Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e enjte, korrik 13, 2006

Veni, Vidi, Vici për udbashët...

Të dashur lexues,

Nëse keni kohë vizitoni blogun virtual www.savekosovo.org dhe do të shifni qartë se propaganda e Beogradit(shërbimet sekrete të BIA-së,MUP-it,MIP-it dhe mediat)nuk kanë ndonjë dallim nga propaganda e disa ueb faqeve shqiptare në internet!
Pra, më vetëdije apo pa te disa blogje shqiptare nuk kanë dallim nga propaganda serbe!Sinqerisht këtë e them se gjithçka çka vizitori e shef në faqen e serbëve këtë edhe e gjenë në faqen shqiptare(www.zeriyt.com,www.prishtina-team.com,www.kosova.de etj).Pra,individet(lexoni UDB-ashët e vjetër dhe të ri)kanë mendime të njëjta dhe mbështetën në informacionet propaganduese të Beogradit.

PASI TA VIZITONI FAQEN E SERBËVE DO TE BINDENI SE FJALËT JANË TË NJAJTA ( VIZITOJE FAQEN E SHQIPTAREVE WWW.SAVEKOSOVA.ORG DHE ATY KE MATERIAL QE DO TE MESON SI TE FLASËSH SI NJË SHQIPTARE I VËRTET I CILI I MBRON INTERESAT E KOMBIT TE VET)!
Përpiluesit e listave kanë bindjen e tyre të gabuar kur udbashet thonë se në Kosovë ka Xhihadista! Vallë a nuk e vëreni se duke pohuar se në Kosovë ka grupe te tilla i bëni vërtet dem pavarësisë se saj !

Ata që ne ngjarjet e marsit 2004 dogjen Kishat Serbe pa dyshim se kanë qenë qytetar te thjeshtë të cilët nuk kishin mënyrë tjetër ta shprehnin revolten dhe si mund të themi se ato demonstrata ishin të organizuara në mars 2004 nga ndonjë grup Islamik. Fjala vjen ne Gjakovë djegjen e Kishave e kanë bërë të rinjtë e revoltuar ngase dihet se çfarë bëri shteti vrastarë serb në këtë Komunë buzë Alpeve Shqiptare.

Shpresojë që ju përpiluesit e Listave të keni kujdes se si veproni, së vërtet:

Akuzat bëhen në GJYQ, jo ne INTERNET, apo ne kafene, apo çajtore, apo ne mal duke prerë dru!!!


Këtë mentalitet banal, jo-intitucional, këtë mentalitet naiv-primitiv duhet NDËRRUAR njëherë e përgjithmonëë, nëse dëshirojmë të bëhemi shtet përparimtar, funksional dhe të fortë(vetëm fanatiket religjioz, pro-regjimeve talibanezë, mund te përkrahin këto forma diktaturale të funksionimit shoqërorë)

Format qeverisëse te komunizmit, duhet TEJKALUAR sa më parë nga mënyra e te menduarit....ka qene Stalini ai që ka bërë LISTA/DOSJE madje edhe për njerëzit me te afërt/bashkëpunoëtoret me te mëdhenjë...të cilët i ka likuiduar një-nga-një, me shumë i nxitur nga PARANOJA, sesa nga faktet....

Dhe njekohesisht ka motivuar shume komuniste tjerë te "forte" ne terë Botën, (përfshirë edhe komunistët shqiptarë në të dy anët e kufirit), te mësojnë taktikat e tij.

Të mos përsërisim marrëzira të këtilla..sepse ASKUSH nuk do të tolerojë zhytjen e Kosovës ne errësirën e periudhës komuniste....
Edhe pas Pavaresisë së Kosovës, ekzistojnë plane te detajuara për mbajtjen e një kontrolle ndërkombëtare në punën e institucioneve në Kosovë.

Disa sorollap interneti më ca ueb faqe fashiste shqiptare i japin material Serbisë për propagandën e vet. Dhe falë IDITIOZMAVE të ndryshëm POSHTEROHEN të gjithë shqiptaret në përgjithësi...


Esenca e shkrimëve të mia për ketë temë është e bazuar në fakte historike .Faktet në çdo shkrim timin janë të verifikuara , përderisa në kategoritë e atyre blogjeve virtuale fashisto-sorosiste s’ka nevojë te verifikohet asgjë – ato kanë dhën Ishmitë me shkrim .

