Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e shtunë, korrik 01, 2006

Botime pa doreza:Floart gjate fundjaves-qershor 2006

Me poshte keni te gjitha shkrimet e botuara ne web faqen virtuale Floart gjate fundjaves se qershorit 2006.

* O Fatmir Limaj, të lumtë, por edhe po deshe të marrësh diçka nga Kosova nuk mundesh se e kanë rjepë të shkretën, vetëm kockat ia kanë lënë.

* INTERVISTË PËRMES INTERNETIT

* A gabon presidenti i Kosoves?

* Cka thote daci per prangimin e keshilltarit te tij?

* Nuk e duan Dacin në kohën e zgjedhjeve në parti

* Ah,keto rruget e Kosoves!

* VEPRAT E NJERZVE TE MEDHENJE

* Flori Bruqi :Editorial i fundjaves

* NE PEJE PROMOVOHET VEPRA SHKENCORE E MAGJISTRIT PRISHTINAS,XHAFER SYLA.

* A do te behet rektor i UP-se shkenctari Ramadan Zejnullahu?

*Raporti i Krizës së Ballkanit

*Enver Hasani* :Pasojat e një referendumi

*Deri dje ne UP...tash e tutje cka do te behet?....

* Trashëgimia, borxhet dhe Kosova

* Lexoni nese doni per rektorin e ri te UP-se ne blogun Floart


O Fatmir Limaj, të lumtë, por edhe po deshe të marrësh diçka nga Kosova nuk mundesh se e kanë rjepë të shkretën, vetëm kockat ia kanë lënë.

Nuk ka asnjë vlerë më të çmuar dhe më demokratike se sa gatishmëria për të sakrifikuar për liri

Në Firajë të Shtërpcës, u shënua përvjetori i rënies së dëshmorëve të kësaj ane, si dhe u zbulua lapidari i rrënuar i këtyre dëshmorëve. Në tubimin përkujtimor mori pjesë nënkryetari i PDK-së z.Fatmir Limaj, i cili edhe e bëri zbulimin e këtij lapidari.
Në fjalën e tij ndër të tjera z.Limaj theksoi: “E kam thënë edhe në një rast tjetër, por dua ta përsëris edhe këtu, po mos të ishte lufta çlirimtare sot në Vjenë nuk do të bisedohej se sa komuna do ti jepen serbëve. Por do të bisedohej se sa ushtarë dhe policë serb do të zvogëloheshin në Kosovë.”


Në fjalën drejtuar pjesëmarrësve, nënkryetari i PDK-së, ish-komandant i UÇK-së, Fatmir Limaj tha: “Ashtu sikurse edhe popujt tjerë në ish-Jugosllavi, edhe shqiptarët reaguan në mbrojtje të vlerave të tyre demokratike. Nuk ka asnjë vlerë më të çmuar dhe më demokratike, nuk ka asnjë veprim me njerëzor, sesa gatishmëria për të sakrifikuar në emër të lirisë në emër të popullit që i takon. Në këtë mënyrë vepruan dhe i erdhën në krah vendit bijtë e bijat e popullit tonë, që kështu shovinizmi i ushtruar në Kosovës ndërpritet përfundimisht. Kjo pjesë e Evropës më në fund duhej të merr rrugën e saj, rrugën e lirisë prosperitetit dhe zhvillimit demokratik. Kjo do të nënkuptonte se edhe në këtë pjesë të Evropës kanë përfunduar kohërat e robërisë nuk mund që një popull dy milionësh, të vazhdoj të mbahet i robëruar dhe i okupuar në fillimet e shekullit XXI.”

Në vazhdim z.Limaj theksoi: “E kam thënë edhe në një rast tjetër, por dua ta përsëris edhe këtu, po mos të ishte lufta çlirimtare sot në Vjenë nuk do të bisedohej se sa komuna do ti jepen serbëve. Por do të bisedohej se sa ushtarë dhe policë serb do të zvogëloheshin në Kosovë. Falë luftës së UÇK-së, ne e kemi shporrur atë ushtri dhe makineri ushtarake, dhe sot atje bisedohet për të dhënë një komunë më pak apo më tepër. Për herë të parë shqiptarët në Kosovë janë në pozitë të dhënësit e jo të lypësit. Ne një shekull kemi qenë në pozitë të lypësit të drejtave tona, ndërsa tani jemi në pozicionin kur ne jemi ata që duhet të ofrojmë të drejta të tjerëve. Dhe ky është ai ndryshimi që ka ndodhur në Kosovë dhe në historinë e re të Kosovës. Këtë ndryshim e ka sjellë lufta heroike e UÇK-së.

Ndërsa, duke folur për ndryshimet e bëra në ligjin për dëshmorët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, nënkryetari i PDK-së tha: “Tendencat e fundit, që me anë të intervenimeve terminologjike, e që thjeshtë janë intervenime politike në ligjin për luftën e UÇK-së ,të na e ndryshojnë dhe fshijnë historinë ku nuk parashihen dëshmorët, duke thënë që s’ka heronj, që s’ka pasur luftë çlirimtare, edhe që s’ka pasur okupator apo armik, do të jenë të pa suksesshme. Shtrohet pyetja: Si ranë mbi 2000 dëshmorë, si u vranë e masakruan mbi 10.000 civilë, me kë luftuan ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe në qoftë se nuk ka pasur luftë çlirimtare, atëherë çfarë lufte ka qenë ajo?”.

Më tej z. Limaj shtoi: ”Këto intervenime terminologjike në këtë ligj, mbi të gjitha kanë prekur në dhimbjen dhe në krenarinë e njerëzve që kanë marrë pjesë në luftën çlirimtare, por edhe të gjithë qytetarëve të Kosovës. Posaçërisht kanë prekur familjet e dëshmorëve dhe invalidëve të luftës. Ky ligj nuk është bërë për ekspertë, qoftë vendor apo ndërkombëtarë, ligj është bërë për qytetarët e Kosovës dhe do të aplikohet për qytetarët e saj. Këtë ligj e kanë bërë institucionet e Kosovës për Kosovës dhe duhet marrë parasysh se si ndihen qytetarët e saj. Për qytetarët e Kosovës, këtu ka pasur luftë çlirimtare, për qytetarët e Kosovës ka pasur armik dhe okupator, për qytetarët e Kosovës ka pasur ka dhe do të ketë dëshmorë dhe heronj të kombit. Pra, ashtu siç e ndiejnë qytetarët e Kosovës, ashtu duhet të shënohet dhe të miratohet ligji, sepse ai do të aplikohet për qytetarët e Kosovës.”

Fjalimin e tij në Firajë, Fatmir Limaj e përfundoi me fjalët: “Nder, respekt dhe lavdi të gjithë atyre që e kanë dhënë jetën për lirinë e Kosovës, ndërsa qofshin faqebardhë ata që vazhdojnë të kujtojnë veprën e tyre dhe ta realizojnë në vepër ndërtimin e një Kosove të re dhe demokratike.”
***
Kohe me pare nga vizita ne shtetin ame/Shqiperi/...RIKTHIMI I DINJITETSHËM POLITIK NGA SHQIPËRIA

- Insitucionet e shtetit, partitë politike dhe personalitetet më të shquara politike, shoqërore dhe akademike të Shqipërisë, gjatë takimeve të zhvilluara me Fatmir Limajn vlerësojnë lartë personalitetin dhe qëndrimet e tij politike. Ata ndihen shumë të impresionuar me vizionin e Fatmirit për ndërtimin e shoqërisë demokratike dhe të shtetit modern të Kosovës.
- Liderët shqiptarë thonë se Kosova më shumë se kurrë ka nevojë për politikanë të mençur e të guximshëm, për politikanë mendjehapur, siç është z.Limaj. Këtë e thonë shumë hapur.


ARIANIT BYTYÇI

Nga fillimviti 1998 kur kishte shkelur tokën shqiptare për të marrë udhë në Kosovë për të vazhduar luftën për çlirim, kaloi shumë kohë. Tani, 8 vjet më pas, Fatmir Limaj i rikthehet Shqipërisë në rrethana shumë më të favorshme për gjithë hapësirën shqiptare. Pas përballjes së suksesshme me sfidën e fundit të jetës së tij aq të re, atë të drejtësisë ndërkombëtare, Fatmiri riaktivizimin e tij politik vendos ta shënojë në Shqipëri, në vendin ku kishte nisur fuqishëm misionin e tij dhe të shokëve të tij, misionin e lirisë së Kosovës.
Fatmir Limaj, në krye të delegacionit të Partisë Demokratike të Kosovës, në të cilin bënte pjesë edhe Adem Grabovci, anëtar i kryesisë së PDK-së, në Tiranë pritet nga instancat më të larta të shtetit shqiptar.
Insitucionet e shtetit, partitë politike dhe personalitetet më të shquara politike, shoqërore dhe akademike të Shqipërisë, gjatë takimeve të zhvilluara me Limajn vlerësojnë lartë personalitetin dhe qëndrimet e tij politike. Ata ndihen shumë të impresionuar me vizionin e Fatmirit për ndërtimin e shoqërisë demokratike dhe të shtetit modern të Kosovës. Thonë se Kosova më shumë se kurrë ka nevojë për politikanë të mençur e të guximshëm, për politikanë mendjehapur, siç e personifikojnë ata z.Limaj. Këtë e thonë shumë hapur.

DËSHMIA E KARAKTERIT, INTEGRITETIT DHE PARIMËSISË SË LIMAJT

Presidenti shqiptar Alfred Moisiu përshëndet triumfin e Fatmirit në përballje me drejtësinë ndërkombëtare dhe shpreh admirimin e tij për konceptet evropiane të ndërtimit të shtetit të Kosovës, të cilat i prezanton Fatmir Limaj. “Kosova ka nevojë për njerëz të aftë si ju” i thotë Moisiu Limajt.
Kreyministri Sali Berisha në takimin e sinqertë më Fatmir Limajn shprehej shumë i gëzuar që z.Limaj i është rikthyer atdheut. Duke shprehur kënaqësinë që pret Fatmirin, kryeministri shqiptar gjatë takimit thekson se “njësitet e UÇK-së ishin aleati tokësor i NATO-s në betejën e madhe për mbrojtjen e vlerave civilizuese në Evropën Juglindore”. Mes tjerash Berisha me dinamikën e shprehjes së tij karakteristike i thotë Limajt: “Fatmir, shkove dhe u ktheve i pafajshëm, mbrojte sakrificat e popullit tënd. Kjo është dëshmi e karakterit, integritetit dhe parimësisë tënde. Tani, ke mundësi që të kontribuosh në finalizimin e një procesi që prodhon pavarësi”.
Miku i vjetër i Fatmirit, kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta gjatë tërë kohës së qëndrimit të Limajt në Tiranë ndihej shumë i gëzuar që miqtë e vjetër Limaj dhe Meta, po ritakohen pas përballjes me sfida jo të lehta. Ilir Meta së bashku me kryesinë e LSI-së i organizojnë një pritje të ngrohtë delegacionit të PDK-së në selinë e kësaj partie. Meta vlerëson lartë personalitetin e Fatmir Limajt dhe konceptin politik të PDK-së, duke theksuar se finalizimi i procesit të pavarësisë ka rëndësi për stabilitetin në rajon.

KOSOVËS IU RIKTHYE POLITIKANI I MUNGUAR

Ish-kryeministri Pandeli Majko, tani sekretar i përgjithshëm i Partisë Socialiste të Shqipërisë gjatë takimit të me njërin nga drejtuesit kryesorë të PDK-së, Fatmir Limaj, shprehet se “fitorja e Fatmir Limajt është fitore e të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe posaçërisht e skenës politike të Kosovës, pasi asaj iu rikthye politikani i munguar, Fatmiri, që ka vizionin e ri për Kosovën”.
Ndërsa, ministri i mbrojtjes, Fatmir Mediu gjatë takimit me Fatmir Limajn dhe Adem Grabovcin vlerësoi të arriturat e klasës politike të Kosovës, duke potencuar me këtë rast që rikthimi politik i z.Limaj ka rëndësi të posaçme në përmbylljen e suksesshme të procesit të pavarësisë.
Për nder të Fatmir Limajt, kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Bamir Topi ka shtruar një darkë speciale. Topi dhe Limaj kanë vlerësuar se në këtë fazë të rëndësishme për Kosovën, klasa politike në Shqipëri dhe në Kosovë duhet të tregojë pjekurinë e lartë politike, duke u treguar të ndërgjegjshëm për detyrat që e presin atë. Bamir Topi gjatë takimit vlerësoi shumë përkushtimin e gjithanshëm të mikut të tij, Fatmir Limaj për të ndërtuar shtetin funksional të Kosovës.
Gjatë të gjitha takimeve me krerë institucionesh dhe subjektesh politike, por edhe me personalitete të jetës politike e akademike, Fatmir Limaj ka falënderuar shtetin shqiptar për ndihmën që i ka dhënë Kosovës në vazhdimësi.
Gjatë qëndrimit në Shqipëri, Fatmir Limaj është takuar edhe me ish-presidentin Rexhep Meidani, me të cilin kanë biseduar lidhur me zhvillimet politike në Kosovë. Po ashtu edhe takimi me z.Sabri Godo ishte në frymën e ndërtimit të qëndrimeve unike shqiptare për ndërtimin e shtetit të qëndrueshëm të Kosovës.

MISIONI I MADH I SHTETIT TË KOSOVËS

Fatmir Limajn në Tiranë e kanë intervistuar shumë televizione dhe gazeta të vendit dhe të huaja. Vizita e politikanit dinamik të Kosovës, gjatë tërë kohës së qëndrimit të tij në Shqipëri ishte nën objektivin e mediumeve. Rudina Xhunga e “Top Channel” dhe Blendi Fevziu i “TV Klan” zhvillojnë intervista ekskluzive me Fatmirin.
Ndër të veçantat e vizitës së parë të Fatmir Limajt në Shqipëri, pas lirimit të tij, është takimi i ngrohtë me gjeneralin Kudusi Lama, me gjeneralin e lirisë së Kosovës. Edhe pse në gjendje të vështirë shëndetësore, “Babushi” gjeti mundësinë që ta takojë Fatmir Limajn. Gjatë takimit gjeneral Lama u shpreh mëse i gëzuar me lirimin e Fatmirit dhe me riaktivizimit të tij në politikë. Fatmir Limaj dhe Kudusi Lama shprehën bindjen që rrugën e Kosovës për të konsoliduar shtetin modern të Kosovës, ku të gjithë do të jetojnë e të punojnë të lirë, nuk mund ta ndalë askush. Për këtë garanci është gjaku i dëshmorëve dhe lufta e drejtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilës i ka dhënë mbështetjen më të madhe edhe gjenerali shqiptar i çlirimit të Kosovës, Kudusi Lama.
Pra, tetë vjet pas nisjes nga Shqipëria për të përfunduar misionin e çlirimit të Kosovës, Fatmir Limaj rikthehet shumë dinjitetshëm në Shqipëri, duke dhënë mesazhin se misoni i madh i shtetit të Kosovës po përmbyllet po ashtu dinjitetshëm.

posted by Flori Bruqi at 8:05 PD
INTERVISTË PËRMES INTERNETIT

INTERVISTË PËRMES INTERNETIT

Në fillim, në emër të stafit të AlbaNurit, ju përshëndesim, zotëri Kryetar. Dhe kemi nderin që pranuat përmes internetit të ndani kohën për t’u përgjigjur në pyetjet tona:

AlbaNur: Ju me presidentin e ndjerë Rugova për disa vjet radhazi keni qenë politikanët më të kërkuar nga vizitorët e internetit në disa motorë kërkues siç janë Google, Yahoo, MSN, etj. Kurse tani diferenca e juaj me politikanët tjerë është shumë më e madhe. Jeni në dijeni për këtë dhe na tregoni sa ju premton koha që të vizitoni edhe ju internetin?

Hashim Thaçi: Interneti sot është një ndër burimet më të fuqishme dhe më të shpejta të informimit. Interneti i ka shfuqizuar distancat gjeografike dhe kohore në të gjithë pjesët e botës. Ai është simbol i zhvillimeve bashkëkohore. Një pjesë të konsiderueshme të informatave për të cilat jam i interesuar i siguroj përmes internetit. Për këtë arsye edhe përkundër angazhimeve të mëdha gjej gjithmonë kohë për të.

AlbaNur: Kohëve të fundit departamenti i juaj i informimit ka bërë një punë të mrekullueshme me lëshuarjen në rrjet të faqes zyrtare të PDK-së, ku shumë shqiptarë në diasporë dhe gjetiu tani informacionin rreth aktiviteteve të partisë suaj e marrin përmes internetit. Mendoni se kjo do të vazhdojë kështu edhe në të ardhmen dhe informacionet nuk do të mungojnë në këto momente kyçe për statusin e Kosovës?

Hashim Thaçi: Është një punë e mirë, e cila natyrisht që do të vazhdoj. Ne sot po jetojmë trendet e shoqërive të informatizuara. Interneti është shembulli më i shquar i këtyre trendeve.

AlbaNur: Një kohë të gjatë fancat e AlbaNurit kanë pasur një prezentim tuajin në internet dhe në motorët kërkues linket e AlbaNurit janë të parat. Kurse tani faqja e jonë u mundëson vizitorëve shqiptarë të lidhen edhe me faqen e partisë suaj. Mendoni se kemi kaluar kufijtë dhe jemi përzier shumë në punët e partisë suaj?

Hashim Thaçi: Nuk do të thoja kështu. Koncepti i Partisë Demokratike të Kosovës është koncepti i shoqërisë së hapur, një koncept që për ditë e më shumë po kuptohet nga qytetarët si koncepti politik më realist dhe më bindës për të tashmen dhe perspektivën e tyre.

AlbaNur: Pasi partia e juaj është e hapur për të gjithë qytetarët dhe ju jeni tepër modest në përgjigjen e juaj, fancat e juaj në diasporë bashkë me stafin e AlbaNurit kanë vendosur që ju të keni edhe domainin e juaj www.hashimthaci.com Në valën e këtyre aktiviteteve, a mund të presim një ditë që kryetari i PDK-së, zoti Hashim Thaçi, të komunikojë me qytetarët shqiptar edhe përmes internetit?

Hashim Thaçi: Komunikimi i vazhdueshëm dhe i drejtpërdrejtë me qytetarët është pjesë e rëndësishme e konceptit tim politik. Unë përfaqësoj interesat e qytetarëve të Kosovës prandaj çdo formë e komunikimit që na ndihmon të ecim përpara duhet vlerësuar.

AlbaNur: Të kalojmë pak në politikë. Jemi në kohën e bisedimeve për statusin e Kosovës, a mendoni se ekipi negociator i Kosovës paraqet forcën reale të spektrit politik kosovar në këto bisedime, veçanërisht kur dihet se pas vdekjes së Rugovës, LDK nuk është më ajo që ishte më parë, në njërën anë dhe në anën tjetër, pakënaqësia e shqiptarëve të rinj të Kosovës po përfundon në organizime të lëvizjeve të reja politike?

Hashim Thaçi: Rinia e Kosovës ka arsye të jetë e pakënaqur, sepse ka shumë probleme të mëdha që e rëndojnë jetën dhe perspektivën e saj. Sidomos në 17 muajt e fundit vendi është duke përjetuar një qeverisje shumë të keqe nga koalicioni aktual, qeverisje e cila po e thellon krizën dhe po prodhon zhgënjim në mesin e qytetarëve. Ne si Parti Demokratike e Kosovës në vazhdimësi kemi ngritur zërin kundër këtij kursi negativ dhe kemi kërkuar ndryshime substanciale, të cilat i kërkojnë edhe vetë qytetarët e Kosovës. FATKEQËSISHT KA NDODHUR E KUNDËRTA. UNË BESOJ SE BRENDA SPEKTRIT POLITIK KA VULLNET DHE POTENCIAL PËR TË NXITUR NDRYSHIME POZITIVE QË I DUHEN VENDIT DHE PERSPEKTIVËS SË QYTETARËVE. SA i përket statusit Kosova është në vitin vendimtarë për zgjidhjen e statusit final që do të jetë një status në përputhje me vullnetin e qytetarëve për shtet të pavarur dhe sovran. Kjo është korniza dhe mandati i ekipit negociatorë, por çdo vendim që merret duhet ti kalohet instancës më të lartë në vend- Kuvendit të Kosovës.


AlbaNur: Disa intelektualë dhe politikanë kanë sugjeruar përmes deklaratave të tyre në mjetet e informimit se ekipi negociator Kosovar në këto bisedime Kosovës duhet t’ia lenë rrugën hapur për integrime tjera rajonale në proceset e ardhshme politike që mund të ndodhin në Kosovë. A ka ndonjë qëndrim në lidhje me këtë nga ana e ekipit negociator Kosovar?

