekja

Elvis Presli vdiq ne moshen 42 vjecare ne shtepine e tij ne Greislend ne Memfis Tenes (shtepia me e vizituar ne Amerike pas Shtepise se Bardhe), ne 16 gusht 1977 ku dhe eshte varrosur. Fillimisht u varros ne varrezat e Forest Hill dhe me vone u vendos ne Greislend pas nje perpjekjeje per tu vjedhur trupi nga fansa te tij. Ekzaminimet e shumta pas vdekjes konstatuan se shkaku i vdekjes ishte nje atak zemre, i ardhur si pasoje e perdorimit te tepruar te droges. Gjate ekzaminimeve, ne trupin e tij u gjeten shenja perdorimi te rreth 10 lloje drogave te ndryshme. Sipas nje legjende popullore, Elvisi nuk vdiq ne 1977-en dhe mund te jete akoma gjalle.

Influenca

Elvis Presli u be perhapesi i interesit per rrok & rollin ne Europe. Emri i tij ishte i njohur dhe per njerezit mbrapa “perdeve te hekurta” te kohes. Ne France, kengetari Xhoni Hallidei kopjoi Preslin ne frengjisht, duke u kthyer ne yll te skenes ne vendin e tij. Presli u hapi rrugen aristeve te tjere amerikane te cilet filluan te organizonin turne ne Europe dhe disqet e tyre filluan te kishin sukses dhe jashte kufijve amerikane. Adoleshentet kopjonin stilin e tij te flokeve dhe te veshjes, duke sjelle nje mode te re.
Tani, pas me shume se 25 vjet pas vdekjes, Elvis Presli mbetet figura me e njohur e muzikes pop te shekullit te 20-te. Ai vazhdon te jete akoma standarti me te cilin maten nocionet e fames.