Unë në shkrimet e mija të bëra publikisht për agjitropët komunistë UDB-ashet , i kam berë në bazë të fakteve historike që më pastaj i kam plasuar në internet.Lista më vonë është falsifikuar nga disa përsona(nofka) Atëbotë unë theksova shum udbashë që kanë pasë gisht në burgosjen e Grupit te Demaçit.

Thash se kjo temë mund ta prek shumëkend sepse koha e gjatë nnn sundimin serb ka berë që të ketë edhe shumë bashkëpunëtorë, ose servil të serbit, por vërtet nuk e paskam ditur qe kaq shumë paska të tille (bile edhe tash në funksione qeveritare)...

Gjatë vitëve 1981-1990 janë maltëretuar në menyën më të egër dhe dënuar me mijëra të rinjë shqiptarë në Kosovë, te pakët kanë qenë ata inspektorë të Sigurimit shtetërorë Serb (U D B) që kanë perdorë forcën, jo pse kanë qenë të mirë, po pse kanë pasur veglat e tyre të ndyta –shqiptarët që punonin aty dhe qe për tiu hyrë ne hatër apo për një pagë të majme , shumë djem te ri edhe kanë mbetë të pa aftë për jetë pikërisht nga këta udbashët qe unë i kam cekur më lartë, këta nuk i njef vetëm unë, por çdo shqiptarë...

Kur lexohen me kujdes kundër-reagimet për publikimin e kësaj liste (sigurisht të mangët), venerohet se ajo është e falsifikuar dhe trishtuese. Ata që sulmojnë në mënyrën më të paskrupulltë, vlerat e dëshmuara të personaliteteve dhe strukturave të ndryshme, që kanë dhënë gjithçka për kauzën shqiptare, mbrojnë TURPIN që ka emër e mbiemër! Ata që shajnë UÇK-në, Adem Demaçin, Albin Kurtin, Ramush Haradinajn etj. mbrojnë Daut Morinën dhe sojin e sorollopin e tillë!!!

Franca, pas Luftës së Dytë Botërore, më urdhër të Dë Golit me gjyq e pa gjyq ekzekutoi hiç më pak se 20 000 francez, bashkëpunëtor të nazistëve.
Kosova ka të drejtë t'i publikoj emrat e tyre,por më fakte?!
Kush mbron turpin, turpin e ka fat.

Nofka virtuale ” i_retardumi”/Nezir Myrta/ më disa të tjerë Dosjen e falsifikoi,
shtoi emra pa fakte!

Listën nuk e ka përpliluar Adem Demaçi, po me "Dosje të Adem Demaçit", kam theksuar se gjykatësit në fjalë kishin qenë pjesëmarrës në Dosjen a aktakuzave ndaj bacës Adem Demaçi.

Një gjë të tillë e ka dëshmuar edhe publicisti prishtinas Bektesh Rudhani.

E kush na qenkan ata "gjykatës"??? Cka është "gjykates" sipas tyre???
E kush na qenka Adem Demaçi, të krijojë "dosje"??? Kush e ka “porositur” atë te krijojë "dosje"???

Çka është "dosje"sipas të “retardumit”, dhe sipas autoreve tjerë ,që këto dosje i falsifikuan në internet ???

Mendon se dosje janë shpifjet e shpikura te disa te krisurve(retardumëve) ndaj kushërinjëve te tyre?

Spinuazhët dhe xhelozitë ndër-vëllëzërore???

Pse dosjet i falsifikoi i “retarduari”,” Ukë Lushi,etj.

Ja po ua punojë një "dosje" unë N.N, dhe po e publikojë diku!!!
Si ua merr mendja juve ? A është ide e “ ndershme “???

***

Secili qe nuk pajtohet me tjetrin nuk i jipet, as nuk i miratohet e drejta e spiunimit dhe e fajësimëve (shpëshëherë të pabaza) dhe te natyrave te ulëta...

Një mori luftëtaresh te UÇK-së përfunduan në Hage, krejtësisht duke iu falendëruar "dosjeve" Staliniane te disa kokëzbrazurve, ish shokeve e bashkeluftetareve me te cilet kane ndare secilen gje, te motivuara nga xhelozia, ndjenja per pushtet, dhe se "po u nxinet rruga diku"...


Kombi shqiptar, nuk eshte prone INDIVIDUALE e dikujt, qe secilen here ai dikush eshte i paknaqur, ka te drejten e denimit/persekutimit ndaj secileve qe nuk i shkojne per shtati.

Secilen here qe dikush humb zgjedhjet, krijohen "dosje" te reja, qe iu dergohen organeve nderkombtare.