Hashim Thaçi: Rruga nga po ecim është shumë e qartë. Procesi i ndërtimit të shtetit të pavarur dhe sovran është proces i pakthyeshëm. Ideja e jugosllavizmit dhe modifikimet e saj përfundimisht kanë vdekur. Kosova si shtet i pavarur dhe sovran pas konsolidimit ka vetëm një rrugë të integrimit : atë në strukturat politike dhe ushtarake të botës demokratike, pra në Bashkimin Evropian dhe në Nato. Ky është vizioni i qytetarëve të Kosovës. I gjithë angazhimi im është në funksion të këtij vizioni.

AlbaNur: z.Thaçi për gazetën Lajm keni deklaruar se qeveria e Kosovës është e zhytur në korrupsion, udhëhiqet nga parapolitika, krijon kriza artificiale, etj. A mendoni se parapoltika, nëse nuk ndalet sot, do të jetë pjesë e lojës edhe në të ardhmen, kështu që shqiptarët edhe në shtetin e Kosovës të mos kenë mundësinë t’i shfrytëzojnë vlerat e vërteta demokratike?

Hashim Thaçi: E thash më herët: Vendi është duke përjetuar një keqqeverisje sistematike. Qeveria aktuale ka përkeqësuar gjendjen në të gjitha segmentet e qeverisjes. Korrupsioni fragmentarë ka marrë përmasat e korrupsionit strukturorë që është e barabartë më krimin e organizuar. Kjo qeveri i ka përmbysur raportet. Aty ku është dashur të ketë rënie ka ngritje, e aty ku është dashur të ketë ngritje ka rënie. Me këtë dua të them se aty ku është dashur të ketë rënie të korrupsionit ka ngritje të tij, aty ku është dashur të ketë ngritje të nivelit të standardit jetësorë të qytetarëve të vendit ka rënie të këtij standardi. Në vend se të kemi ngritje të buxhetit kemi rënie të tij. Në vend se të kemi zhvillim, kemi më pak shkolla, më pak çerdhe, më pak rrugë të rregulluara, thjeshtë më pak investime publike.

AlbaNur: Kur ju akuzoni ndryshimet kozmetike në qeverinë e Kosovës, kemi vërejtur se alternativa e juaj është oferta për një qeveri teknike që do të forconte edhe ekipin negociator, a mendoni që në këtë qeveri teknike duhet të përfshihen edhe ata që sot nuk prezantohen në Parlamentin e Kosovës, por nga ana tjetër paraqesin forcë më të madhe se partia e Veton Surroit?

Hashim Thaçi: Qeveria teknike për momentin është një alternativë për të shpëtuar vendin nga kolapsi drejt të cilit po e qon qeveria aktuale. Kjo qeveri do duhej të kishte një bazë të fuqishme politike dhe konsensuale. Qytetarët e Kosovës meritojnë një qeverisje ndryshe.


AlbaNur: Ne e kemi traditë në pyetjen tonë të parafundit të pyesim politikanët për parashikime: Ku dhe si e sheh kryetari Hashim Thaçi vetën dhe Kosovën në vitin 2016?

Hashim Thaçi: Si një pjesë dinjitoze e familjes së madhe të demokracive evropiane.

AlbaNur: Pyetja e fundit, cili është mesazhi i juaj për vizitorët e web faqes shqiptare Albanur.Net?

Hashim Thaçi: Të punojmë të gjithë për një zhvillim të shpejtë ekonomik, politik, arsimorë e kulturorë. Nuk kemi kohë për të humbur. E kemi të gjitha shanset që të kapim ritmin modern të zhvillimit.

Zotëri Kryetar, vërtet kjo mënyrë e intervistimit përmes internetit ishte produktive. Ne ju falënderojmë për kohën dhe ju dëshirojmë suksese dhe fitore te reja me PDK-në dhe qytatrët e Kosovës.

posted by Flori Bruqi at 8:02 PD
A gabon presidenti i Kosoves?

14 GABIMET E MËDHA TË FATMIR SEJDIUT

Fatmir Sejdiu dha dorëheqje nga posti i tij si sekretar i LDK-së, por më e rëndësishme është puna e tij si Kryetar vendi. Nuk mund të themi se jemi të kënaqur.

nga Agim Agimi

1. U bë kryetar i Kosovës përmes një procesi që ka lënë hapësirë që të trajtohet si mashtrim dhe gënjeshtër duke u thirrur në një amanet të paqenë të Presidentit Rugova të cilin e “dëshmojnë” dy personalitete jashtë LDK-së.

2. Koketimi i vazhdueshëm me Thaçin dhe Xhavit Halitin. Thaçi ia uroi me përzemërsi të madhe në parlament zgjedhjen kryetar i Kosovës.

3. Fatmir Sejdiu e pranoi Thaçin të parin në rezidencën e tij që t’ia urojë detyrën e Kryetarit të Kosovës. Ra në sy përkulja deri në brez dhe poltronizmi i Fatmir Sejdiut në raport me Thaçin. Këtë e fotografuan mediat. Këtë foto “Koha Ditore “ e dha në faqe të parë. Kjo ishte tepër poshtëruese për LDK-në dhe figurën e Presidentit të Kosovës.

4. Vizitës për t’ia uruar postin që ia bëri Kryesia e LDK-së nuk i dha kurrfarë rëndësie

5. Në takimin e parë të ekipit negociator lejoi që në delegacionin e Vjenës të jenë dy bashkëkryesues: Jakup Krasniqi dhe Lutfi Haziri. Jakup Krasniqi ishte i pari, Lutfi Haziri i dyti. Ky ishte fillimi i lëshimeve ndaj PDK-së. Kjo asocioi domosdo me formulën e bashkëqeverisjes me PDK-në.

6. Në takimin tjetër të Ekipit Negociator kryesues i delegacionit të Vjenës u caktua Hashim Thaçi dhe kështu e mori primatin PDK-ja. Kjo tregoi se tash e tutje në ekip fjalën kryesore do ta kishte Hashim Thaçi.

7 .Në takimin tjetër të radhës Hashim Thaçi vendosi të mos shkonte në Vjenë dhe të mos i raportonte Parlamentit për takimin paraprak. Sërish u bë si tha Thaçi.

8. Kryetari i Kosovës Fatmir Sejdiu dhe ai i Parlamentit Kolë Berisha lëshuan pe që delegacionin e Vjenës për trashëgimi kulturore ta udhëheq përfaqësuesi i Orës Ylber Hysa, një kurkushi hiq, ndërsa zëvendëskryeministri i Kosovës dhe njëkohësisht Ministër i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri të shkojë vetëm si anëtar i thjeshtë i delegacionit. Ministri i Kulturës, në resorin e të cilit bie trashëgimia kulturore as që u përmend fare. Të gjitha këto tregojnë se tashmë PDK-ja dhe ORA janë bërë faktorët kryesorë që vendosin në Ekipin Negociator, ndërsa Fatmir Sejdiu dhe Kolë Berisha sillen si poltronë të tyre.

9. Ekipi Negociator lëshoi pe para kërkesave të Serbisë duke u pajtuar me formimin e një numri të madh të komunave serbe dhe me lidhjet e tyre direkte me Beogradin. Ky është një koncesion tepër i madh,të cilin nuk ia lejon asnjë shtet një shteti tjetër.Kjo e mundëson kontrollin e Serbisë në një pjesë të territorit të Kosovës.

10. Ekipi Negociator ia dha përgjegjësinë përfaqësuesit të PDK-së Bajram Rexhepit për problemin e Mitrovicës dhe e pranoi planin e tij për ndarjen e Mitrovicës në dy njësi komunale. Ky në fakt ishte pranimi i ndarjes së Mitrovicës nga institucionet e Kosovës. Kjo ndarje çon në ndarjen e veriut të Kosovës mbi lumin Ibër

11. Kryetari i Kosovës Fatmir Sejdiu po i injoron simbolet e shtetësisë së Kosovës, të propozuara dhe të promovuara nga Presidenti Rugova.

12. Kryetari i Kosovës Fatmir Sejdiu i duartrokiti Rexhep Qosjes, i cili, në fjalimin e tij, e fyeu dhe e poshtëroi figurën e Presidentit Rugova

13. Fatmir Sejdiu, menjëherë pas zgjedhjes kryetar, shkoi me shpejtësi në Prekaz, duke dashur kështu të tregojë se ai nuk është (i keq) si Rugova.

14. Në një vizitë në Han të Elezit deklaroi publikisht se ai nuk do të jetë si Rugova

posted by Flori Bruqi at 7:57 PD
Cka thote daci per prangimin e keshilltarit te tij?

Arrestim i porositur

Nexhat Daci beson në pafajësinë e këshilltarit te tij. Po ashtu ka besim të plotë në institucione dhe organe përgjegjëse, por thotë se momenti kur ka ndodhur arrestimi nuk është porosi e qartë dhe e mirë për qytetarët e Kosovës.

26/06/2006 - E diela nuk është ditë konferencash nëse nuk krijohet situatë e veçantë ose, nëse nuk është diçka e jashtëzakonshme në pyetje. Por, ish-Kryeparlamentari Daci ka gjetur kohë që të paraqes bindjet e tija për burgosjen e këshilltarit të vet për siguri duke u pozicionuar karshi rastit dhe duke lënë çështjen krejtësisht në duar të organeve të drejtësisë.
Ish-Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe njëri nga kandidatët për Kryetar të partisë më të madhe në vend, Lidhjes Demokratike të Kosovës, Nexhat Daci, ka deklaruar se Kosova dhe kosovarët janë të lodhur nga ish sistemi komunist i montimeve politike dhe se ata tash presin punë politike në mënyrë demokratike. "Do të thosha që lufta politike duhet të bartet në terrenin politik me mjete demokratike sepse ai është vizion i yni, ishte vizion i institucioneve për pesë vjet të shkuara, është vizion im edhe si kandidat për Kryetar të LDK'së", ka thënë ai.
Kështu ka deklaruar ish- Kryeparlamentari i Kosovës, në këtë konferencë të cilën e kishte organizuar pas arrestimit të Këshilltarit të tij për siguri, Ahmet Alishani, tek pafajësia e të cilit Nexhat Daci beson. "Unë besoj në pafajësinë e tij në bazë të deklaratës oficiele të policisë, sepse një çështje që ka ndodhur në 2003 nuk ka pas nevojë, në qoftë se ka ndodhur, të prolongohet në këtë periudhë", ka thënë Daci. Ish-shefi i legjislativit kosovar pajtohet se kjo çështje i takon tanimë organeve të drejtësisë dhe policisë, por nuk pajtohet me momentin kur ka ndodhur. "Unë kam besim të plotë në institucione dhe në organet përgjegjëse, por momenti kur është zgjedhur unë mendoj se nuk është porosi e qartë dhe e mirë për qytetaret e Kosovës që të jenë të qetë". Ai nuk ka dhënë ndonjë emër konkret se kush mund të jetë prapa kësaj, por ka bërë thirrje që të kalohet në terren demokratik. "Unë nuk mendoj se kam përgjigje për atë që ka ndodhur se po ta kisha do ta thosha, prandaj dua të theksojë se unë kam besim të plotë në organet e policisë dhe të drejtësisë kosovare po edhe në ato ndërkombëtare dhe nuk kam ndërmend të manipuloj me këtë".
I pyetur se a dyshon se kjo ka ardhur nga partia e tij - LDK'ja apo nga ndonjë subjekt tjetër, Daci ka qenë i shkurtër. "Nuk kam adresë të caktuar se po të kisha informacione me kënaqësi do t'i ndaja me ju". Sa i përket asaj se a do të ndikoj arrestimi i këshilltarit Alishani, në garën për Kryetarin e LDK'së, Daci mendon se nuk do të mund të ndikoj asgjë në garën e tij politike. "Në fillim të mandatit të parë me këshilltarët e mi, me zyrën time kemi pas raporte të qarta të respektimit të ligjshmërisë, të respektimit të transparencës dhe mbi të gjitha të ruajtjes së autoritetit të Kryetarit të Kuvendit të Kosovës dhe të njerëzve shumë profesionist që i kam pas dhe i kam gjithmonë rreth vetës". Ai ka bërë thirrje që të punohet në atë mënyrë që qytetarëve të Kosovës t'u ofrohet një transparencë, një vizion për sigurinë e tyre në Kosovë dhe të reflektojmë siguri për rajonin. "Për këtë Kosova ka kapacitet veprues. Institucionet tona vazhdimisht kanë demonstruar kapacitet veprues për relaksimin e politikës jo vetëm në Kosovë, por edhe në rajon. Ky vizion do të vazhdoj sepse e kishim ndërtuar me Presidentin Rugova dhe do ta vazhdojmë", ka thënë ai. I pyetur se cilët do të jenë hapat e mëtutjeshëm në rast se Këshilltari i tij Ahmet Alishani shpallet fajtor ose jo fajtor, ish- Kryetari i Kuvendit ka thënë se do t'ia lë të gjitha hapat organeve përgjegjëse.
"Hapat e mi...unë jam kandidat për kreun e LDK'së. Do të merrem me aktivitet shumë demokratik dhe transparent dhe do t'ia lë të gjitha hapat institucioneve dhe organeve të drejtësisë", ka thënë ai. I pyetur se si i komenton deklaratat e fundit të ish-Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili në një konferencë për media ka mbështetur rivalët e Dacit në zgjedhjet brenda LDK'së, ish-Kryeparlamentari i Kosovës ka qenë filozofik. "Organizmat e vegjël duhet të krijojnë ambient që të rriten dhe të menaxhohen si duhet në mënyrë demokratike dhe transparente. Organizmat e krijuar politikisht dhe biologjikisht kanë kapacitet veprimi dhe menaxhimi shumë të mirë dhe vizione shumë të qarta për qetësinë dhe zhvillimin e Kosovës". Ndërkohë që dihet se koalicioni aktual qeverisës dhe zgjedhja e atëhershme e Kryetarit të AAK'së, Ramush Haradinaj ka qenë ide dhe meritë e Nexhat Dacit. Duke folur rreth mbajtjes ose shtyrjes së zgjedhjeve në Lidhjen Demokratike të Kosovës, Nexhat Daci ka thënë se kjo është çështje e strukturave të LDK. "Unë nuk jam në ekzekutivin e LDK'së dhe do t'i përmbahem plotësisht atyre vendimeve që Këshilli i Përgjithshëm, Kryesia e LDK'së do t'i marrë", ka thënë Daci.

posted by Flori Bruqi at 7:56 PD
Nuk e duan Dacin në kohën e zgjedhjeve në parti

27/06/2006 (Lajm) - “Ka diçka tjetër këtu. Ata që e larguan Dacin pa kurrfarë justifikimi, sot po mundohen që t’ia pamundësojnë atij veprimin politik”. Duke e parë autoritetin e Dacit në LDK, që, sipas Tahirit, është ranguar menjëherë pas Rugovës, strukturat e LDK-së kanë treguar se nuk e duan Dacin në kohën e zgjedhjeve në parti, edhe pse ai publikisht e ka pranuar kandidaturën e tij për kryetar të LDK-së.
“Ata dëshirojnë t’i thonë Dacit se deri sa të sqarohet puna e Alishanit është turp për të që të jetë në parti”.
Kolë Berisha, që pas shkarkimit të Dacit e drejton Kuvendin e Kosovës, është habitur me qëndrimet e Dacit, se arrestimi i këshilltarit të tij vjen pas skenarit të përgatitur nga ata që e larguan nga pozita e kryeparlamentarit. Megjithatë, ai ka preferuar që t’i shohë në gazetë komentet që i jep këshilltari i Dacit, për t’iu kundërvënë atyre.
“Nuk mund të komentoj diçka pa e parë. Do të flas për akuzat kur të shoh se çfarë është shkruar”, tha Berisha për “Lajm”.
Akuza se Alishani ka marrë këto para, duke e involvuar edhe Dacin se gjoja ky si këshilltar i tij ka ndikim në lirimin e Nevzat Halilit nga burgu, i akuzuar për “terrorizëm”, sipas Tahirit, është diçka shumë sipërfaqësore. “Nevzati manipulon me një letër, e cila supozohet se ka nënshkrimin e Alishanit, por nuk është 20 mijë euro.
Me sa di unë, para tetë muajve ka qarkulluar një letër dyfaqëshe, me të cilën Halili thotë se mban nënshkrimin e Alishanit, i cili i paska borxh 20 mijë euro”.
Në këtë letër që e ka Prokuroria, sipas Tahirit, janë shifra prej 1000 dhe 500 eurosh, bashkë me numrin serik të parave që kapin shumën deri në 12 mijë euro.
“Për shumën e parave, që supozohet të jetë nënshkruar nga Alishani, le të tregojë vetë Nevzati, se a i ka shitur apo ka blerë diçka nga Alishani. Me garanci po them se ato pare nuk janë dhënë për ta liruar Nevazat Halilin”, tha Tahiri.
Po të ishte e vërtetë që Alishani ka marrë para dhe Halili është liruar, atëherë çështja, thotë Tahiri, kalon edhe tek gjykata ndërkombëtare që, në bazë të saj, del e korruptuar.
Nëse Halili ka dhënë 20 mijë euro, pse nuk arrestohet për dhënie të mitos.
Por Halili, sipas këshilltarit të Dacit, përdoret politikisht për ta dëmtuar Dacin.
“Kjo nuk do ta dëmtojë. Zgjedhjet do ta tregojnë më së miri këtë punë”.
Do të ishte e dëmshme për Kosovën sikur arrestimi i Alishanit të përdorej për qëllime politike, mendon Adem Salihaj, anëtar i Kryesisë së LDK-së. Salihaj nuk e komenton nëse kjo do të dëmtojë Dacin apo LDK-në. Ai pret rezultatet e hetimeve për Alishanin, të cilin Salihaj e identifikon me një njeri që nuk ka lidhje me LDK-në. Megjithatë, sipas tij, arrestimi me motive politike, nëse ky mund të jetë, është shumë i dëmshëm për proceset politike në vend.
“Nëse fillohet me procese të montuara politike, nuk e di se ku do të ndalemi”.
Nënkryetari i LDK-së, Naim Jerliu, i cili bashkë me nënkryetarin tjetër, Eqrem Kryeziu, njihet si kundërshtar i krahut të Dacit, nuk ka dashur të komentojë nëse arrestimi i Alishanit është bërë me qëllim të dëmtimit të Dacit në kohën e zgjedhjeve në LDK. Ndërsa nënkryetari tjetër i LDK-së, Kryeziu, ka qenë e pamundur të kontaktohet, pasi ndodhet në pushim vjetor jashtë vendit.

“Lirisht mund të them se komisionari i policisë, Kai Vittrup, rren kur po thotë se kjo është punë e policisë”, tha Tahiri. Policia e UNMIK-ut, sipas tij, është instruktuar për qëllime politike. “Padia është private. Në shtete demokratike, Alishani është dashur të merrej dhe të ballafaqohej me palët. Jo të arrestohet”.

posted by Flori Bruqi at 7:53 PD
Ah,keto rruget e Kosoves!

PËRSERITET KONCEPTI KOMUNIST NË EMËRTIMIN E RRUGËVE TË KOSOVËS

Komisioni për emërtimin e vendbanimeve, lagjeve, shesheve dhe rrugëve i Kuvendit Komunal të Prishtinës, në mbledhjen e mbajtur më 29.03.2001, njëzëri aprovoi dokumentin për emërtimin e vendbanimeve, lagjeve dhe shesheve në komunën e Prishtinës njofton QIK-u i datës, 3 prill 2001.
Shkruan: Shefqet DIBRANI

Për emërtimin e rrugëve, shesheve dhe lagjeve në Prishtinë dhe përgjithësisht në Kosovë pata shkruar në vjeshtën e parvjetme, shkrim ky që u botua edhe në gazetën „Bota sot“, dhe edicioni për internet i revistës „Fjala jonë“, me sa di shkrimi ka qenë i njohur edhe për opinionin kosovarë ngase atëherë gazeta „Bota sot“ pat filluar botimin e saj në Kosovë. Kur iu kam rrekur kësaj çështje nuk kam pasur parasysh subjektin politik i cili ka vendosur por parasegjithash isha i bindur në modalitetet e zgjedhura nga vendet evropiane ku po e kaloj një pjesë të jetës, kurse platforma e Kosovës binte në kundërshtim me tërë atë që bëjnë popujt e Evropës së qytetëruar.

E përsërisë se emërtimi i rrugëve, (jo vetëm të Prishtinës), është një çështje delikate dhe me peshë jo vetëm politike. Ato emërtime duhet t’i rezistojnë kohërave dhe jo në çdo dy-tre vjet të riemërtohen rrugë, sheshe e lagje të Prishtinës dhe Kosovës në përgjithësi. Edhe projekti i miratuar tash së voni nga Kuvendi Komunal i Prishtinës nuk i plotëson kriteret e parashtruara qysh atëherë, dhe pavarësisht kush do ta administrojë Prishtinën në të ardhmen, shpejt do të shihet nevoja e riemërtimeve dhe përmirësimeve të këtyre emërtimeve. Deri sa atëherë mendoja se „projekti me kaq vlerë kombëtare nuk duhet lëshuar në nivelin analfabetëve politik të një kaste e cila nga fobia e humbjes së baraspeshës politike ka marrë rrugën e humnerës, pasojat e të cilës do t’i bartin brezat e ardhshëm“, tani kasta e „siguruar“ nga fitorja bindëse bënë një hap kaq të papeshuar që zor do t’i besohet se munden t’i qojnë edhe mjaftë procese të tjera më përpara dhe t’i shërbejnë denjësisht Kosovës dhe ardhmërisë së saj. Shikuar në të gjitha aspektet edhe ky draft (nëse me të vërtetë nuk është vendim i prerë), duhet hedhur poshtë pa asnjë hezitim sepse as për së afërmi nuk ka pasqyruar konceptin kombëtar e nacional e le më lehtësimin e orientimit në Prishtinë për çka edhe emërtohen rrugët. Përkundrazi edhe tashti shihet se gjithçka është ngatërruar, bile edhe për hartuesit e ri të këtij drafti në shqyrtim duket sikur iu kanë përzier kahet e lindjes dhe perëndimit të diellit në kryeqytetin e Kosovës, dhe kjo s’ka dyshim kur në komisionin e caktuar me sa duket s’ka asnjë prishtinas apo banor i zonës komunal për rreth saj. Të vjen keq kur në përpjekje për të dëshmuar „kombëtarizim“ kanë rishpaluar tendencën komuniste për të emërtuar sa më shumë rrugë, sheshe e lagje me emra dëshmorësh të cilët edhe pse nuk paskan qenë të vijës së tyre, jua kanë lënë amanet pararendësit e këtyre emërtimeve. Ndryshimet e pakta që janë bërë në këto emërtime nuk kanë avancuar projektin në fjalë që mund të kuptohej si një proces nacional në shkallë kombëtare.

Drafti meriton analizën, për arsye se janë publikuar vetëm, sheshet, lagjet dhe toponimet e reja nëpër fshatrat e Prishtinës dhe është apeluar se pranojnë vërejtje nga qytetaret, prandaj po merrem me këtë çështje dhe për të qenë më konkret në këtë rishqyrtim kam marrë vetëm Prishtinën, përkatësisht emërtimet e shesheve me disa sugjerime se si duhet të emërtohen rrugët e Kryeqytetit të Kosovës.

Në propozimin e ri të Shesheve në Prishtinë janë këto emërtime: 1. Sheshi „Gjergj Kastrioti Skënderbeu“ - (Teatri Kombëtar - Banka Popullore e Kosovës). 2. Sheshi „Adem Jashari“ (Te përmendorja - Komuna - MEB banka), 3. Sheshi „Mis Edit Durham“ (Grandi - Avalla) Trg Republike, 4. Sheshi “Xhevë Lladroci” (Dardani), 5. Sheshi “Isa Boletini” (ish-Gagarin në Ulpianë), 6. Sheshi “Hasan Prishtina” (Bibl. Kombëtare – Fakulteti Filozofik - Radio Prishtina), 7. Sheshi “Medlin Ollbrajt” (Kontabiliteti shoqëror - Pallati i Rinisë), 8. Sheshi “Shote Galica” (Oda Ekonomike - fontana), 9. Sheshi “Demonstratave (Fakulteti Filologjik), 10. Sheshi “Lirisë” (Kodra e Diellit), 11. Sheshi “Zahir Pajaziti” (Shtëpia e vjetër e mallrave), 12. Sheshi “11 Marsi” (te mensa e studentëve) dhe dy bulevarde ai “Nëna Terezë” (semaforët deri te Fakulteti Filologjik) dhe Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” (nga Fakulteti Filozofik deri te Rrethi).

Nga kjo që është publikuar nuk mund të kuptohet qëllimi përfundimtar, sepse nuk dihet komisioni çfarë kriteresh ka pasur, por forma kooperativiste e logjikës komuniste, patriotizmi folklorik, dhe krahinorizmi primitiv ka dal në sipërfaqe. Nga këto emërtime të shesheve shtrohet pyetja: a është plotësuar kriteri mitologjik, historik dhe ai krahinor. Mendoj se jo, ngase projekti lëngon nga tri çështje të hapura. Krahinorizmi, politizimi dhe feminizmi i komisionit. E para me emrat e personave të vetëm një krahine apo që kanë prejardhje nga ajo krahinë janë emërtuar katër sheshe, po ashtu me emra të heronjve, vetëm të luftës së fundit janë emërtuar tre sheshe po aq emërtime që kanë synonim këtë luftë dhe nga 12 sheshe e dy bulevarde janë 6 emra të femrave. Këto emërtime bien në kundërshtim me realitetin në Kosovë dhe sidomos realitetin në Prishtinë sepse asnjë shesh nuk është emërtuar me një figurë prishtinase ku fitohet përshtypja se Prishtina është krijuar nga katundaria provincialiste e Kosovës, dhe se luftëra dhe përpjekje të shqiptarëve në Kosovës nuk ka pasur më herët. Po ashtu dalin si proçka nëse ka përpjekje për t’i vënë hi syve opinionit ndërkombëtar që tashmë është brenda në Kosovë, përkitazi me emancipimin dhe pozitën e femrës shqiptare në këto momente dhe sidomos në të kaluarën.

Mendoj se emërtimi i shesheve duhej bërë ashtu që do të plotësonte kriterin historik nëpër kohëra, dhe do të ishte shumë më mirë sheshi kryesor të emërtohej Pjetër Bogdani se sa Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngase Bogdani ka bërë luftëra të mëdha qysh moti për ta shpëtuar pikërisht Kosovën dhe me sa di trupi i tij prehet diku në Prishtinë, portreti i të cilit për Kosovën nuk mund të jetë më i vogël se sa ai i Heroit Kombëtar, pastaj pikërisht në Dardani të emërohej Sheshi “Illyria” me një figurë të periudhës ilire ku do të vendosej “Terakota e periudhës ilire që ruhet në muzeun arkeologjik në Prizren”, (nëse është zhdukur nga kjo luftë ajo mund të ripërpunohet dhe të vihet në sheshin “Dardania” në Prishtinë. Pastaj do të ishte shumë më mirë sikur në kompleksin universitar apo në sheshet përreth të emërtohet me njërin nga figurat më të shquara universitare siç janë Ali Hadri, Fehmi Agani, Esat Mekuli, Gazmend Zajmi, Dervish Rozhaja apo ndonjë tjetri që në këto momente nuk më kujtohet, për të dëshmuar se po u bëre i mençur dhe shkencëtar do të nderohesh nga pasardhësit tuaj. Në emërtimet e mëparshme ka qenë Sheshi “Uashington” dhe të befason fakti si është zëvendësuar me një figurë (sado e respektuar) e lindur në vendet e Lindjes, përkatësisht në ish republikën e Çekosllavakisë, e cila nuk ka origjinë amerikane. Figura e shquar e „Mis Edit Durham“ ka mundur të zëvendësohet me emrin e Presidentit Amerikan i cili në fillimet e shekullit të kaluar e la Shqipërinë Shqipëri… etj. Lufta antikomuniste e viteve ‘40-ta nuk duhet harruar kaq shpejt, kurse demonstratat e `68-ës, `81 dhe lufta e UÇK-së të përfshihen me vetëm një emërtim që do të përcaktonin përpjekjet e vazhdueshme të luftërave dhe betejave të përgjakshme. Vendosja e përmendores së ndonjë dëshmori që simbolizon një ngjarje të caktuar bëhet edhe në sheshe të tjera. Ta zëmë busti i Adem Jasharit, është mirë të vendoset në sheshin “Statuja e Lirisë”-modalitet i sheshit amerikan, por të ketë pamje tjetër, përkatësisht kombëtare, ndërsa Adem Jashari do t’i sfidonte asaj statuje si personaliteti i parë i sakrifikuar në betejën përfundimtare për t’u çliruar njëherë e përgjithmonë nga prangat e robërisë. Po kështu duhet menduar edhe për sheshin “Zahir Pajaziti” e me radhë. Nuk do të ishte keq që këto sheshe të zbukurohen me nga një përmendore që përcaktojnë zhvillimin rural e tradicional të Kosovës. P.sh. diku të vihet figura e fshatarit-ës kosovare me veshje tradicionale, në një vend tjetër lopa, delja, apo një shtazë tradicionale, rrushi i plantazheve të Rahovecit apo specat e bashqeve të Prizrenit etj. Në një vend tjetër një eksponate e madhe me Kristale të Trepçës apo me mermerin e Shpellës së Gadimes. Mund të bëhet edhe një Eksponate-punim zejtarie me përmasa të mëdha nga mjeshtrit e argjendarisë prizrenase për të dëshmuar traditën etnografike shqiptare si dhe punime të ndryshme në dru nga dukagjinasit etj. etj. Pra të gjendet diçka e veçantë nga gjithë ato përmendore që vihen kudo nëpër sheshet e botës, kurse me këtë çështje të merren ekskluzivisht piktoret akademik dhe Akademia e Arteve e Kosovës, e jo komisar partiak e politikan që nuk dallojnë çfarë është e bukura dhe çka e shëmtuara për një kryeqytet. Këto vërejtje dhe sugjerime janë të mjaftueshme për Kuvendin Komunal të Prishtinës për të mos e aprovuar dhe për të krijuar komisionin e ri i cili do të zhveshët nga krahinorizmi, politizimi dhe feminizmi i tepruar dhe të bëjë riemërtimin duke u bazuar në faktorët e theksuar më lartë, që nuk ka synim të jetë i përsosur dhe të mbetet vetëm kështu.

Pse emërtohen rrugët dhe si duhet emërtuar ato?

E shohë të arsyeshme të përsërisë diçka me vlerë që e kam thënë edhe më herët përkitazi me emërtimin e rrugëve në Prishtinë dhe përgjithësisht atyre në Kosovë. Pra rrugët e një qyteti emërtohen për të lehtësuar orientimin në qytet, për të gjetur institucionin a objektin e caktuar. Ato duhet emërtuar me emra autentik që nuk do t’i zhbëjë asnjë ndryshim politik brenda shqiptarë.

Në emërtimet e reja nuk duhet lënë pa u përfshirë për qëllime politike asnjë emër i nderuar, dhe sidomos së pari duhet nderuar personalitetet prishtinase dhe së dyti të gjitha ato personalitete që veprimtaria e tyre i ka lidhur më shumë me Prishtinën, për t’i eliminuar tendencat e shfaqura krahinore që kanë synim për të mbizotëruar nëpër rrugët e Prishtinës. Anashkalimi i figurës së Fehmi Aganit, Enver Malokut, Xhemail Mustafës, Jusuf Gërvallës, Enver Hadrit, Sali Çekajt dhe mjaftë të tjerëve është e pafalshme për vet faktin se ata e kanë vulosur jetëgjatësinë e tyre me punën dhe veprimtarinë që kanë bërë për të gjallë.

Pavarësisht nga kjo pikëpamje që shpalova jam kundër emërtimit të rrugëve me emra njerëzish. Dëshmorët nderohen duke i futur në Fletoren e të Rënëve për Çlirimin e Kosovës, kurse personalitetet tjera mund të nderohen nëpër institucione përkatëse po më mirë do t’i lë në jetë krijimtaria e tyre në dobi të çështjes shqiptare, pavarësisht a donë apo jo strukturat e tashme dhe të ardhshme në Kosovën e çliruar.

Hartuesit e draftit të ri nuk duhet anashkaluar emërtimet e më hershme që kanë një vlerë dhe që dëshmojnë vazhdimësinë e diçkaje në lëvizje dhe traditën e ruajtjes monumentale të asaj që ka ekzistuar. Mendoj se emërtime me peshë të rëndësishme për aktualitetin politik do të ishin „OKB-ja“, (ish Komanda e ushtrisë), „NATO“, etj., si dhe personaliteteve të tjera që janë angazhuar seriozisht në çështjen e Kosovës.

Edhe atëherë e kam theksuar se qëllimi i këtij trajtimi nuk është për t’i shërbyer një klani politik që është (nëse është) dhe atij që do të vjen (nëse vjen) por për t’i shërbyer më mirë nevojës së atyre që kërkojnë adresa e rrugë në Prishtinë dhe ardhmërisë së Kosovës. Rrugët kryesore nëpër qytetet e Kosovës duhet të emërtohen me emrat e traditës popullore të cilët kanë dëshmuar se janë më të rezistueshëm ndaj ndryshimeve dhe sistemeve politike, emra ku zakonisht do të shënonin kahen e rrugës. Ndërsa brendësia e rrugëve në qytet duhet të emërtohet në bazë të objektit, institucionit a fabrikave të njohura për pjesën dërmuese të qytetarëve.

Ndonëse ndërrimi i emrave të rrugëve kudo në Kosovë është bërë shpesh dhe pa kritere nuk mund të akceptohen se për cilën pjesë a rrugë bëhet fjalë, shqyrtimin po e ilustroj me shembuj të caktuar vetëm për Prishtinën, ngase edhe drafti ka për bazë vetëm Kryeqytetin e Republikës.

Disa shembuj për emërtime

Rruga, (nga semaforët tek Xhamia e Llapit), për në Podujevë duhet të mban emrin „Rruga e Podujevës“, ndërsa rruga tjetër që bie në ish rrugën „Xhemajl Ibishi“ të quhet „Rruga e Llapit“. Po nga këta semaforë e deri në dalje të Prishtinës drejtimi i Makocit të quhet „Rruga e Gollakut (Gallapit)“. Rruga përball përmendores (kah Gjimnazi „Sami Frashëri“) e deri tek Mali i Gërmisë të quhet „Rruga e Gërmisë“. Dy Rrugë që dalin për Mitrovicë njëra të quhet „Rruga e Mitrovicës“ e tjetra e Vushtrrisë apo e Obiliqit. Kështu duhet të emërtohen rruga që qon për Pejë dhe Fushë Kosovë, rruga që qon për Prizren etj. Nga objekti i ish-“Sllovenia-sport” e deri në Matiçan (apo siç u tha Mati) të quhet „Rruga e Matiçanit, përkatësisht Matit“, ish-rruga „Ramiz Sadiku“ të emërtohet „Rruga e Universitetit“, ndonëse në draft nuk figuron. Rrugë të tjera duhet të emërtohen „Rruga e Rektoratit“, „Rruga Instituti Albanologjik“, „Akademia e Shkencave“, „Muzeu i Kosovës“, „Arkivi i Kosovës“, „Teatri“, „Biblioteka Universitare“, „Rruga e vjetër e Rilindjes“, „Rruga e re e Rilindjes“ „Rruga e RTP-së“, „Rruga e Televizionit“, „Rruga e Radio Prishtinës“, „Rruga e Kosovafilmit“, „Rruga e postës së vjetër“, „Rruga e postës së re“, „Rruga e tregut“, „Rruga e Tjegullores“, „Rruga e spitalit“, „Rruga e Medresës së vjetër dhe asaj të resë“, „Rruga Kisha Katolike Shqiptare“, „Kisha Evangjeliste“, „Rruga e stacionit të trenit“, „Rruga e autobusëve“, „Rruga e stadionit“, „Rruga ngrohtorja e qytetit“, „Ujësjellësi“, “Rruga “Varrezat e qytetit” dhe kështu me radhë, por me një kusht që secila rrugë të të shpie në cakun e emërtuar. Pasi të emërtohen rrugët që tregojnë objektet me rëndësi apo kahen e rrugës, rrugët dhe rrugicat që lidhen mes këtyre mund të emërtohen me ato personalitete që me të vërtetë (i lidh më shumë ai vend, nëse aty ka jetuar, banuar apo luftuar), sepse do t’iu qëndrojnë stuhive të ndryshimeve politike që do të vijnë mbi këto hapësira. E ripërsërisë se ne kosovarët nuk turpërohem nëse nëpër secilin qytet të Kosovës e emërtojmë një rrugë me emrin „NATO“, rrugë e cila do të shënonte kahen e hyrjes së „NATO-s“ në atë qytet duke ruajtur emërtimin autokton të rrugës kryesore, kurse magjistralja Prishtinë-Hani i Elezit do të ishte mirë sikur të emërtohet me njërin nga këto emërtime „Magjistralja e NATO-s“ apo „Magjistralja Amerikane“. Me emërtime të veçanta të rrugëve apo institucioneve të tjera duhet të nderohen Bill Klinton, Hellari Klinton, Medlin Olbrajt, Klark, Bler, Solana, Xhemi Shea etj. pra të gjitha ato personalitete që janë dëshmuar seriozisht në Luftën e Kosovës mund të kenë hapësirë në hartën gjeografike të Kosovës dhe shumë më pakë letrar të „renesancës“ evropiane apo botërore siç është vepruar më parë, qofshin këta edhe albanolog të shquar emrat e të cilëve na janë të njohur vetëm për një rreth të ngushtë të studiuesve të gjuhë-letërsisë shqipe.

Nëse përdoret ky parim, „Harta e qytetit të Prishtinës“ dhe ajo e Kosovës në përgjithësi do t’i ngjasoj emërtimeve nëpër Metropolet botërore dhe do të ndihmoj shumë në orientimin e njerëzve në qytet, kurse për ekipin hartues do të jetë një shembull me të vërtetë profesional që nuk do të zhbëhet as nga kastat politike që mund të vijnë në pushtet gjatë dekadave të ardhshme...

posted by Flori Bruqi at 7:51 PD
VEPRAT E NJERZVE TE MEDHENJE

Ne web faqen tone po sjellim OPINIONET e dy intelektualve shqiptare,njeri nga Amerika e tjetri nga Kosova.

Zoti Bruci,

Me pak vonese po ju postoje kete shkrim per botim ne blogun http://floart.blogspot.com

E di se keni guximin intelektual qe te botoni kete shkrim te patriotit tone te madh z.Sejdi Veseli nga Prishtina.

Shume te fala nga une Albana .

Dr.sc.Albana Ferati

Washington DC,29.6.2006.