Derisa sa u be publike, nga zevendes-shefi i Misionit te OBB-se ne Kosove, i cili iu drejtua Hashimit, se secilen here qe ben AKUZA, qe ato te jene VALIDE, ka nevoje per FAKTE percjellese!!!

Hajt ngutnu, merrni lopatat, koburet, sopatat dhe filloni te sillni!!!
kush del fitimtar do ta shpallim te pafajshem, te tjeret gjithe spiune, tradhetar, UDBAsh..bla, bla, bla...(Mos harrova ndonje shprehje tejter te MADHE permes te ciles shqiptaret e "perkdhelin" njeri-tjeterin gjate komunikimit te tyre??? )
****

Gjithashtu, konsideroj se deponimet, me shkrime, fakte dhe argumente, për secilin, pra edhe për ish OZNistët, UDBashët, KOSistët apo ata të rrjeteve të tjera të shërbimeve sekrete serbo - sllave, do të duhej deponuar në arkiva ose edhe në institucionet përgjegjëse të Kosovës (pse jo edhe në mendjen e popullit).

E nesërmja, historia është gjykuesi më i mirë, më i saktë dhe më i drejtë. Së paku kështu do të dyhej të ishte.


Psh. Nga cili kënd na paraqitet sot personaliteti dhe figura madhore e Avni Rrustemit, në njërën anë, dhe, në tjetrën, ajo e vrasësit të tij.

Apo ajo e Luigj Gurakuqit, e Bajram Currit.... Ne, brezi ynë, do të duhej ti këndonim Fan S. Nolit, që A. Zogut i shtronte rrugën me hitha (Marshi i Barabait) apo A. Zogut që e ndiqte për ta vrarë, sikurse që i vrau të sipërshënuarit apo edhe të tjerët atdhetarë .

Dikush mendon se e kaluara e udbashëve duhet të mbetet ndofta kapitull për histori.

Në vitet 1996-97 ka pasur disa raste kur shqiptarë që i shërbenin Serbisë, janë vrarë. Zaten edhe me eliminin e kësaj kategorie, rezistenca e shqiptarëve fillon të marr kahjen drejt një konflikti të hapur, të armatosur me armikun.
Vrasjet kanë vazhduar edhe pas lufte. Unë mendoj që është bërë gabim i madh. Sidomos për të vrarët pas vitit 1999.

Në mesin e tyre ka pasur edhe të tillë që kanë mundur të zbardhin shumë ngjarje. P.sh. vrasjen e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës. Njeriu i cili supozohet të ketë qenë i implikuar në këtë ngjarje makabre, pa fije dyshimi ishte edhe agjenti i MUP-it i ndjeri Selim Brosha.

Këtë e konfirmojnë edhe familjarët e Kadriut. Dy-tre muaj para vrasjes së Kadri Zekës , Jusuf dhe Bardhosh Gërvallës , familjarët e Kadriut i ishin nënshtruar një presioni permanent nga UDB-ja. Këtë trysni personalisht e kishte bërë Selim Brosha. Përveç kontrollove, bastisjeve, shantazheve të ndryshme, kjo familje i ishte nënshtruar edhe formave të tjera të torturës psikologjike.

Duke e pare që trysnia nuk po sjell efektin që kishte dëshiruar UDB-ja, Selimi i thotë troç, vëllaut të madh të Kadriut; “O, ktheje vëllain, o do ta vrasim”. Vetëm pas dy-tre muajve kërcënimi realizohet.

Pra, njeriu që sigurisht ka ditur shumëçka (në mos e kishte organizuar vetë) për këtë atentat, ka pasur se çka të rrëfej. Nga ky këndvështrim, mendoj se nuk është dashur të vritet. Të gjithë ata që hapur i kanë shërbyer Serbisë, kanë mundur të zbardhin shumë ngjarje, sepse secili ka pasur një sasi të caktuar informacionesh.
Në fund të fundit, dënimi më i madh për këta njerëz, është jeta.

Të jetosh pa fije dinjiteti njerëzor, të jesh i përbuzur, i përjashtuar nga rrethi, fqinjtë, me frikë, dyshim, ankth, pa shpresë se mund të kthehet ajo kohë, doemos që është dënim i madh. Dhe sa më shumë që jetojnë, dënimi bëhet edhe më kuptimplotë. Shprehur me gjuhën e Dantes, për ta jeta është një lloj Purgatori...

Flori Bruqi