Ps.Isha ne nje emision special ne nje klinike neuropsiatrike ne New York dhe pervojat e shkenctareve te kesaj klinike do t'ju sjelle nje dite me emajl per blogun tuaj shume te lexuar ne bote.
Respekt nga ana e ime edhe nje here,
Albana

---------------------------------------------------------------
OPINION i Z.SEJDI VESELI,NGA PRISHTINA


From: "sejdi Veseli"
To: adi@rtvzik.com, agimvinca@lycos.com, albaner_tk@hotmail.com, Albanian.American.Civic.League@dev.empoweresitebuilder.com, avdi_sherifi@hotmail.com, bajrush_bali@hotmail.com, bardhi1999@hotmail.com, besimhulaj@hotmail.com, drskenderi@hotmail.com, canollis@hotmail.com, e_cakolli@bluewin.ch, fatmirb51@yahoo.com, albana_ferati_alb@hotmail.com

Subject: opinion

Date: Mon, 19 Jun 2006 12:27:23 +0200

EDHE KUR BANDAT E ARMATOSURA SEPARATISTE SERBO-ÇETNIKE KONTROLLOJNË VERIUN E KOSOVËS – PËR IPVQ-të E KOSOVËS GJENDJA E SIGURISË ËSHTË STABËL

Shkruan:Sejdi Veseli

Gjendja e përgjithshme dhe në veçanti ajo e sigurisë, jo vetëm se është e rëndë, por nga informatat që vinë nga enklavat serbijane, në veçanti nga tri komunat n e veriut të Kosovës, Albaniku, Zveçani, Zubin Potoku dhe pjesa veriore e qytetit të Mitrovicës, s'ka se si mos të përfundohet, se ajo po përkeqësohet me shpejtësi të madhe. Thënë shkurt, ajo është para shpërthimit.
Kjo gjendje alarmante në veriun e Kosovës është rezultat i veprimtarisë së strukturave të pushtetit serbijan, që prej përfundimit të luftës, të papenguara jo vetëm nga KFOR-i dhe UNMIKU, përgjegjës për sigurinë, sipas Rezolutës famoze të KS të OKB-së nr.1244, por edhe nga të mandatuarit me votën e “lirë” të popullit, përkundër faktit se ishin betuar para elektoratit, se nëse e marrin votën e tij, me përparësi do ta rregullonin këtë gjendje kanceroze në pjesët më të pasura me minerale të Kosovës.
Sipas njoftimeve zyrtare të cilat janë publikuar në mjetet e komunikimit masiv, në këto pjesë të pandashme të Kosovës ka filluar rebelimi separatist serbijan, me siguri i nxitur dhe mbështetur në të gjitha drejtimet nga Beogradi zyrtar.
Siç është kumtuar, kuvendarët e tri komunave të sipërpërmendura dhe të pjesës veriore të qytetit të ndarë të Mitrovicës, kanë marrë vendim që të ndërpresin të gjitha lidhjet me IPVQ të Kosovës dhe të organizojnë format e vetëmbrojtjes, nga çdo veprim që do të ndermirët, nga kush do çoftë për pengimin e tyre për t’u bashkuar me Serbinë, nëse pavarësohet Kosova.
Duhet cekur se në kuadër të këtyre formave të vetëmbrojtjes, janë grumbulluar hordhitë e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe të ushtrisë serbe, si dhe ato paramilitare, të njohura si “Rojet e Urës”, për të cilët dyshohet me bazë, se ishin po ata që masakruan popullatën civile shqiptare. Nuk është për t’u çuditur nëse mësohet, pak më vonë, se në mesin e këtyre hordhive gjenden edhe kriminelë të kërkuar nga Gjykata e Hagës, si p.sh. Ratko Mladiç, etj. Dyshimi se në mesin e këtyre hordhive mund të gjenden edhe kriminelë si Ratko Mladiç, mund të bazohet në konfiguracionin e terrenit të kësaj pjese, vështirë të kontrollueshëm dhe në faktin se kjo pjesë e territorit të Kosovës, asnjëherë nuk është vënë nën kontrollin e plotë të KFOR-it dhe policisë së UNMIK-ut, edhe pse ka qenë obligim i tyre sipas Rezolutës famoze nr.1244 të KS të OKB-së.
Nga vetë fakti, se këto veprime separatiste të drejtueseve lokal të kësaj pjese të Kosovës (afro ¼ e territorit të saj), jo vetëm se nuk u shfuqizuan menjëherë nga UNMIK-u (siç shfuqizoheshin vendimet e Kuvendit të Kosovës) dhe, nuk u trajtuan asnjëherë ushtarakisht nga KFOR-i, të imponon dyshimin e bazuar, se krejt kjo veprimtari shumë e rrezikshme për të ardhmen e Kosovës dhe të rajonit në përgjithësi, bëhet me pëlqimin e disa segmenteve, jo pak të fuqishme ndërkombëtare.
Jo vetëm indiferentizmi i IPVQ-ve, por edhe gënjeshtrat e drejtuesve të tyre, në shërbim të mashtrimit të popullit shumicë të Kosovës, se gjoja gjendja e sigurisë në Veriun e Kosovës është stabël, nxjerrin në pah një të vërtetë të hidhur, se këto institucione, jo vetëm se janë skajshmërish servile ndaj UNMIK-ut e KFOR-it, por janë edhe kolaboracioniste me ato qarqe ndërkombëtare, në pazarllëqet me territoret e Kosovës.
Kush ka sy e vesh është duke e kuptuar, se gjendja e sigurisë në Kosovë dhe rreth saj po përkeqësohet me hapa gallopant dhe, ma thotë mendja ime prej një qytetari të thjesht të kësaj toke të shumëvuajtur, se është momenti i fundit që drejtuesit e IPVQ-ve të Kosovës, për të marrin guximin që të kërkojnë veprime të menjëhershme dhe konkrete nga UNMIK-u dhe KFOR-i, për t’u treguar, si Beogradit zyrtar, ashtu dhe atyre qarqeve, të cilat qëndrojnë pas tij, se territori i Kosovës administrative është një dhe i pandashëm dhe se ëndrra e hegjemonistëve serbijan për të krijuar në territorin e saj diçka të ngjashme me “Republika srbska”, do të mbetet vetëm fiks ide e tyre!
Duke u përballur me realitetin e hidhur, më imponohet dyshimi se si drejtuesit e djeshëm ashtu edhe këta të sotmit të IPVQ-ve të Kosovës, që për interesat e popullit shumicë as që do të prishin “miqësinë” me disa qarqe ndërkombëtare, rehatinë dhe ballukun financiar të tyre. Bile, pa u mërzitur fare se me mosveprimet e tyre do të bien në pozitat e ngjashme me ato të Esat Toptanit, alishukrive dhe sinanhasanëve, ngase kanë pas lidhë kontratë me popullin, që në këmbim të votës do të angazhohen për realizimin e plotë të aspiratave të drejta të tij,.
Ndofta, disa prej tyre edhe kanë rënë në këto pozita, që nga koha e përfundimit të luftës heroike të Famëmadhes UÇK, se përndryshe do të kishin reaguar shumë më herët, menjëherë pas daljes në skenë të “rojeve të urës”, të cilat e spastruan dhunshëm veriun e Kosovës nga popullata shqiptare, para hundëve të KFOR-it francez.
Po të ishin këto krijesa hijerënda, vërtetë besnike ndaj verdiktit të votës së qytetarëve të Kosovës dhe të gatshme për të vepruar në interes të realizimit të kërkesave ligjshme të popullit, në vend të urdhrit në adresë të KPS (SHPK-së) për të shtypur dhunshëm protestën e drejtë dhe paqësore të Lëvizjes Vetëvendosje dhe të arrestonin mbi 90 pjesëmarrës të saj, do të duhej të ndërmerrnin një veprim të tillë ndaj “rojeve të urës” dhe tani ndaj atyre që shpallën ndarjen e ¼ të Kosovës dhe që organizuan formacione paraushtarake të armatosura për “vetëmbrojtje”, në realitet për jetësimin e vendimeve politike të tyre.
“Veprimtaria e një politikani nuk çmohet në bazë të premtimeve, por në bazë veprave të tij”, do të thoshte filozofi.
Këtë të vërtetë të madhe populli ka filluar ta kuptojë, edhe pse me vonesë. Ai tani fatmirësisht, po e ka të qartë për çdo ditë e më tepër, se me siguri po të ishin angazhuar deri me sot drejtuesit vendor, me vendosmëri, me veprime konkrete, të analizuara dhe të planëzuara drejt e mirë për realizimin e premtimeve (të realizueshme), që ua kishin dhënë elektoratit, gjendja e përgjithshme në Kosovë do të ishte shumë më e mirë, se kjo që është sot! Së pari, në enklavat serbe të cilat u krijuan falë qyqarëllukut të tyre, nuk do të funksiononte administrata shtetërore e Serbisë, me të gjitha segmentet e saj dhe së dyti, sot nuk do të ballafaqoheshim me veprimet aktuale separatiste dhe shumë të rrezikshme në komunat veriore të Kosovës...!
Pasojat e këtij realiteti të hidhur, kanë filluar ta irritojnë shpirtin liridashës të popullit shqiptar. Ato po e bëjnë efektin e duhur në ndërgjegjen e tij. Ato në popull po ndikojnë që ai të fillojë ta kuptojë, se gjatë votimeve qenka mashtruar keq; se gjatë votimit paska bërë gabim të rëndë, kur besimin e tij me verdiktin e votës së “lirë” ua paska dhënë shumicës prej atyre, të cilët, menjëherë pas mandatimit e treguan fytyrën e vërtetë, atë të alishukrive dhe sinan hasanëve... bashkëkohor!
Edhepse me vonesë, populli shqiptar ka filluar ta kuptojë, se koltukgjinjët e mandatuar me votën e tij, njësojë sikur ata të gjysmës së dytë të shekullit të kaluar, paskan qenë të dresuar qysh herët nga bajlozët e huaj, deri në shpëlarjen e plotë të atij pak truri, nga çdo ndjenjë e mirëfilltë kombëtare.
Populli ka filluar të kuptojë, se nga këta kolltukgjinjë bespak dhe të korruptuar, gjithçka mund të pritet, pos përmbushjes së zotimit të tyre, se do t’i prijnë drejt realizimit të aspiratave të tij të drejta, për çka sakrifikoj edhe gjakun e djemve dhe vashave më besnike të tij.
Populli ka filluar të riidentifikojë dhe t’i mbështetë bijtë dhe bijat besnike të tij, të cilët e duanë Atëmemëdhenë pa hile dhe të cilët janë të gatshëm të sakrifikojnë ç’është e domosdoshme për ta bërë Atë të lirë dhe të ribashkuar.
Andaj as që ka vend për dyshimin më të vogël, se bajlozët serbofil ndërkombëtar dhe servilët e tyre shqipfolës edhe kësaj radhe i kanë bërë hesapet pa hanxhiun dhe se po afron dita kur do të binden përfundimisht, se synimet e tyre pro serbo-çetnike do të përfundojnë turpshëm...!

Prishtinë, me 19 qershor 2006

Verejtja e redaksise:

Nga Albana Ferati,Washington DC muarem edhe kete informacion (CV)per zotit Sejdi Veseli:

Sejdi Veseli eshte i lindur në Gallab të Besianës.
Ka qenë i burgosur politik dy herë.

Herën e parë ka qenë i dënuar 11 vjet, ndërsa herën e dytë 2.5 vjet.

Ka pasë nderin të marrë pjesë aktive, në përgaditjen e luftës çlirimtare, si Përfaqësues Legal i LKÇK-s dhe të merr pjesë aktive në këtë luftë, si zv.komandant dhe Shef i Shtabit operativ i Brigadës 153, të ZOLL.

Punon në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, në Prishtinë.

Shkruan rregullisht dhe ka të botuara qindra shkrime ne mjetet e komunikimit masiv dhe në faqet e ndryshme elektronike.
Ai është i lumtur, se përkundër kalvarit që ka kaluar,kurrë nuk ka kaluar në pozitat shoviniste.Nuk e urren as një popul.

Ai në biografin e tij z.Sejdi Veseli,i shkruan Albana Feratit "Dua që populli që kam nderin t'i takoj, të jetoj i lirë dhe dinjitoz në Atëmemëdheun e tij të lirë dhe në miqësi me popujt tjerë..."

posted by Flori Bruqi at 7:30 PD
e mërkurë, qershor 28, 2006
Flori Bruqi :Editorial i fundjaves

Kosova – është Washington i shqiptarëve.

Ndonëse e paralajmëruar si vizitë private për të kryer rite fetare, gospodin Pavle,dhe kryeçetniku serb, prof.dr.Vojisllav Koshtunica, gjatë qëndrimit të tij në Graçanicë, nuk e ka lënë pa e shfrytëzuar këtë rast për të përcjellë mesazhe politike për qytetarët serb të Kosovës. “Kosova gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë” thoshin zyrtarët e Beogradit.

Ndonëse qytetarët serb e kanë pritur që nga orët e paradites, kur është mbajtur liturgjia në Manistirin e Graçanicës, e më pas edhe në Gazimestan, kryeçetniku serb profesor doktor Vojisllav Koshtunica, ka ardhur në Graçanicë pasi janë kryer të gjitha ritet fetare në ditën e Vidovdanit serb.

I nxitur nga kryepeshkopi gospodin Pavle i cili e ftoi kryeçetnikun ,pra Koshtunicën që t’i a trimërojë dhe t’ju përforcoj shpresën serbëve të Kosovës se edhe në të ardhmen “Kosova dhe Metohija”do të mbetet “Jerusalemi serb.

Kryeçetniku serb nuk u kursye që të mbajë një fjalim të zjarrtë politiko-patriotik. “Nuk ka vend më të mirë dhe më të rëndësishëm për ta ripërsëritur atë që çdo serb duhet ta dijë:” Kosova dhe Metohija “gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë”.

Më tej çetnik ka thënë se ky është një rast për t’i treguar botës se “Serbia dëshiron drejtësi dhe paqe”.

Ajo ,sipas tij ,dëshiron të bisedojë dhe të arrijë marrëveshje dhe kompromis tha çetniku kontradiktor, duke theksuar se megjithatë Serbia dëshiron zgjidhje bazuar në “të drejtën historike për Kosovën dhe Metohinë”.
Koshtunica i ka siguruar serbët e mbledhur në Graçanicë se askush deri më tash nuk ka pasur pozitë më të fortë se sa që ka Serbia nga aspekti i së të drejtës në diskutimet për të ardhmen e Kosovës.

Por zotnitë e Beogradit ,harrojnë se Kosova është e shqiptarëve dhe atyre që dëshirojnë të jetojnë në te!


Aktivistët e l ëvizjes së Albin Kurtit “Vetëvendosje” në dy raste të ndara, në Mitrovicë dhe në Merdar janë arrestuar 115 aktivistë dhe qytetarë, të cilët po përpiqeshin që të bllokojnë rrugët, për të pamundësuar ardhjen e çetnikut serb, Vojislav Kostunica në Kosovë.

Njësitet speciale të SHPK( sot në 10 :15) si në kohën e Sllobodan Millosheviqit intervenuan dhunshëm kundër dhjetëra aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE, të cilët ishin mbledhur në qytetin e Mitrovicës për ta bllokuar ardhjen e delegacionit të të ashtuquajturës Qendra Koordinuese Serbe për Kosovën, të udhëhequr prej njëfarë “patriotje më bateria “Sandra Rashkoviq-Iviq, e cila ia lpinte mjekrren gospodarit Pavle.Ndër të arrestuarit, është edhe ish ushtaraku i UÇK-së,tash kryetari i Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës ,zoti Emrush Xhemajli
Marrë si t a marresh “Vidovdani” i çetnikëve serb do të jetë i fundit në Kosovën 1244.

Ndërsa bisedimet mbi statusin përfundimtar të Kosovës vazhdojnë prej disa muajsh me radhë, kanë filluar të ngrihen pikpyetje lidhur me qytetin e ndarë të Mitrovicës.
Tensionet rreth çështjës së Mitrovicës do të jenë një prej provave më të vështira në ruajtjen e territorit të Kosovës dhe shoqërisë së saj shumë etnike.
Në Institutin Amerikan të Paqes mbi të ardhmen e Mitrovicës, u folë edhe për at[ se se a do të ruajë Kosova kufijtë e tanishëm, apo do të ndahet; a është komuniteti ndërkombëtar i gatshëm ta bashkojë qytetin e Mitrovicës dhe si mund të arrihet kjo më së miri.
Administratori i OKB-së në Mitrovicë, Gerard Gallucci, kohë më pare parashikon probleme gjatë korrikut dhe gushtit të këti viti ndërkohë që Kosova shkon drejt pavarësisë së mundëshme.
Zoti Gallucci tha se forcat e OKB-së dhe të NATO-s do të mbrojnë popullatën në rast se krijohen probleme. Po që prej emërimit në detyrë para rreth një viti, zotin Galluci e shqetëson gjendja ekonomike, jo vetëm në Mitrovicë, por në mbarë Kosovën.
“Problemet ekonomike ekzistojnë në gjithë Kosovën, dhe jo vetëm në Mitrovicë. Nevoja për investime në infrastrukturë në Kosovë është shumë e madhe, si në sektorin e energjisë elektrike, të furnizimit me ujë e të tjera.
Është e drejtë të thuhet se komuniteti ndërkombëtar ka humbur 7 vjet në këtë drejtim, veçanërisht në veri, ku komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e Grupit të Kontaktit nuk i kanë kushtuar asnjë vëmendje.”
Administratori i OKB-së në Mitrovicë tha se misioni i tij do të ruajë komandën dhe kontrollin në terren dhe të mbajë të hapura linjat e dialogut për të mos lejuar shpërthimin e situatës.
Hans Binendijk, drejtor i qendrës për teknologjinë dhe politikën e sigurimit kombëtar, parashtroi kohë më pare 3 alternativa: ndarja e Kosovës, eliminimi i strukturave paralele dhe integrimi etnik.
Megjithëse ndarja e Kosovës është një alternativë jo-realiste, për arsye të qëndrimit të grupit të kontaktit, ajo përbën shpresat e popullatës sërbe të Kosovës.
Zoti Binendijk mendon se pa eliminimin e strukturave paralele, sërbët e Kosovës do të vazhdojnë të shikojnë nga Beogradi, e jo Prishtina, për ndihmë, duke krijuar kështu një shtet de fakto të ndarë.
“Nga këto 3 alternativa që kemi studjuar, integrimi etnik është e vetmja zgjidhje e pranueshme për SHBA-të dhe aleatët e tyre. Kjo alternativë është edhe më e vështirë për t’u zbatuar sepse do të kërkojë vëmëndje dhe burime afat-gjatë të komunitetit ndërkombëtar."
Gerald Knaus, drejtor i Nismës së Stabilitetit Evropian, thotë se alternativa më e mirë është që Mitrovica të bëhet komunë.
“Kosova është një zonë shumë e paqëndrueshme si në aspektin ekonomik dhe shoqëror. Nëse flasim për decentralizimin, ajo që ka rëndësi për serbët është Mitrovica veriore. Ajo është e vetmja zonë e tyre urbane në të gjithë Kosovën, aty ata kanë institucione, kanë Universitetin dhe Spitalin. Shqiptarët e Kosovës duhet të pranojnë se krijimi i një komune me shumicë serbe në Mitrovicë, është rruga më e mirë për të shmangur dhunën dhe për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe shumë-etnike në Kosovë.”
Tensionet etnike në Kosovë vazhdojnë të jenë të larta. Ndërsa analistët shprehin mendime të ndryshme për sa i përket mënyrës më të mirë drejt zgjidhjes së statusit, bisedimet mbi të ardhmen e Kosovës nuk kanë arritur të ngushtojnë mosmarrëveshjes mes dy palëve.
Se gjendja është tepër e tendosur shihet edhe nga “ruajtja” 24 orëshe e policëve të SHPK-së që po I bejnë shtëpisë në “Velania” 2 në Prishtinë, ku banon Komesari I Policisë së UNMIK-ut Virtupi.
Gjendja do të përkeqsohet edhe më shumë nëse ndahet Mitrovica,atëherë gjithsesi do të ketë trazira,ose një Luftë e dytë çlirimtare kundër forcave ekstremiste serbe dhe ndihmaqarëve të tyre.
Besojmë dhe shpresojmë që stafi politikë I tashëm I Kosovës do të jetë një, ashtu siq është mishi më thojin për një Kosovë të lire të integruar në pro KOMENT I FUNDJAVËS

Kosova – është Washington i shqiptarëve.

Çetnikët vazhdojnë me mesazhet e vjetra politike


Ndonëse e paralajmëruar si vizitë private për të kryer rite fetare, gospodin Pavle,dhe kryeçetniku serb, prof.dr.Vojisllav Koshtunica, gjatë qëndrimit të tij në Graçanicë, nuk e ka lënë pa e shfrytëzuar këtë rast për të përcjellë mesazhe politike për qytetarët serb të Kosovës. “Kosova gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë” thoshin zyrtarët e Beogradit.

Ndonëse qytetarët serb e kanë pritur që nga orët e paradites, kur është mbajtur liturgjia në Manistirin e Graçanicës, e më pas edhe në Gazimestan, kryeçetniku serb profesor doktor Vojisllav Koshtunica, ka ardhur në Graçanicë pasi janë kryer të gjitha ritet fetare në ditën e Vidovdanit serb.

I nxitur nga kryepeshkopi gospodin Pavle i cili e ftoi kryeçetnikun ,pra Koshtunicën që t’i a trimërojë dhe t’ju përforcoj shpresën serbëve të Kosovës se edhe në të ardhmen “Kosova dhe Metohija”do të mbetet “Jerusalemi serb.

Kryeçetniku serb nuk u kursye që të mbajë një fjalim të zjarrtë politiko-patriotik. “Nuk ka vend më të mirë dhe më të rëndësishëm për ta ripërsëritur atë që çdo serb duhet ta dijë:” Kosova dhe Metohija “gjithmonë ka qenë dhe gjithmonë do të jetë pjesë e Serbisë”.

Më tej çetnik ka thënë se ky është një rast për t’i treguar botës se “Serbia dëshiron drejtësi dhe paqe”.

Ajo ,sipas tij ,dëshiron të bisedojë dhe të arrijë marrëveshje dhe kompromis tha çetniku kontradiktor, duke theksuar se megjithatë Serbia dëshiron zgjidhje bazuar në “të drejtën historike për Kosovën dhe Metohinë”.
Koshtunica i ka siguruar serbët e mbledhur në Graçanicë se askush deri më tash nuk ka pasur pozitë më të fortë se sa që ka Serbia nga aspekti i së të drejtës në diskutimet për të ardhmen e Kosovës.

Por zotnitë e Beogradit ,harrojnë se Kosova është e shqiptarëve dhe atyre që dëshirojnë të jetojnë në te!


Aktivistët e l ëvizjes së Albin Kurtit “Vetëvendosje” në dy raste të ndara, në Mitrovicë dhe në Merdar janë arrestuar 115 aktivistë dhe qytetarë, të cilët po përpiqeshin që të bllokojnë rrugët, për të pamundësuar ardhjen e çetnikut serb, Vojislav Kostunica në Kosovë.

Njësitet speciale të SHPK( sot në 10 :15) si në kohën e Sllobodan Millosheviqit intervenuan dhunshëm kundër dhjetëra aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE, të cilët ishin mbledhur në qytetin e Mitrovicës për ta bllokuar ardhjen e delegacionit të të ashtuquajturës Qendra Koordinuese Serbe për Kosovën, të udhëhequr prej njëfarë “patriotje më bateria “Sandra Rashkoviq-Iviq, e cila ia lpinte mjekrren gospodarit Pavle.Ndër të arrestuarit, është edhe ish ushtaraku i UÇK-së,tash kryetari i Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe deputeti i Kuvendit të Kosovës ,zoti Emrush Xhemajli
Marrë si t a marresh “Vidovdani” i çetnikëve serb do të jetë i fundit në Kosovën 1244.

Ndërsa bisedimet mbi statusin përfundimtar të Kosovës vazhdojnë prej disa muajsh me radhë, kanë filluar të ngrihen pikpyetje lidhur me qytetin e ndarë të Mitrovicës.
Tensionet rreth çështjës së Mitrovicës do të jenë një prej provave më të vështira në ruajtjen e territorit të Kosovës dhe shoqërisë së saj shumë etnike.
Në Institutin Amerikan të Paqes mbi të ardhmen e Mitrovicës, u folë edhe për at[ se se a do të ruajë Kosova kufijtë e tanishëm, apo do të ndahet; a është komuniteti ndërkombëtar i gatshëm ta bashkojë qytetin e Mitrovicës dhe si mund të arrihet kjo më së miri.
Administratori i OKB-së në Mitrovicë, Gerard Gallucci, kohë më pare parashikon probleme gjatë korrikut dhe gushtit të këti viti ndërkohë që Kosova shkon drejt pavarësisë së mundëshme.
Zoti Gallucci tha se forcat e OKB-së dhe të NATO-s do të mbrojnë popullatën në rast se krijohen probleme. Po që prej emërimit në detyrë para rreth një viti, zotin Galluci e shqetëson gjendja ekonomike, jo vetëm në Mitrovicë, por në mbarë Kosovën.
“Problemet ekonomike ekzistojnë në gjithë Kosovën, dhe jo vetëm në Mitrovicë. Nevoja për investime në infrastrukturë në Kosovë është shumë e madhe, si në sektorin e energjisë elektrike, të furnizimit me ujë e të tjera.
Është e drejtë të thuhet se komuniteti ndërkombëtar ka humbur 7 vjet në këtë drejtim, veçanërisht në veri, ku komuniteti ndërkombëtar dhe vendet e Grupit të Kontaktit nuk i kanë kushtuar asnjë vëmendje.”
Administratori i OKB-së në Mitrovicë tha se misioni i tij do të ruajë komandën dhe kontrollin në terren dhe të mbajë të hapura linjat e dialogut për të mos lejuar shpërthimin e situatës.
Hans Binendijk, drejtor i qendrës për teknologjinë dhe politikën e sigurimit kombëtar, parashtroi kohë më pare 3 alternativa: ndarja e Kosovës, eliminimi i strukturave paralele dhe integrimi etnik.
Megjithëse ndarja e Kosovës është një alternativë jo-realiste, për arsye të qëndrimit të grupit të kontaktit, ajo përbën shpresat e popullatës sërbe të Kosovës.
Zoti Binendijk mendon se pa eliminimin e strukturave paralele, sërbët e Kosovës do të vazhdojnë të shikojnë nga Beogradi, e jo Prishtina, për ndihmë, duke krijuar kështu një shtet de fakto të ndarë.
“Nga këto 3 alternativa që kemi studjuar, integrimi etnik është e vetmja zgjidhje e pranueshme për SHBA-të dhe aleatët e tyre. Kjo alternativë është edhe më e vështirë për t’u zbatuar sepse do të kërkojë vëmëndje dhe burime afat-gjatë të komunitetit ndërkombëtar."
Gerald Knaus, drejtor i Nismës së Stabilitetit Evropian, thotë se alternativa më e mirë është që Mitrovica të bëhet komunë.
“Kosova është një zonë shumë e paqëndrueshme si në aspektin ekonomik dhe shoqëror. Nëse flasim për decentralizimin, ajo që ka rëndësi për serbët është Mitrovica veriore. Ajo është e vetmja zonë e tyre urbane në të gjithë Kosovën, aty ata kanë institucione, kanë Universitetin dhe Spitalin. Shqiptarët e Kosovës duhet të pranojnë se krijimi i një komune me shumicë serbe në Mitrovicë, është rruga më e mirë për të shmangur dhunën dhe për të gjetur një zgjidhje paqësore dhe shumë-etnike në Kosovë.”
Tensionet etnike në Kosovë vazhdojnë të jenë të larta. Ndërsa analistët shprehin mendime të ndryshme për sa i përket mënyrës më të mirë drejt zgjidhjes së statusit, bisedimet mbi të ardhmen e Kosovës nuk kanë arritur të ngushtojnë mosmarrëveshjes mes dy palëve.
Se gjendja është tepër e tendosur shihet edhe nga “ruajtja” 24 orëshe e policëve të SHPK-së që po I bejnë shtëpisë në “Velania” 2 në Prishtinë, ku banon Komesari I Policisë së UNMIK-ut Virtupi.
Gjendja do të përkeqsohet edhe më shumë nëse ndahet Mitrovica,atëherë gjithsesi do të ketë trazira,ose një Luftë e dytë çlirimtare kundër forcave ekstremiste serbe dhe ndihmaqarëve të tyre.
Besojmë dhe shpresojmë që stafi politikë i tashëm do të jetë një, ashtu siq është mishi më thojin për një Kosovë të lire e integruar në proceset demokratike të botës moderne.

Flori Bruqi

posted by Flori Bruqi at 8:41 MD
NE PEJE PROMOVOHET VEPRA SHKENCORE E MAGJISTRIT PRISHTINAS,XHAFER SYLA.

Në web faqen tonë virtuale arrijti një lajm i gëzuar nga Peja.

Drejtori i Bibliotekës ndërkomunale"Azem Shkreli"nga Peja,zotriu Avdi Kelmendi,profesor dhe publicist ,na njofton se më datën 30.06.2006 në ora 15:00,do të bëhet një orë letrare ku edhe do të promovohet edhe libri i shkenctarit kosovarë nga Prishtina,Mr.sci. Xhafer Syla më titull “Bibliotekaria moderne” .

Kontributi shkencorë i magjistrit Xhafër Syla ,është shumë i madh në këtë drejtim.
Xhafer Syla është i vetmi magjistër i shkencave në këtë lëmi në trojet shqiptare.

Më poshtë keni edhe këto dy shkrime për vepren shkëncore të Xhafër Sylajt,që po e publikojmë në bllogun tonë.

Xhafer Syla,lindi më 02.09.1952.Ka kryer Fakultetin juridik.Eshte magjistër i shkencave shoqërore-Zagreb.Nota mesatare në studime eshte 8,20.Jeton dhe vepron në Prishtinë(punon në BKUK në Prishtinë).

Adresa ku mund ta bleni librin e z.Xhafer Syla eshte:

Ulpiana C15 hyrja 8,nr 2, Prishtine

044 148 244


Lëxim të këndshëm !

Moderatori ,

Flori Bruqi

-------------------------------------------------------------------


RecensionPRIMESA TEORIKE E PRAKTIKE BIBLIOTEKARE( Xhafer Syla, Bibliotekaria moderne, Prishtinë,2OO5 )

Shkruan Mr. Tahir FONIQIMe të drejtë thuhet se “bibliotekarët janë persona
të jashtëzakonshëm, por që më se shpeshti janë të
padukshëm”. Rrjedhimisht atyre iu duhet të bëjnë punë
e përpjekje titanike, në mënyrë që të dalin jashtë
kornizave të anonimitetit, sidomos në meset me traditë
të varfër të shkrimeve bibliotekare, sikurse që është
edhe Kosova. Në të vërtetë në Kosovë kemi një numër të
mirë të punëtorëve profesionalë bibliotekarë, por
punët profesionale bibliotekare nuk e bëjnë shkencën e
bibliotekarisë. “Të jesh profesionalist nuk do të
thotë vetëm të njohësh dhe të implementosh një
grumbull të caktuar të aftësive, as të shkathtësive,
por duhet të jemi të bazuar në mënyrë të
tërësishme sistematike e teorike
Muratori me përvojë
është mjeshtër më i madh i zanatit të tij se sa
inxhinieri i ndërtimtarisë, por dallimi thelbor
ndërmjet tyre qëndron në atë se veprimtaria e
inxhinierit është e bazuar në mënyrë teorike dhe
metodologjike dhe nga kjo është me risi më të mëdha
dhe me kreativitet” ( f. 8O ). Pra ekzistimi i teorisë
sistematike të rrumbullakuar është parakusht themelor
dhe themel i çdo veprimtarie profesionale. Thënë më
qartë shkencën e bibliotekarisë nuk e bëjnë punët
profesionale bibliotekare, por atë e bëjnë shkencë
kërkimet studimore rreth fushave të caktuara
profesionale bibliotekare.

Xhafer Syla e ka sfiduar me sukses anonimitetin në
fushën e bibliotekarisë, sidomos me botimin e librit
Bibliotekaria moderne, që këto ditë ka dalur prej
shtypit nën redaktimin e autorit të këtij recensioni e
që është sukses i shënuar i tij.

Në librin Bibliotekaria moderne autori ka trajtuar
28 tema ( artikuj ), me një çasje moderne, që kanë të
bëjnë me ligjin për bibliotekat, furnizimin
bashkëkohës të bibliotekave me material bibliotekar,
këmbimin e informacioneve dhe të përvojave
ndërbibliotekare, ngritjen profesionale të punëve
bibliotekare, sistemin informativ bibliotekar etj.

Që në fillim të librit autori e ka hetuar drejt
faktin se “veprimtaria bibliotekare, në hapësirën ku
dominojnë gjuha dhe kultura shqiptare, nuk është e
lidhur në shumë aspekte dhe është më se paku unike, në
mënyrën që do ta përmbushte objektivin themelor të
sistemit bibliotekar-informartiv bashkëkohës
” ( f. 7
). Kjo sugjeron respektimin e domosdoshëm të parimit
të njohur: një gjuhë, një sistem bibliotekar.

Nga leximi i temave të shqyrtuara këtu del edhe
konstatimi se ekziston lidhje e pashmantgëshme
ndërmjet letërsisë e bibliotekarisë, pra, ekziston
njëfarë simbioze, gjithherë duke e ndihmuar e
zhvilluar njëra tjetrën, gjë që nuk ngjan me shkencat
e tjera shoqërore e sidomos me shkencat natyrore dhe
ato të ekzakte.

Në vazhdim të shqyrtimeve në libër flitet edhe për
qasjen e lirë të informacioneve, me theks të veçantë
se secili njeri ka të drejtë që të jetë i informar
drejt dhe qartë e që kjo, në të vëretë, kushtëzohet me
komunikimin, ndërsa kjo e fundit lidhet me të
lexuarit, përkatësisht shkrimin. “Operacioni i
shkrimit nënkupton operacionin e leximit” ( Sartri ).
Në libër flitet, poashtu, edhe për format e
popullarizimit të librit, sikurse janë panairet e
librit, ekspozitat, takimet me shkrimtarët, bisedat
rreth librit etj. Këtu flitet edhe për formimin e
pikëpamjeve ideoartistike te fëmijët, rëndësinë e
bashkëpunimit ndërbibliotekar, menaxhimin
ndërbibliotekar etj. Pikëpamjet ideoartistike fëmija
më se miri i merr në bibliiotekën e fëmijëve duke u
“vetarsimuar”, sidomos me shprehinë e të lexuarit dhe
të përsiatjeve për fenomenet natyrore e shoqërore. Në
Kosovë nuk mund të krenohemi me traditën dhe numrin e
bibliotekave për fëmijë. Pse? Në Kosovë numri i
bibliotekave për fëmijë është i vogël, ato nuk kanë
salla leximi bashkëkohëse, nuk kanë fonde të
mjaftueshme të literatrurës adekuate për fëmijët, në
to mungojnë format e formimit imagjinativ të botës së
fëmijëve etj.

Kur kihet parasysh se literatura bibliotekare në
Kosovë ende vazhdon të jetë tejet e mëngët, sidomos
ajo teorike, del se botimi i librit Bibliotekaria
moderne të autorit Xhafer Syla është me interes dhe ai
do të pritet mirë nga punëtorët bibliotekarë dhe
punëtorët e tjerë kulturorë e shkencorë.

CIP -BKUK,Prishtinë,2005.

O2

Syla ,Xhafër

Bibliotekaria moderne/Xhafër
Syla,-Prishtinë:(Autori),2005(Prishtinë:,,Grafoprint"),-243
fq.;21 cm.-(Biblioteka Libri)

Shënime për autorin:fq.233.-Literatura:fq.234-238

ISBN 9951-8656-0-7

Librin në fjalë mund t'a porositni nëpërmes telefonit
:++377-44-148-244

ose nëpërmes e-mailit:xhafer_syla at hotmail.com

Çmimi për Kosovë:5 € kurse për botë e jashtme:8 €.


-----------------------------------------

Mr. Xhafer SYLA: TEKNOLOGJIA DIGJITALE PËR POPULLIN E KOSOVES

Mr. Xhafer SYLA: TEKNOLOGJIA DIGJITALE PËR POPULLIN E KOSOVES

Biblioteka Kombëtare dhe Universitare e Kosovës është para së gjithash, bibliotekë nacionale për libra dhe botime periodikësh në Kosovë, duke filluar nga shfaqja e parë e fjalës së shkruar e deri sot . Në mbështetje të terminologjisë profesionale, ky lloj i librit është dashur të mbante emrin “Libri Kosovar”. Është e nevojshme t’i hulumtojmë pandërprerë burimet më të lashta, ku gjenden ato, në vend apo jashtë tij. Prandaj, për ta mbajtur këtë funksion në të ardhmen duhet t’i hulumtojmë e t’i identifikojnë të gjitha burimet e shkruara që kanë të bëjnë me këtë vend.
Ne jemi pionierë në Kosove, në sferën e digjitalizimit: web sajti ynë, ka më shumë se nji mijë shfrytëzues në ditë, që përbën afro dy milionë shfrytëzuesish në vit. Pos kësaj, Biblioteka Kombëtare dhe Universitare e Kosovës duhet te jete vetëm një nga dy-tri bibliotekat botërore, të cilat mund të sigurojnë të ashtuquajturin katalog i dyfishtë. Misioni ynë ideal, është që të mbledhim, gjithçka, që është shfaqur ndonjë herë e që ka të bëjë me popullin dhe kulturën shqiptare - dhe prej nesh varet se sa do t’i qasemi këtij ideali.
Është kryesore se do të ofrojmë çdo ndihmë, që trashëgimia kulturore e kolektiveve Kosovare, nëpër vendet përreth të ruhet dhe se duhet te huazohet .
Tash është rasti të themi se a kam zënë të shihen rezultatet konkrete të t gjitha aktiviteteve, që i kemi sendërtuar viteve të mëhershme, e që kanë prodhuar mjaft ndërrime në BKUK dhe kanë patur vetvetiu një farë efekti jashtë bashkësisë sonë. Këto transformime pasqyrohen qoftë në rikonstruimin e brendshëm të institucionit, qoftë edhe në restaurimin e programeve të panjohura dhe të veprimtarive të rregullta në bibliotekën, në vënien e kontaktit dhe bashkëpunimit të drejtë për drejtë me bibliotekën kombëtare të regjionit, të Evropës dhe botës, ndërsa në aspektin profesional – gjatë zbatimit të standardeve më bashkëkohore bibliotekare botërore. Nga fundi i vitit 2006, duhet nxjerrë përfundimin se në çfarë aspekti jemi më të mirët në Kosovë, në regjion, në Evropë, e madje edhe në botë, e që për secilin nga këto dimensione, kemi indikatorë konkretë.


Çka duhet bërë për te mirën e Kosovës

- Në Kosovë, BKUK duhet te jetë më e mira me shumëçka, me infrastrukturë, me rëndësi, me kuadrot dhe funksionin, ndërsa në skenën e gjithë mbareshe kulturore, duhet arritur rezultate, të cilat tejkalojnë të arriturat e shumë institucioneve të tjera. Duhet materializuar shtrirjen funksionale të rrjeteve brenda sistemit informative respektivisht brenda bibliotekës virtuale, që do të thotë se do të kemi katalogun qendror elektronik me 1 milionë shënimesh dhe rrjetin e bibliotekave – anëtare, nga të cilat janë 22 biblioteka publike, universitare dhe të fakulteteve, por kemi edhe biblioteka institutesh, organesh qeveritare, porse edhe organizatash joqeveritare. Në plani e ardhshëm duhet te jetësojmë projektin e avancimit të tregut në kuadrin e të cilit kishim hapur nëntë biblioteka jashtë qyteteve të mëdha, ku nuk ekzistonin më parë, katalogun distributiv “ buks in print”, katalogun e librave të arritshme në tregun Kosovarë, duhet pa tjetër te kemi bashkëpunim brenda regjionit me botuesit dhe bibliotekat në Shqipëri Kroaci, BH, Mal të Zi, Maqedoni etj. BKUK duhet te disponon bashkëpunim më të pasur ndërkombëtarë, me ne kontaktojnë për ditë, për tej 100 entesh të botës, ndërsa vitin e ardhshëm duhet patur shumë vizita të ekspertëve të huaj. BKUK duhet te jetë institucion markën i mbrojtës së të mirave kulturave, ndër të cilat do të spikatja në mënyrë të veçantë kooperimin me urdhrin te veçantë. Aty kemi bërë mjaft pas zjarrit qe ia vuan policia dhe ushtria e Serbisë gjatë luftës se fundit në Kosovë, dhe për rikonstruimin e kapacitetit të thesarit, që e sajojnë biblioteka, arkivi, dokumentet, konizmat në kohën e Luftës. Ne jemi pionierë në Kosovë edhe në fushën e digjitalizimit, ndërsa web sajti ynë : www.biblioteka.ks. Por akoma e pa shfrytëzues e cila ishte dashur te këtë më shumë se nji mijë shfrytëzues në ditë, që do të thotë afro nji milionë përfituesish në vit. Kjo në të ardhmen do te na vente në rangun e kampionëve brenda Kosovës.E si do mund te bëheshim ma te mirët ne regjion

- Elementi tjetër sipas të cilit do të kishim përparësi në regjion, është sikurse te hapej shkolla e bibliotekarisë në Prishtinë në kuadrin e arkelologjisë-një degë shkencore, si është Zagreb Shkolla e filigrakologjisë e cila mirret me evidencën e dorëshkrimeve të vjetra, të teksteve të rralla dhe lëndës së ngjashme. Aty kemi një metodë speciale të datimit, që është më precize dhe efikase se çfarëdo metode tjetër dhe këto shërbime i shfrytëzojnë vendet e regjionit dhe Evropa perëndimore. Ajo metodë, ia del të përcaktojë vjetërsinë e dokumenteve me anë të shenjëzave të ujshme mbi letër. E sa i përket Evropës, ne do ishim së bashku ndër vendet më të zhvilluara, partnerë të barabartë të projektit panevropian – ndërtimit të bibliotekës evropiane. Ai shestim është multilingual dhe nënkupton promocionin e barabartë të kulturës Kosovare në suazat evropiane gjë, që për një vend siç është Kosova që nuk është anëtare e BE-së, një ngadhënjim diplomatik si dhe një triumf, në aspektin profesional. Ndërkaq, kemi qenë ndër të parët për nga dhënia e numrave standardë ndërkombëtarë për të gjitha llojet e publikuara: librat (ISBN), revistat (ISSN), kronikat muzikore (ISMN) dhe publikimet digjitale (DDI),ndërsa tani vetëm numrin e librave. Në rruzullin tokësor, më se 100 biblioteka dhurojnë numra për libra, më se 50 për libra dhe revista, nja 20 për libra, revista dhe kronika muzikore, ndërsa, veç ne botojmë numra të gjitha katër kategoritë. Jo gjithaq vone, në samitin e asociacionit informative, në Maroko, Federata ndërkombëtare bibliotekare, zgjodhi 11 projekte më reprezentative të botës, si modele shembullore se si bibliotekat mund të grisin shoqërinë informative. Ndër projektet ishte dashtë të ishte edhe projekti i bibliotekës digjitale fëmijërore në Kosovë, dhe që ishte dashtë te promovohet me parullën “ Ju jeni duke vepruar shqip, ama shikoni”. Përveç kësaj, ne do të ishim vetëm njëra nga dy-tri biblioteka botërore që mund të sigurojnë servisin “ katalogu i thellë”, që do të thotë se nga kronikat katalogjike veç e veç, mund të depërtoni gjer në tekstin e plotë të atij publikimi, ç’prej librit deri ke kronika muzikore e që kjo gjë, bëhet në mënyrë fare falas dhe lirisht për botën mbarë. Tani për tani, nuk kemi shënimesh të tilla të plota, për arsye se servisi ndodhet në fazën eksperimentale. Në këtë stad, duhet tu japim përparësi librave, disqeve me 78 aplikime, e mund të arrijmë 500 artikuj shkencorë dhe një vëllim fotografish, hartash dhe grafikesh lidhur me shkencën dhe kulturën Kosovare. Brenda bibliotekës digjitale për fëmijët, do të mund të gjeni një qind libra dhe pasi që ato tekste, janë interactive, më të vegjlit mund të lozin me to. Tani ka ardhur koha ta bëjmë përgatitje të digjitalizojmë krejt gazetat “ Rilindjes”, ç’prej viti 1945 deri sot, asisoj që kemi arritur deri në datën 12 Qershor të vitit 1999 ditën e hyrjes se forcave të NATOS në Kosovë. Duhet ti bëjmë bëjmë mikrofilmat e botimeve e pastaj, po i digjitalizojmë ato, ndonëse këtu është fjala për një numër voluminoz fajllash. Ketë vit ishte dashur , në ditën e evokimit të mbylljes se Rilindjes në masat dhunshme nga Serbija ne vitin 1990 te ia falim përfaqësuersve te Rilindjes kompletin e DVD-ve, që do te numrojshim afër 50 – një kuti complete. Tani, “Rilindjen” do ta “varrim” edhe në internet.

Mungojnë mjetet për projekte

Si po rrjedhë procesi i digjitalizimit në BKUK

- Digjitalizmi është një procedurë, kur tradita kulturore dhe publikimi i vjetër, konvertohet nga forma analoge në atë elektronike, që mund të shihet ne internet. Biblioteka Kombëtare ishte dashur ta formoj seksionin e në shërbimin civil gjatë afatit ushtarak për një vit do të kemi gjysmë milioni faqesh dhe fotografish të skanuara. Gjithë ato nuk janë shtjelluar ende, sepse digjitalizimi nuk nënkupton vetëm shënimin, porse çdo faqe, fotos, fotografi, apo kronikë muzikore, lypset të indeksohet, të pajiset me krejt të dhënat, të vihet në softver, i cili bënë të mundur kontrollin e lehtë,e ky proces kryhet përditë. Tani është koha ta skedojmë opusin e Gjergj Fishtës, revistën avangarde “ Zëri i Kosovës” e fjala është për “ Gazetat e ilustruara të Kosovës” dhe edicionet e tjera. Me kalimin e kohës, do të digjitalizohet edhe një pjesë e madhe prej afro 5 milionë njësisë të lëndës, të librave, të revistave, të fotografive, të hartave dhe digjitalizimit, ku do të punojnë shtatë njerëz dhe një numër njerëzish të gjitha dorëshkrimeve të tjera, të cilat mund t’i gjeni në magazinën tonë.

Sa jeni të kënaqur me financimin shtetërorë të institucionit?

- Më duhet të them se jemi të kënaqur, kur bëhet fjalë për veprimtaritë e rregullta, sepse shpenzimet po përmbushen, ndërsa rrogat janë të rregullta, sado që janë të vogla. Sidoqoftë, nuk ka mjete të mjaftueshëm për përpjekjet, të cilat na shpien përpara, në bibliotekari dhe në kulturë. Me themelimin e bibliotekës universitare, kultura Kosovare ç’prej para 100 vitesh, ka kaluar nga kultura gojore, në kulturën e shkruar, ndërsa në të erdhën do të kalojmë r nga kultura e shkruar, në atë digjitale informative. Ato nuk eliminohen, sikurse thuhet veç e plotësojnë njëra-tjetrën dhe e nxisin shoqja-shoqen.

Çfarë është bashkëpunimi me institucionet gjegjëse të bashkësisë Kosovare?

- Mes 100 adresash, të cilat i zura ngojë, numri më i madh është i qendrave dhe fakulteteve shqiptare, si dhe i qendrave tona në diasporë. Na ishte dashtë tua dërgojmë produksionin tonë, dhe të orvatemi të grumbullojmë gjithçka, që mundemi nga pjesa e kulturës Kosovare, e cila botohet jashtë. Misioni ynë ideal, është të mbledhim çdo gjë që është shfaqur e që i përket popullit dhe kulturës shqiptare. Prej nesh varret sa do t’i afrohemi këtij ideali. Ne ishte dashtë ti ofrojmë çdo lloje ndihme, që të rruhet tradita kulturore e kolektiviteteve shqiptare në vendet përreth.

Pergatiti :Flori Bruqi

posted by Flori Bruqi at 2:11 MD
e diel, qershor 25, 2006
A do te behet rektor i UP-se shkenctari Ramadan Zejnullahu?

59% TË ANKETUARVE VIRTUAL VOTUAN PËR REKTORIN E UNIVERSITETIT TË PRISHTINËS-
PROF.DR.RAMADAN ZEJNULLAHUN

Kush është shkencëtari Ramadan Zejnullahu ?

Lindi më 08.05.1957 në fshatin Llapashticë e poshtme të Podujevës. Shkollën fillore e kreu në Podujevë, kurse Gjimnazin matematikor në Prishtinë. Studimet e matematikës në Seksionin e matematikës të Fakultetit të Shkencave Matematike-Natyrore në Prishtinë i ka regjistruar në vitin shkollor 1976/77 dhe i ka perfunduar më 02.7.1980, me notë mesatare 9.08.

Për sukses të dalluar në studime në vitin 1980 është shpërblyer me diplomën STUDENT I DALLUAR. Gjatë studimeve dy herë ka marrë pjesë në garat internacionale të studentëve të matematikës ISTAM.

Në vitin shkollor 1980/81 është regjistrua në studimet pasuniversitare në Seksionin e Matematikës të Fakultetit të Shkencave Matematike-Natyrore në Prishtinë (që atëherë orgnizoheshin në bashkpunim me Katedren e matematikës së Universitetit të Shkupit), në drejtimin e Analizës funksionale.

Të gjitha provimet dhe seminaret e parapara i ka mbaruar deri në qershor 1982 me notë mesatare 9.25.

Punimin e magjistratures me titull KARAKTERIZIMI I SPLEIN–FUNKSIONEVE NË HAPËSIRAT E HILBERTIT e ka mbrojtur më 12.01.1984 në Prishtinë.

Disertacionin e doktoratës me titull DISA VEÇORI TË SPLEIN-FUNKSIONEVE INTERPOLATIVE NË HAPËSIRAT E HILBERTIT e ka mbrojtur më 28.9.1987, në Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore në Prishtinë.

Së pari filloi të punojë më 01.9.1978 në Gjimnazin “8 Nëntori” të Podujevës. Në periudhën 22.12.1979 - 01.9.81 ka punuar në Gjimnazin “Sami Frashëri“( ish gjimnazi “Ivo Llolla Ribar”) të Prishtinës.

Në prill të vitit 1981 është zgjedhur asistent në Seksionin e Matematikës. Në maj të vitit 1984 është zgjedhur ligjërues për lëndën Matematika I për studentët e fizikës, kurse në janar të vitit 1989 docent për të njëjtën lëndë.

Në shkurt të vitit 1994 është zgjedhur profesor inordinar për lëndën Analiza funksionale, kurse në shtator 2000 profesor ordinar në të njëjten lëndë.

Paralelisht ka mbajtur ligjërata nga këto lëndë: Algjebra lineare për studentët e fizikës dhe Matematika për studentët e farmacisë.

Në Universitetin e Tetovës ka mbajtur ligjërata nga lëndët: Analiza matematike I, Matematika elementare me praktikum dhe Matematika për studentët e farmacisë.

Në studimet pasuniversitare në Seksionin e matematikës ka udhëhequr kurset: Kaptina të zgjedhura nga analiza funksionale dhe Teoria e splein-funksioneve interpolative.

Në studimet pasuniversitare në Fakultetin Xehtaro Metalurgjik në Mitrovicë ka udhëhequr kursin Matematika aplikative.

Në janar – shkurt të vitin 1989 qëndroi në Universitetin e Odesës ku në seminarin e Teorisë së funksioneve dhe analizës funksionale ka referuar disa nga rezultatet e arritura deri atëherë.

Ka qenë udhëheqës si dhe anëtarë i komisionit për vlerësimin e disa magjistraturave dhe doktoratave të mbrojtura në Seksionin e matematikës:

Dua të theksojë se të gjithë kandidatët tek të cilët kam qenë mentor apo antarë komisioni, rezultatet e disertacioneve të tyre i kanë publikuar në revista me recensione ndërkombëtare.

Aktiviteti shoqëror

Në periudhën 01.9.1992 deri 01.9.1994 ka qenë Shef i seksionit të matematikës, periudhë kjo që lidhet më reformat e mësimit në Seksion.

Nga 01.9.1994 deri më 01.01.1997 ka qenë prodekan për mësim në Fakultet. Që nga 01.01.1997 e deri më 15.01.2001 ka qenë dekan i Fakultetit.

Gjatë kohës sa ka udhëhequr fakultin e SHMN, fakulteti ishte model i punës, si në administratë, në organizimin e mësimit, për kriteret në arritjen e gradave shkencore dhe profesionale...

Në periudhën e pas luftës, deri në fund të vitit 2000, ka qenë përfaqësues i Universitetit në Komisionin e arsimit pran Këshillit tranzitor dhe anëtar i bordit të UP deri më 31 12. 2000.

Ramadan Zejnullahu ka të publikuara 17 punime shkencore,është autorë i 37 teksteve shkollore dhe 10 teksteve universitare...

Nuk i takon asnjë krahu të partive politike.Flet dhe shkruan shqip,anglisht,serbokroatisht dhe rusisht(1)

PUNIMET SHKENCORE DHE PROFESIONALE TË RAMADAN ZEJNULLAHUT(1)

Punimet shkencore

1. Karakterizimi i splein-funksioneve në hapësirat e Hilbertit. Punimi magjistraturës. Prishtinë 1983.

2. Një teoremë mbi pikat fikse në Hapësirat metrike probabile të tipit të Mengerit. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 9.(1983-1986) (65-68).

3. Pikat proximale dhe plotësi ortogonal në hapësirat e Hilbertit.KËRKIME. ASHA e Kosovës. Nr = 4.(1986)(21-24).

4. Disa veçori të splein-funksioneve interpolative në hapësirat e Hilbertit. Disertacioni i doktoratës.Prishtinë 1988.

5. On a problem of minimisation in Banach spases. RAD. MAT. ANU BiH Sarajevë. Nr = 4. (1988)(113-119).

6. On the interpolating spline-function in Hilbert space. PUNIME MAT. SHMF të Kosovës.Nr = 2(13-16).

7. On the interpolating spline - function in Banach space. PUNIME MAT. SHMF të Kosovës.Nr = 4 (13-18).

8. O module neprerivnosti i gladkosti v . MATEMATICKI VESNIK. DMS.Beograd Nr = 40 (1988)(81-84).

9. Some properties of the interpolating spline-functions space. MATEMA-TICKI VESNIK. DMS.Beograd Nr = 41 (1988)(266-274).

10. On the existence of the element of minimal norm in convex set of reflexive Banach space. RAD. MAT. ANU BiH Sarajevë. Nr = 6. (1991)(83-89).

11. Funksioneli aproksimativ optimal në hapësirën e splein-funksioneve. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 10.(1995)(25-28).

12. The interpolating spline-function for the case of finite number of interpolating conditions. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 10.(1995)(119-123).

13. Mbi ekzistencën e splein-funksionit interpolativ në hapësirat e Hilbertit. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 11.(1996)(41-46).

14. O module neprerivnosti i gladkosti parjatka k v . MATEMATICKI VESNIK. DMS.Beograd.

15. A remark on the Moreau theorem. MATEMATICKI VESNIK. DMS.Beograd.

16. The null space dimension and the existence of the interpolating spline-function in Banach space. ANU Sofje.( është dorëzuar për botim).

17. The null space codimension and the existence of the interpolating spline-function in Banach space. MATEMATICKI BILTEN.Libri 24(L) (85-88). PMF Shkup.

Punimet me numër rendor 5,6,7,8 dhe 9 janë referuar në Zentralblatt fur Mathematik, revista qendrore e Shoqatës së matematikanëve Europian dhe në American Mathematical Society, revista qendrore e shoqates së mataematikanëve amerikan.

Ju sygjeroi të shfletoni këto adresa elektronike dhe të bindeni se sa e popullarizuar ndërkombëtarisht është puna shkencore e R. Zejnullahut:

• www//ams.org/ (Mr look up)

• www//emis.de/ZMATH/

Tekstet shkollore

18. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e parë të shkollës së mesme.Prishtinë 1990.

19. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e dytë të shkollës së mesme.Prishtinë 1996.(grup autorësh).

20. Përmbledhje detyrash nga matematika për klasën e katërtë të shkollës së mesme.Prishtinë 2002.

21. Matematika 7 dhe 8. 1999. Klubi Paskal Tetovë

22. Matematika për klasën e gjashtë të shkollës fillore. Prishtinë 2000.

23. Matematika për klasën e shtatë të shkollës fillore. Prishtinë 2002.

24. Përmbledhje detyrash nga matematika për përgatitjen e povimit kualifikues në shkollat e mesme. Prishtinë 2002.

25. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e shtatë të shkollës fillore. Prishtinë 2003.

26. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e tetë të shkollës fillore. Prishtinë 2003.

27. Matematika për klasën e nëntë të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2003.

28. Matematika për klasën e tetë të shkollës fillore. Prishtinë 2003.

29. Matematika për klasën e parë të shkollës fillore. Prishtinë 2003

29. Matematika për klasëne VI-të të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2004.

30. Matematika për klasën I-rë të shkollës fillore, Prishtinë 2003.

31. Matematika për klasëne I të shkollës fillore ( fletore pune). Prishtinë 2004.

32. Matematika për klasëne VI-të të shkollës së mesme të ultë, përmbledhje detyrash. Prishtinë 2004.

33. Përmbledhje detyrash përgatitore për garat e matematikës për kl. 7,8 dhe 9. Paskal, Tetovë.

34. Matematika për klasëne II-të të shkollës fillore. Prishtinë 2004

35. Matematika për klasëne II-të të shkollës fillore (fletore pune, detyra kontrolluese dhe teste). Prishtinë 2004.

36. Matematika për klasëne VII-të të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2004.

37. Matematika për klasëne VII-të të shkollës së mesme të ultë. ( përmbledhje detyrash) Prishtinë 2004.

38. Matematika për klasëne III-të të shkollës fillore. Prishtinë 2005

39. Matematika për klasëne III-të të shkollës fillore (fletore pune, detyra kontrolluese dhe teste). Prishtinë 2005.

40. Matematika për klasën e VIII-të të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2005.

41. Matematika për klasën e VIII-të të shkollës së mesme të ultë. (përmbledhje detyrash) Prishtinë 2005.

42. Matematika për klasëne IV-të të shkollës fillore. Prishtinë 2006

43. Matematika për klasëne IV-të të shkollës fillore (fletore pune, detyra kontrolluese dhe teste). Prishtinë 2006.

Tekstet Universitare

44. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga analiza matematike I. Prishtinë 1983. (me M.Berishën)(ky tekst është ribotuar tri herë).

45. Përmbledhje detyrash nga analiza matematike II. Prishtinë 1995. (me M.Efendiun).

46. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga analiza reale. Prishtinë 1985. (me M.Berishën).

47. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga analiza reale dhe funksionale. Prishtinë 1987. (me M.Berishën).

48. Kurs i matematikës së lartë. Prishtinë 1995.

49. Analiza funksionale. Prishtinë 1998.

50. Analiza reale - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2000.

51. Analiza funksionale - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2000.

52. Analiza matematike I - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2001.

53. Matematika për kimistë - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2003.

Të gjitha lëndët të cilat i ka ushtruar dhe ligjëruar i ka mbuluar me tekste universitare

Projektet shkencore

54. Seritë dhe përafrimet. BVI për punë shkencore e Kosovës. Prishtinë 1990

posted by Flori Bruqi at 12:04 MD
Kosovapress shkruan ne edicionit anglisht

(Kosovapress)

On Friday ended competition for rector of Pristina University, for which post in competition entered 9 candidates; Muhamet Mustafa, Nexhmi Rexha, Muje Rugova, Salih Gashi, Ramadan Zejnullahu, Ismail Hasani, Isak Shema, Reshat Alidema and Enver Hasani.

posted by Flori Bruqi at 11:55 PD
59% gjasat per rektor ne UP i ka shkenctari Ramadan Zejnullahu

VETEM NE FLOART DHE SHQIP DKKUSH DO TË ZGJEDHET REKTOR I UP-së ?

Ndonëse është pritur që të konkurrojë një numër më i madh kandidatësh, zyrtarisht dihet se për rektor të Universitetit të Prishtinës, kanë konkurruar 9 kandidatë Ramadan Zejnullahu profesor në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Muhamet Mustafa -profesor në Fakultetin Ekonomik, Mujë Rugova-profesor në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Ismail Hasani-profesor në Fakultetin Filozofik,i cili për momentin është në Amerikë , Isak Shema –profesor në Fakultetin Filologjik, Enver Hasani ,Abdullah Zejnullahu…

Konkurrimin zyrtar të këtyre kandidatëve për rektor e ka konfirmuar edhe sekretari i përgjithshëm i Universitetit, Destan Halimi.

Demë Hoti, zyrtarë i lartë i Universitetit të Prishtinës, lidhur me konkursin e shpallur për rektor dhe interesimin e kandidatëve për rektor të universitetit ka thënë se:

“Konkursi për rektor duhet të realizohet deri pasditen e premte/ në ora 16:00 dhe deri më tani kanë konkurruar 9 kandidatë, nga të pesë konkurrentët, katër kanë aplikuar drejtpërdrejtë “ka theksuar për media prof.dr. Demë Hoti , zyrtarë i lartë i Ngarkuar i UP-së.

Sipas tij nga java e ardhshme kandidatët që kanë aplikuar për rektor do ta kenë interpelancën e tyre ku para senatorëve të universitetit do të shpalosin vizionin e tyre për udhëheqje dhe menaxhim të universitetit.

Hoti ka sqaruar se, sipas një plani të bërë e kemi paraparë që interpelanca e kandidatëve për rektor të mbahet javën e ardhshme dhe do të zgjas tri ditë”ka thënë ai duke se është optimist” …

Interpelanca publike për kandidatët për rektor është e paraparë edhe me Statut të Universitetit të Prishtinës, ku më pas Këshilli Drejtues i zgjedh kandidatët të cilët kanë numër më të madh të votave e më pas i voton Senati i Universitetit.

Sipas sondazhëve virtuale shansën më të madhe për rector e ka shkenctari Ramadan Zejnullahu nga Prishtina(5 9%).
Flori Bruqi

Prishtinë,25.06.2006

posted by Flori Bruqi at 11:44 PD
59% gjasat per rektor ne UP i ka shkenctari Ramadan Zejnullahu

VETEM NE FLOART DHE SHQIP DKKUSH DO TË ZGJEDHET REKTOR I UP-së ?

Ndonëse është pritur që të konkurrojë një numër më i madh kandidatësh, zyrtarisht dihet se për rektor të Universitetit të Prishtinës, kanë konkurruar 9 kandidatë Ramadan Zejnullahu profesor në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Muhamet Mustafa -profesor në Fakultetin Ekonomik, Mujë Rugova-profesor në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, Ismail Hasani-profesor në Fakultetin Filozofik,i cili për momentin është në Amerikë , Isak Shema –profesor në Fakultetin Filologjik, Enver Hasani ,Abdullah Zejnullahu…

Konkurrimin zyrtar të këtyre kandidatëve për rektor e ka konfirmuar edhe sekretari i përgjithshëm i Universitetit, Destan Halimi.

Demë Hoti, zyrtarë i lartë i Universitetit të Prishtinës, lidhur me konkursin e shpallur për rektor dhe interesimin e kandidatëve për rektor të universitetit ka thënë se:

“Konkursi për rektor duhet të realizohet deri pasditen e premte/ në ora 16:00 dhe deri më tani kanë konkurruar 9 kandidatë, nga të pesë konkurrentët, katër kanë aplikuar drejtpërdrejtë “ka theksuar për media prof.dr. Demë Hoti , zyrtarë i lartë i Ngarkuar i UP-së.

Sipas tij nga java e ardhshme kandidatët që kanë aplikuar për rektor do ta kenë interpelancën e tyre ku para senatorëve të universitetit do të shpalosin vizionin e tyre për udhëheqje dhe menaxhim të universitetit.

Hoti ka sqaruar se, sipas një plani të bërë e kemi paraparë që interpelanca e kandidatëve për rektor të mbahet javën e ardhshme dhe do të zgjas tri ditë”ka thënë ai duke se është optimist” …

Interpelanca publike për kandidatët për rektor është e paraparë edhe me Statut të Universitetit të Prishtinës, ku më pas Këshilli Drejtues i zgjedh kandidatët të cilët kanë numër më të madh të votave e më pas i voton Senati i Universitetit.

Sipas sondazhëve virtuale shansën më të madhe për rector e ka shkenctari Ramadan Zejnullahu nga Prishtina(5 9%).
Flori Bruqi

Prishtinë,25.06.2006

posted by Flori Bruqi at 11:44 PD
e shtunë, qershor 24, 2006
Flori Bruqi :KADIA TË DËNON ,KADIA TË GJYKON !

...Më shkas : Letër e hapur....

MEF-it -Departamenti i ankesave të ATK-së Prishtinë


KADIA TË DËNON ,KADIA TË GJYKON !Shumë e nderuara zonja Vjollca Dervishi,


Më keqardhje ju shkruaj këtë Letër të hapur dhe më plotë gojë po ju them se politika e Administratës Tatimore e Kosovës ,është ndëshkuese dhe jo demokratike .

Lirisht mund të them se sanksione ndaj tatimpaguesve kishim edhe para 8 vjetësh kur në Kosovën tonë kishim aparteid millosheviqian

ATK-ja akoma nuk ka politikë të mirëfilltë ndaj tatmpaguesve
Regjimi i “ demokratizuar ” i ATK-së ,asë për së afërmi nuk është demokratizuar më sanksione dhe ndëshkime arbitrare ndaj tatimpaguesve të ndershëm.

Nëse edhe pakë kohë inspektorët tuaj i “demokratizojnë” më gjoba drakonike tatimpaguesit atëherë edhe ju do të jeni të urryer nga tatimpaguesit mu siç e urrenim policinë serbe . Historia dhe gjobat po përseritet akoma më drastike se para një decenie...

Vallë ,athua pse inspektorët e ATK-së nuk e kanë guximin intelektual të sanksionojnë firmat e ca profitereve –krimineleve dhe krimeve ekonomike,firmat e ca mafiozëve që janë në pushtët ,apo ministrave që keqpërdorin Buxhetin e konsoliduar të Kosovës...
Firmat e kriminalizuar deri në fyt ,i kanë emrat, i kanë pronaret por ato nuk sanksionohen !Ka firma në Prishtinë(bile të mëdha) që tash e 6 –të vjet nuk e kanë pas asnjë kontroll ngase pas tyre qëndrojnë gjeneralet e Llapit,Dugagjinit e Drenicës,pas tyre janë ministrat ... Dhe ,ja a keni sy ti shikjoni inspektorët tuaj që në pikë të ditës,natën nepër bordele nate rrinë gu më gu më bosat e Prishtinës,Pejës,Gjakovës,Podujevës,Gjilanit...

Nuk më ha palla kur : Kadia të denon kadia të gjykon...

Ndëshkimet e juaja (Lënda Nr:190/2006 datë 23.06.2006)është absurde.Pse e them këtë: firmat tona persekutohen dhjeta herë nga Ligjet e juaja drakonike,me dogana marramendse,tvsh-ja...,tatime të ndryshme që as ju nuk mund ti bini në fije...dhe më në fund edhe kur të ankohesh thotë një fjalë popullore”Ankoju efës” apo në popullorqën “Kadia të denon,kadia të gjykon”...

Fajtori,s’është jetim.MEFi- vanon alokimet institucioneve shëndetësore,e Institucionet Shëndetësore vonojnë pagesat e operatorëve ekonomikë...
Zotimet e juaja,pra të MEF-it sjellin tashmë ndëshkimet e radhës:kamatë mbi kamatë ,pra PIRAMIDË! Piramida e juaj është në blerjen e limuzinave të blinduara,ahengjet me dreka e darka,udhëtimet jashtë shtetit në specializime ,...e ku ta di i gjori popull allashvereshet tjera që po ndodhin në këtë Kosovën tonë të shkretë.

E respektuara zonja Dervishi,

I thuani ministrit Tuaj , bashkëvendësit tim Mr.sci. Haki Shatrit,më gjithë respektin që kam ndaj tij të ngritë pakëz zërin e tij për alokimet( me vonesë ) MEF-it për Entet shëndetësore të bëhën më kohë që mos të pësojnë Operatorët ekonomikë,që financohen nga Buxheti i konsoliduar!

Porosi kam për ministrin Shatri?
Edhe një here më keqardhje po i them publikisht bashkëvendësit tim,ministrit tonë të MEF-it , t’i kthejë në vendet e tyre të punës ish Drejtorin Mustafë Halilin ; apo Nijazi Prën,se prej të dijshmëve nuk ke sher o zoti Ministër!Ata ishin shumë të afërt më tatimpaguesit,nuk ishin të korruptuar por ishin ma tolerantë deh demokratë!
U bë mirë bashkëvendësi im që nga Ministria yte u largua njeriu i dytë i MEF-it,njeriu i Gazimestanit dhe shkoi ngjeti.Vendin se ka pas afër jush ,sepse dere jote nuk i ka në qejf spijujt e Beogradit!

Kërkoj falje zonja Dervishi,për këto fjalë që po i shkruaj...

E ndëruara Zonja Vjollca Dervishi , për mua ju jeni shumë e respektuar ,por edhe për Ju e kamë një lutje , që këtë letër t’ia dërgon zyrtarisht bashkëvendësit tim të dytë ,Drejtorit të ATK-së z.Januz Krasniqit,që edhe ai ta ngritë pakëz zërin t’jua ndalë turrin inspektorëve të tijë që janë bërë m’u si rriqrat pas shiut... Kuptohet për çka?!

Edhe i shëndoshi sëmurët kur i viziton spitalet tona

Pra,zonja Dervishi,këni mëshirën e Zotit dhe të robit ,që edhe ju më zyrtarët tuaj,bashkëvendësit e mijë t’i thuni UNMIK-stanit dhe inspektorëve tuaj : “Ndalni ndëshkimet drastike,se edhe ne kemi fëmijë.”Mos ti urrejm fëmijtë tanë(inspektorët) si në kohën e shkaut!...
Mos mendoni ju , se këto ndëshkime,do t’i mbushni Thesarët e MEF-it me limuzina të blinduara!!!

Mendoni pakëz edhe për të varfërit në Drenicë e Dugaxhin,Llap e Gollak,Pashtrik e Gjakovë,se mbi 60 % si kanë 3 hetë e ditës ! Mendoni për të sëmurët në Spitalët tona që s’kanë para asë sa për një Andoll...Shkoni se nuk është larg Q K U K , aty do ti shifni të gjitha... …Ja pra le të shkoj ministri i MEF-it ,Drejtori- i ATK-së bashkëvendësit e mijë deri në QKUK dhe do të bindeni se në çfarë kushtesh mjekohet njeriu i ynë- i sëmuri në shekullit e mjerimit!
I thuani qeveritarëve zoti ministër :”Mos bleni limuzina të shtrejta…Ndreqni një shkollë, një ambulance,një rrugë “se e dini edhe ju qe kemi me bollek limuzina të blinduara…

Dhe për fund “ Mos u mburreni më këto ligje të demokratizuara i dashuri ministër Shatri dhe drejtor Krasniqi ” sepse edhe unë edhe populli ju do,por nëse vazhdoni më sanksione drakonike edhe ju do të jeni të urryer…

Respekt ,

Mr.sci.Flori Bruqi


Tel:044123531

(Autori është shkrimtar,publicist ,shkenctar dhe biznesmen.Ka të botuara 16 libra-romane dhe 6 vepra shkencore nga fiziologjia sportive dhe psikologjia sportive.Jeton dhe vepron në Prishtinë. Eshtë anëtarë i disa forumeve shkencore dhe letrare në internet, moderon i 3 web faqeve në interneti:
http://floart.blogspot.com
http://flori-press.blogspot.com
http://sport-ritmi zemres.

Shkrimi është i botuar më datën 24.06.2006 në internet:


Prishtinë,25.06.2006.

posted by Flori Bruqi at 7:55 MD
KONTRABANDUESIT FARMACEUTIK KANE EMER DHE MBIEMER

MORALI I NJE BIZNESMENI DHE PEDAGOGU NE PESHOJE

Para një vieti në internet shkrova artikullin me titull “Shëndetësia e Kosovareve ne peshoj]ë” dhe nëntitull “Kush mban përgjigjeësine për skadencën e barërave ne depotë e QKUK-se dhe MSHKse?”.

Shkrimi i plote në internet http://www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-53401.html

Shkrimi ne fjale është edhe sot aktual ...Pasojat po shifën qartë edhe tash kur Inspektorati Sanitar i Ministrisë se Shëndetesisë ka mbyllur shume klinika dhe dhoma te QKUK për shkak te kushteve higjienike dhe mungesës se gjerave elementare.

Dhuruesi kryesor i dezinfektuesve te skaduar të Fabrikës se njohur nga Zagrebi “Pliva DDDI” është biznesmeni nga Tetova profesor doktor Sadi Bexheti,i cili vjet edhe sivjet po tenton të fus preparate me afate te skaduar dhe te pa licencuara ne MSH dhe MBPZHRK,mu si ne kohen kur ky njeri i paskrupullt bënte çka donte me hajnat e UNOPS-it Kosovarë:Jorge Giligan,Günter,Martinez apo me hajnin me te madh te UNMIK-ut njëfarë Dr Hanu Vuori ,i cili siq thuhet në kuolaret e shëndetësisë kosovare është njeri nga shkatrrusit e shëndetësisë.

Firma që udhëheq profesori ynë –Dr.Sadi Bexheti,quhet “Medisan co”-Prishtinë e cila është e lidhur ngushtë si “mishi me thonin” me firmën shkupjane “Dr.Panovski”.Këto dy firma “sijameze”kanë palsuar më të madhe preparate më afate të skaduar.

“MEDISAN CO”... ju është e njohur Policisë Kosovare edhe më aferën tashmë të re të preparative kancerogjene...Për shkaqe të hetimeve të Policisë autori nuk mund ti publikojë çmimet se sa fish më shtrenjtë Bexheti ynë i ka shitur 100% më shtrenjtë këto preparate MSH.

Profesori dhe biznesmeni ynë në QKUK në Prishtinë me lidhjet e veta që ka edhe pa tender futë dhe dhuron preparate të skaduar të “Plivës” së Zagrebit, si fjala vjen dezinfektuesit”ALDESOL”;”ASEPSOL EKO”,”ENDOPLIVAL”,”PLIVASEPT BLUE”,”PLIVASEPT SHKUMË”...

Këto preparate edhe sot mund të gjënden në sirtarët e ndonjë motre në Klinikat e QKUK-së si fjala vjen në repartin e Gastrologjisë në Klinikën interne....

Zoti Fadil Beka,si drejtor ekzekutivë i ka lejuar Zyrës së Prokurimit të QKUK të lejojë blerjen e 2 preparateve nga i njejti person ...

Kerkoni shkrimi ne internet:

http://floart.blogspot.com/2006/06/leter-e-hapur-drfadil-bekesdrejtor.html
http://floart.blogspot.com/2006/06/flori-bruqihigjiena-zero-n-qkuk-t_22.html
Në fund do te shtoja edhe disa fjale për moralin patriotikë të z.Sadi Bexheti .

Biznismeni ynë gjatë luftës në Iliridë mirë bashkëpunoi më Qeverinë e Lubqe Gergijevskit! Ndihmen me të madhe profesori e ksihta nga ministrat e çetnikut Georgijevski...

Bexheti njihet edhe për shitjen e notave të provimit të anatomisë si dhe regjistrimin e studentëve ne Fakultetin e Mjekësisë në Tetovë më marka dhe euro,për çka do të shkruajmë një herë tjetër. ..

Flori Bruqi

posted by Flori Bruqi at 8:34 PD
e premte, qershor 23, 2006
Shendetsia kosovare nuk eshte krejt zi

From : Bruqi Flori
Sent : Friday, June 23, 2006 2:04 PM
To : fadil.kryeziu@ks-gov.net, arben.cami@ks-gov.net, arsim_bajrami@hotmail.com, artanpiperku@hotmail.com, artanrugova@yahoo.com, asani57@hotmail.com, astritajeti@yahoo.com, besnikelezi@yahoo.com, ajvazberisha@hotmail.com, Afrim.Loku@balkans.Halliburton.com, bekteshi_i@hotmail.com, zef_1979@hotmail.com, Bruqi-Flori@hotmail.com, demireshiti@hotmail.com, dr_nazif_ahmeti@yahoo.com, drlebibehashani@yahoo.com, drssylejmani@hotmail.com, durakzyrapi885@hotmail.com, enver_hasani@yahoo.com, shpendi_be@yahoo.com, bona525@yahoo.com, g.ajgeraj@bluewin.ch, ganibajraktari@yahoo.co.uk, hasim_rushiti@hotmail.com, hasim_rushiti@yahoo.com, i_gjika10@hotmail.com, i_prokshi49@hotmail.com, ibrahimtershnjaku@yahoo.com, ilirjana_z@yahoo.com, islamhusaj@yahoo.com, isufdedushaj@hotmail.com, isufdedushaj@yahoo.com, ktraboini@msn.com, kzylo@yahoo.com, lindafazliu@hotmail.com
CC : luigji_61@hotmail.com, maca__82@hotmail.com, mbelegu@hotmail.com
Subject : RE: Pergjigje publike ne letren e Iljaz prokshit


Go to previous message | Go to next message | Delete | Inbox
Z.Prokshi,

Ju jam mirenjohes per kete qe shkruani. Une jam bere nje Don Kishot qe po luftoje me mullinje te eres.

Sot isha ne QKUK te Prishtines. Cfare pash eshte veshtire ti them pershkak se QKUK-ja eshte nje mal i madh me berllog...

Berllogun duhet pastruar. Ka njerez Kosova qe dijne te menaxhojne shendetesine kosovare.Ata jane mes nesh.Njeri prej tyre eshte edhe zevendes ministri i shendetesise z.Fadil Kryeziu...
Propozimi im publik eshte qe nese ia dojne te miren shendetesise-Kosoves duhet qe sa me pare te behet nderrimi i stafit udheheqes ne QKUK dhe ne vend te drejtorit te pa afte ekzekutive te QKUK-se Dr.Fadil Bekes, te emrohet Dr.sci.Ilir Tolaj...

Kurse ne vend te drejtorit te IKSHP te Kosoves(profesor doktor Isuf Dedushaj)i cili eshte zgjedhur Dekan i Fakultetit te mjekesise ne Prishtine te emrohet sa me pare drejtor i ketij institucioni Dr.Nurishahe Loci-Hulaj(tash eshte kordinatore e Departamentit shendetesore ne Prizren)...

Tash per tash skam cka me thene.Dhashte zoti qe te filloje e mbara ne shendetesi,sepse me te vertete shendetesia eshte bere xhungel vicioze...

Me respekt,
Flori Bruqi


From: "Iljaz Prokshi"
To: bruqi-flori@hotmail.com
Subject: tung
Date: Fri, 23 Jun 2006 11:34:25 +0200I nderuari Fori,

Letra e djeshme kishte dale mjaft mire. Eshte nje leter me domethenie, kuptim dhe mesazh.
Letra per me teper nuk e fyen askend, por ngre problemin e gjendjes se mjeruar ne klinikat
e QKU-se.

Per me teper eshte nje leter qe vetem ata qe ia duan te miren shendetit te popu-
llit mund te dergojna mesazhe te tilla, tepaanshme, por me theks kritik, sepse vertet gjendja
ne QKU te Kosoves eshte e tille cfare theksohet guximshem ne letren tende.

Por droj seas ata te stafit menaxhues te QKU-se, as Ministria e Shendetesise nuk do te
ndermarrin asgje, sepse parat i kane per vete, i ruajne me fanatizem fotelet, e sa per popull
nuk ua ndien shume.

megjithat, kam shprese se me nderrimin e disa ministrave nga ana e kreut te Qeverise, qe ishte ne plan, kryeministri nuk do te gabonte sikur ta nderonte ministrin e Shendetesise dhe stafin tjeter te tij, sepse ne pyetje eshte populli, shendeti i tyre e jo fotelet, veturat luksoze, tenderet, e shume
gjera te tjera, qe i bejne ata pa kurffare pergjegjesi. Une nuk e di ku eshte etika e tyre?!

Mendoj se ne fund te fundit dicka do te ndryshoje per te mire, sepse ne kete stuhi kohesh, eshte bere boll me marifete te keqija te disa ministrave, drejtoreve, shefave etj., te cilet s'kane si po duket qellim tjerer pervec se ta shfrytezojne ,,rastin" dhe te pasurohen per sa gjenden ne postet udhehe-
qese.

A ka abusrd me te madh se te vdesin njerezit nga rriqerat. Ku eshte preventiva, keshillat mjekesore ne terren, sidomos ne rajonet e prekura nga kjo hemarrogji?!

Une do e quaja turp te kohes dhe turpi u bie atyre qe menaxhojne shendetesine dhe paguhen nga djersa e popullit.
Por si duket ata jane bere te shurdher, disa as qe kane lidhje me etiken, patriotizmin dhe nuk duan as te sfidojne. Jo. Sepse i kane bere te gjitha brenda nje kohe te shkurter dhe tash vecse ne mendofshin te fluturojne per ne hene. Apo???

Kerkoj ndjese qe e zgjata pakez, z. Flori por jam i mllefosur kur degjoj se ndodhin raste te renda neper klinka, vdesin pacientet per gabimet ne sallat e operacionit, vdesin njerezit per mungese te medikameneteve, spitalet tona s'kane mjete te mjaftuesysheme te DDD-se.

Nuk di cfare mendon MSH, cfare mendojne disa drejtor kliinikash, apo dhe vete kreu i QKU-se?
Sikur te isha paramentar une ne radhe ter pare nga z. Ceku do kerkoja pergjegjesi, pse ai nuk e viziton n jehere e mire ne QKU per t'u njoftuar me problemet e tyre, problemet e atyre qe kerkojne kurim dhe matrapazlleqet qe been si ne sigurimin e barerave dhe mjeteve dizenfektuese te spektrit te gjere. Atehere, ai do te duhej te ulej me minsitrine MSH dhe stafin e tij per te ndermarre dicka konkrete dhe pozitive...

Eshte koha te veprohet, sepse shendeti i poullit eshte edhe ardhmeria e Kosoves.
Zoterinjte nga QKU-ja dhe MSH e kane fjalen.

Le te veprojne mbare dhe ne te mire te njerezve te vet dhe ardhmerise.

Ne fund z. Bruqi te pergezoj per kuroajon dhe kohen qe humbasni per t'i qitur anomalit e tilla ne shesh.
Le te gjykoje ndergjegja dhe morali.

Prishtine,23,0604 Yti perzemersisht,
Iljaz Prokshi

posted by Flori Bruqi at 4:16 MD
Leter e hapur Dr.Fadil Bekes,drejtor ekzekutive ne QKUK te Prishtines

Qendra Klinike Universitare Prishtinë

Përshendetje ,

Lidhur më preparatet Klorheksidine 4,5 shkumë bëhët fjalë për preparatin PLIVASEPT I SHKUMËZUAR i cili përmban 4,5 glukonat klorheksidini.

Preparati në fjalë është antiseptik deterxhentor për duar dhe lëkurë-tretje klorheksidini.

Ky dezinfektant është antiseptik binguanid me veprim të shpejtë dhe të prolonguar mbi trajtat vegjetative të bakterieve gram pozitive dhe gram negative,mbi kërpurdha,dermatofite,virus lipofile-përfshirë hiv dhe mbi disa protozoe…

NUK PËRDORËT PËR DEZINFEKTIM INSTRUMENTESH (!)

Në Kroaci ka rreth 2 vjet që nuk përdorët ngase ndjeshmëria e shfrytëzuesve sjell alergji(ndaj klorheksidines).Në një spital Dalmatin (Split) përdorimi i tij ndër 27 gra shtatëzena 7 mëndesha si dhe personeli mjekësor ka shkaktuar alergji(utrikarie)për arsye se preparati resorbohet në mënyrë transdermale. Prandaj preparati i tillë është NDALUAR!

Preparati në fjalë asnjëherë nuk ka qenë i licencuar në Kosovë në MSH e asë në MBPZHRK.

(Deri në ë vitin 2003 kompania e ime ka qenë përfaqsuese e “ Pliva “D.DD.I Zagreb. Preparati n në fjalë e kam STOPUAR personalisht unë për përdorim (në tenderin e UNOPS-it).

Për Stopimin në fjalë kam vepruar ngase kam dijtë rrejdhojat e këtij preparati në një nga bisedat e mija konfidenciale që i kam patur më kordinatorin e Pliva-Zagreb ,zotin Igor Kosec –kordinator i Plivës për Evropë Juglindore dhe Azi.

Këtë preparat dëshiron në Kosovë ta futë si dezinfektantë të pa licencuar në Kosovë nga Pliva Profesor doktor Sadi Behxheti nga Tetova(Medisan komerc-Prishtinë).

QKUK-Barnatorja qendrore i kërkon Klorheksidine 4,5% concentrate = 300 litra.

(Kerkesa sipas të gjitha gjasave është bërë nga Barnatorja qendrore).

Preparat i licencuar dhe i lejuar nga WHO-ja dhe MSH-ja janë preparatet :

1.Esemtan ®

2.Desderman ®

3 .Decosept ®

(Këto preparate janë tejet efikase që përdorën më të madhe në bote mbi 90%).


Sa i përket preparatit të kërkuar të tretësit 2% glutaldehid 100 ml të Pliva Zagreb më emrin gjenerik “ENDOPLIVAL”,dezinfektues me aktivator për endoskop,për instrumente tjera termolabile dhe garniture për anestezion dhe për terrapinë respiratore,këtij preparati duhet ti shtohet edhe preparati për instrumente termolabile dhe për garniture edhe më një tretje të koncentruar-deterxhent ensimal preteolitikë dhe një stabilizues monopropilenglikol.

Ju bejë më dije se ky preparat nuk guxon të përdorët në asnjë spital të Kosovës ,ngase pothuaja të gjitha Spitalet përdorin tretësit tjerë të koncentruar 100% dhe 50% si fjala vjen GIGASEPT,DECONEX 50 FF,Deconex 54 Sporocide,Deconex 50 FF,Deconex 50 AF,deconex solarsept(e jo preparatin Endoplival+Endoplival deterxhent ensimal 2%) ngase instrumentet në të cilat zhyten në këta 2 dezinfektantë
( endoskopët fleksibilë dhe tek eksperimentet ultrasonike të në të gjitha spitalet e Kosovës) janë të tipit “FUJION”,”OLYPUS”,”HEWLET PACKARD”, “ACUSON” dhe “TOSHIBA” nuk guxojnë asesi të përdorin prepartin dezinfektues ENDOPLIVAL+Endoplival deterxhent ensimal sepse i ndryshkin aparaturën kurse laparaskopin,endoskopin,bronhoskopin,
etj.ia prishin pasqyrat dhe kamerat etj.

Prandaj lidhur më këtë do të ishte mire që PËRPILUESIT E TENDERIT të konsultohën më ekspertë të kësaj lëmije e jo të porosisin 200 litra preparat .

Nese ju nuk më besoni atëherë pyetne prof.dr.Zenel Kabashin(Klinika interne-reparti Gastrollogji),Dr.Ymer Aliun,kirurgji,Dr.Gazmend Pruthi etj. se cilin preparat dezinfektues e përdorin. Nga viti 1986 e deri më tash preparati GIGASEPT FF (me koncentrike 100% ,50%; 20; 10%) i cili është përdorë në të gjitha institucionet tona shëndetësore (asnjëherë) nuk ka patur infeksione,prishje aparature,kurse po të përdorët Endoplivali me Endoplival deterxhent ,do të keni prishje të menjehershme të 8 aparaturave të cilat QKUK-së do ti kushtojnë hiq më pak se 400.000 euro.

Pra,ky është një krim ekonomik dhe njerëzit e tillë që porosisin gjëra të tilla duhët të mirren në pyetje dhe përgjegjësi penale sepse më qëllim dikush është duke tentuar ti prishë aparaturat e shtrenjta(laparaskopet,bronhoskopet,endoskopet,artroskopet etj).

Unë nuk kam kurrfarë interesi ekonomik lidhur më këtë,sepse vërejtjet e mija jam të bazuara shkencërisht ,pa tendenca(ato janë të hapta që i bëra në MSH)dhe koha nuk do të më demantojë.

Allashvereshët në MSH dhe QKUK që kanë qenë edhe në kohën e dr.Hanu Vuorin, hajnit të UNMIK-ut, hajnave tjerë të UNOPS-it ( Jorge Giligan,Gunter,Raos ,Rodrigez etj) ia kanë lënë trashëgim firmave Dr.Panovski,Medisan comerc të shkatërrojnë aparaturat mjekësore të Kosovës...Më të sipërshënuarit ka qenë i lidhur profesori mafiozë si mishi më thojin(bile disa funksionarë të MSH-së dhe QKUK-së ky është duke i korruptuar).

Unë ju kërkojë falje që po ju bezdisë më argumente por qëllimi im është që së pakut njerëzit e shëndoshë kombëtarisht ,politikisht në QKUK të reagojnë dhe të ndërprejnë TENDERIN në fjalë.

Kjo vërejtje e imja është më se e nevojshme që edhe Drejtori Ekzekutivë i QKUK-së ,z.Fadil Beka të jetë i vetëdijshëm ashtu siq ishte i vetëdijshëm në luftë të mbrojë popullin nga armiku serbosllavë ta mbrojë edhe tash nga armiqtë tjerë që më çdo kusht tentojnë ti prishin edhe ato pak instrumente të sofistikuara që janë në QKUK .
Respekt për të gjithë ata që ja dojnë të mirën popullit dhe QKU-së.
Mr.sci.Flori Bruqi

posted by Flori Bruqi at 8:50 PD
e enjte, qershor 22, 2006
Flori Bruqi:Higjiena zero në QKUK të Prishtinës

Ndërgjegjja në peshojë

Higjiena zero në QKUK të Prishtinës

Tash e shtatë vjet pas luftës, gjendja higjieno-sanitare në QKU të Kosovës është përkeqësuar aq shumë, saqë gati që një muaj është duke u bërë inspeksioni në disa nga klinikat e kësaj qendre.

Siç mësuam në kohët e fundit gjendja është shumë alarmante, sidomos në Klinikën e sëmundjeve të kraharorit, lëkurës, ortopedisë, gjinekologjisë, pediatrisë etj. Deri te kjo gjendje ka ardhur, ngase menaxhimi i QKU-së bëhet nga njerëz të paaftë shkencërisht dhe me moral të dobët. Po ashtu disa nga stafi udhëheqës janë të dirigjuar nga partitë e tyre politike, kështu që edhe po qe se dinë, ata duart i kanë të lidhura, dhe janë të detyruar t’i zbatojnë urdhrat nga lart.

Zyra e Prokurimit si dhe Barnatorja Qendrore janë të korruptuara, ngase ato financohen nga disa biznesmenë, të cilët janë të lidhur me disa firma serbe nga Serbia dhe Maqedonia. Hëpërhë biznesmenët janë disa njerëz nga Presheva, Bujanoci dhe Tetova që kanë financuar shtetet sllave në luftën çlirimtare në Kosovën Lindore dhe në Iliridë. Firmat më të njohura për këto punë të ndyra janë MEDIKA nga Prishtina dhe MEDISAN COMERCI po astu nga Prishtina, ku pronarët e tyre edhe tash nuk ndalen dot së bashkëpunuar me firmat serbe, dhe së fundi ato kanë blerë pajisje falas për zyrat e Beogradit në Graçanicë dhe asaj maqedone në Arbri.

Është për t‘u theksuar se më 30 qershor 2006, Zyra e Prokurimit të QKU-së bën hapjen publike të ofertave për material mjekësor, ku në mesin e pesë(5) preparateve dy(2) sish janë të falsifikuara (Klorhexidine 4,5% a 300 litra dhe Glutardehid a 200 litra). Njëri prej preparateve është i dëmshëm për aparaturë, kurse tjetri është i falsifikuar. Shih fotot e preparateve dezinfektuese që gjenden në QKUK të falsifikuara,pa data dhe pa emër prodhuesi(!!!).

Për fund, s’na mbetet tjetër të themi përveç asaj që Qeveria e Kosovës duhet të ndërmarrë diç për mënjanimin e këtyre dukurive sa nuk është bërë vonë.
Ndoshta, zëvendësministri i Shëndetësisë, dr. Fadil Kryeziu do të përpiqet ta vë në binarë të mbarë shëndetësinë kosovare dhe të bëjë reforma në këtë lëmi, sepse është koha e fundit të ndërmerret diçka e këtillë në të mirë të QKU-së, por edhe në të shëndetit të popullit.

Barnat janë të shtrenjta dhe ata që nuk kanë kurrfarë burimesh e kanë të vështirë t’ia dalin, por lehtësia e tyre është se rreth e përqark spitalet gjenden barnatoret, të cilat shesin ilaçe që shumica syresh janë të vjedhura dhe atë mjerisht nga QKU-ja.

Mr. Flori Bruqi

posted by Flori Bruqi at 11:11 MD
e mërkurë, qershor 21, 2006
Flori Bruqi:Kush do te behet rektor ne UP?

From : Bruqi Flori
Sent : Wednesday, June 21, 2006 5:57 PM
To : art-cafe@alb-net.com, alb-shkenca@alb-net.com
CC : bruqi-flori@hotmail.com
Subject : RE: Kush do te behet rektor ne UP?
Te nderuar lexues,

Ju postojme shkrimin e botuar ne web faqen virtuale http://floart.blogspot.com

Shkrimi ne fjale eshte botuar edhe ne disa faqe tjerainterneti.

Pershndetje,

Flori Bruqi

From: "Bruqi Flori"
To: bruqi-flori@hotmail.com, lindafazliu@hotmail.com, luigji_61@hotmail.com, maca__82@hotmail.com, mbelegu@hotmail.com, miftarelshani35@hotmail.com, mimi_sh2002@hotmail.com, mirelabogdani@yahoo.com, mrama67@hotmail.com, n_adem@yahoo.com, nurishahehulaj@hotmail.com, ramadanhalimi@hotmail.com, s_rizvanolli@hotmail.com, rtgintervente@yahoo.com, bektesh.rudhani@kek-energy.com, samirexhepi@hotmail.com, sanije.matoshi@balkans.halliburton.com, Saranda.Matoshi@balkans.Halliburton.com, sdetari@yahoo.fr, shehuengjell@hotmail.com, shema_andi@hotmail.com
CC: shgalica@hotmail.com, shkelzengashi@yahoo.com, skenderberisha@hotmail.com, Skender.Berisha@ks-gov.net, sashalb05@yahoo.gr, tetori13@hotmail.com, u_s_sh@yahoo.com, valbona.fejzullahu@balkans.halliburton.com
Subject: RE: Kush do te behet rektor ne UP?
Date: Wed, 21 Jun 2006 17:54:04 +0000

From: "Bruqi Flori"
To: agim2veliu@yahoo.com, agim.ceku@ks-gov.net, fatmir.sejdiu@ks-gov.net, zejnullahu@yahoo.com, ramush_haradinaj@hotmail.com, hashim.thaqi@ks-gov.net, arsim_bajrami@hotmail.com, arben.cami@ks-gov.net, aliberisha@ipko.net, ajvazberisha@hotmail.com, Afrim.Loku@balkans.Halliburton.com, bekteshi_i@hotmail.com, artanrugova@yahoo.com, asani57@hotmail.com, astritajeti@yahoo.com, besnikelezi@yahoo.com, Bruqi-Flori@hotmail.com, zef_1979@hotmail.com, demireshiti@hotmail.com, dr_nazif_ahmeti@yahoo.com, drlebibehashani@yahoo.com, drssylejmani@hotmail.com, durakzyrapi885@hotmail.com, enver_hasani@yahoo.com
CC: fadil.kryeziu@ks-gov.net, shpendi_be@yahoo.com, bona525@yahoo.com, g.ajgeraj@bluewin.ch, ganibajraktari@yahoo.co.uk, hasim_rushiti@hotmail.com, hasim_rushiti@yahoo.com, i_gjika10@hotmail.com, i_prokshi49@hotmail.com, ibrahimtershnjaku@yahoo.com, ilirjana_z@yahoo.com, islamhusaj@yahoo.com, isufdedushaj@hotmail.com, isufdedushaj@yahoo.com, ktraboini@msn.com, kzylo@yahoo.com, lindafazliu@hotmail.com
Subject: Kush do te behet rektor ne UP?
Date: Wed, 21 Jun 2006 17:46:57 +0000

Një ditë para se të mbahet interpelanca për rektorin e Universitetit të Prishtinës3 KANDIDATË MARRIN PËRKRAHJEN VIRTUALE DHE PUBLIKE NGA STUDENTËT DHE INTELEKTUALET BRENDA DHE JASHTË KOSOVE

Shkruan:Mr.sci.Flori Bruqi
Prishtinë,21.VI.2006.Fituesi i garës për REKTOR në Universitetin e Prishtinës do të dihet më 28 qershor 2006,kur edhe pritet të shpallet përfundimisht emri i rektorit të ri në Universitetit e Prishtinës.

Në garën për rektor kanë hyrë 9 kandidatë,të cilët nesër do të paraqiten në interpelancë këto ditë para 41 anëtarëve të Senatit të Universitetit të Prishtinës.

Universiteti i vetëm public pre 2 vitesh është pa rector të pranuar nga MASHT-i,shkaku i parregullsive në zgjedhjet e vitit 2004,

Tre janë pretendentë që llogaritet të jenë kryesor për postin e rektorit të UP-së,profesor dr.sci Ramadan Zejnullahu,profesor dr.sci.Enver Hasani dhe profesor dr.sci.Nexhmi Rexha ,këto ditë kanë marrë mbështetje virtuale nëpërmjet internetit për pozitën e njeriut të pare të UP-së.

Një ditë para se të mbahet interpelanca për rektor,59% të letrave të ardhura në redaksinë tone shkojnë në favor të Ramadan Zejnullahut, 23 % të letrave janë në favor të Enver Hasanit dhe 18 % të letrave janë në favor të Nexhmi Rexhës.

Qe të tretë janë mbështetur nga grupe studentësh që aktualisht janë duke ndjekur studimet në Universitetin e Prishtinës , Universitet private të Kosovës dhe atyre ndërkombëtare...

Disa intelektualë kosovarë nëpërmjet një letre drejtuar disa forumeve,të udhëhequr nga intelektuali kosovar prof.dr.Bashkim Hasanja,ka mbështetur kandidaturën e matematicientit të njoftur shqiptar Dr.Ramadan Zejnullahu,profesor në FSHN të Prishtinës për postin e rektorit të Universitetit të Prishtinës: Në letrën e nënshkruar prej 59 vetëve thuhet:”Mendojmë dhe shpresojmë se kandidatura dhe përzgjedhja e prof.dr.sci Ramadan Zejnullahut,rektor në UP,ndihmon dhe përshpejton ndryshimet e mangëta në Universitetin e Prishtinës,veçmas në lidhje në çështje shkencoro-pedagogjike,administrative,teknike”,thuhet në letrën përkrahse virtuale drejtuar forumeve si dhe figurave më të njohura politike në vend.

Letra është e nënshkruar nga këta persona: Prof.dr.Bashkim Hasanja,Ramadan Avdimetaj,Sabit Jaka,Rrustem Shahini,Bul Istogu,Ramadan Mehmeti,Mithat Rexhepi,Vjollcë Gegaj,Timë Ramosaj,Hajdar Baxhaku,Kamber Avdijaj,Jakup Nura,Kamber Tahiraj,Burbuqe Istrefaj,Vjollcë Basha,Jakup Musaj,Blerona Istrefi,Dardan Shala,Hateme Ramosaj,Hajdar Tafilaj,Maxhun Ramhajdaraj,Keqë Jupa,Valon Demalijaj,Ganimete Tishuku,Hajdar Balaj,Mentor Rrustemi,Sylë Ibraj,Mimoza Kurteshi,Milaim Shala,Haki Memaj,Mimoza Tafilaj,Ganimete Dobra,Labinot Arifaj,Hajdar Mushkolaj,Burbuqe Mexhuani,Liridona Aliaj,Lirim Qelaj,Tafë Balaj,Tafil Ukëhaxhaj,Ganimete Qorraj,Kamber Likaj,Hajdar Berisha,Safet Shala,Melihate Kukleci,Hasime Balaj,Lulzim Shala,Luljeta Gjevukaj,Selim Tafilaj,Demë Rexha,Jahë Sadrijaj,Hajdar Ejupi,Ramiz Rexha,Lahë Sadiku,Lulzim Nimonaj,Petrit Aliaj,Gani Musmurataj,Cymë Lushi,Jakup Rexha,Rrustem Shala…

Poashtu,forumi kosovar i politikologëve,nëpërmjet një letre drejtuar Senatit të UP-së,ka mbështetur kandidaturën e Enver Hasanit për postin e rektorit të Universitetit të Prishtinës.

Në letrën përkrahse drejtuar Senatitit të UP-së është nga Fatmir haxholli(University of Susesex-Angli),Armend Muja(London Schol of Economics-Angli) Sebajdin Bytyqi(University of Ilionis-Amerikë),Jehona Lushtaku(University of Hamburg-Gjermani) etj.

Poashtu përkrahje ka marrë edhe kandidati tjetër profesor Nexhmi Rexha.,nga disa forumist të forumit virtual të “Alb-Shkenca.org” më në krye Bleron Baraliu,student në New York-Amerikë.

Biografitë e 3 pretendentëve që llogaritën të jenë kryesorë për postin e rektorit janë:

Ramadan Zejnullahu

Lindi më 08.05.1957 në fshatin Llapashticë e poshtme të Podujevës. Shkollën fillore e kreu në Podujevë, kurse Gjimnazin matematikor në Prishtinë. Studimet e matematikës në Seksionin e matematikës të Fakultetit të Shkencave Matematike-Natyrore në Prishtinë i ka regjistruar në vitin shkollor 1976/77 dhe i ka perfunduar më 02.7.1980, me notë mesatare 9.08.

Për sukses të dalluar në studime në vitin 1980 është shpërblyer me diplomën STUDENT I DALLUAR. Gjatë studimeve dy herë ka marrë pjesë në garat internacionale të studentëve të matematikës ISTAM.

Në vitin shkollor 1980/81 është regjistrua në studimet pasuniversitare në Seksionin e Matematikës të Fakultetit të Shkencave Matematike-Natyrore në Prishtinë (që atëherë orgnizoheshin në bashkpunim me Katedren e matematikës së Universitetit të Shkupit), në drejtimin e Analizës funksionale.

Të gjitha provimet dhe seminaret e parapara i ka mbaruar deri në qershor 1982 me notë mesatare 9.25.

Punimin e magjistratures me titull KARAKTERIZIMI I SPLEIN–FUNKSIONEVE NË HAPËSIRAT E HILBERTIT e ka mbrojtur më 12.01.1984 në Prishtinë.

Disertacionin e doktoratës me titull DISA VEÇORI TË SPLEIN-FUNKSIONEVE INTERPOLATIVE NË HAPËSIRAT E HILBERTIT e ka mbrojtur më 28.9.1987, në Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore në Prishtinë.

Së pari filloi të punojë më 01.9.1978 në Gjimnazin “8 Nëntori” të Podujevës. Në periudhën 22.12.1979 - 01.9.81 ka punuar në Gjimnazin “Sami Frashëri“( ish gjimnazi “Ivo Llolla Ribar”) të Prishtinës.

Në prill të vitit 1981 është zgjedhur asistent në Seksionin e Matematikës. Në maj të vitit 1984 është zgjedhur ligjërues për lëndën Matematika I për studentët e fizikës, kurse në janar të vitit 1989 docent për të njëjtën lëndë.

Në shkurt të vitit 1994 është zgjedhur profesor inordinar për lëndën Analiza funksionale, kurse në shtator 2000 profesor ordinar në të njëjten lëndë.

Paralelisht ka mbajtur ligjërata nga këto lëndë: Algjebra lineare për studentët e fizikës dhe Matematika për studentët e farmacisë.

Në Universitetin e Tetovës ka mbajtur ligjërata nga lëndët: Analiza matematike I, Matematika elementare me praktikum dhe Matematika për studentët e farmacisë.

Në studimet pasuniversitare në Seksionin e matematikës ka udhëhequr kurset: Kaptina të zgjedhura nga analiza funksionale dhe Teoria e splein-funksioneve interpolative.

Në studimet pasuniversitare në Fakultetin Xehtaro Metalurgjik në Mitrovicë ka udhëhequr kursin Matematika aplikative.

Në janar – shkurt të vitin 1989 qëndroi në Universitetin e Odesës ku në seminarin e Teorisë së funksioneve dhe analizës funksionale ka referuar disa nga rezultatet e arritura deri atëherë.

Ka qenë udhëheqës si dhe anëtarë i komisionit për vlerësimin e disa magjistraturave dhe doktoratave të mbrojtura në Seksionin e matematikës:

Dua të theksojë se të gjithë kandidatët tek të cilët kam qenë mentor apo antarë komisioni, rezultatet e disertacioneve të tyre i kanë publikuar në revista me recensione ndërkombëtare.

Aktiviteti shoqëror

Në periudhën 01.9.1992 deri 01.9.1994 ka qenë Shef i seksionit të matematikës, periudhë kjo që lidhet më reformat e mësimit në Seksion.

Nga 01.9.1994 deri më 01.01.1997 ka qenë prodekan për mësim në Fakultet. Që nga 01.01.1997 e deri më 15.01.2001 ka qenë dekan i Fakultetit.

Gjatë kohës sa ka udhëhequr fakultin e SHMN, fakulteti ishte model i punës, si në administratë, në organizimin e mësimit, për kriteret në arritjen e gradave shkencore dhe profesionale...

Në periudhën e pas luftës, deri në fund të vitit 2000, ka qenë përfaqësues i Universitetit në Komisionin e arsimit pran Këshillit tranzitor dhe anëtar i bordit të UP deri më 31 12. 2000.

Ramadan Zejnullahu ka të publikuara 17 punime shkencore,është autorë i 37 teksteve shkollore dhe 10 teksteve universitare...

Nuk i takon asnjë krahu të partive politike.Flet dhe shkruan shqip,anglisht,serbokroatisht dhe rusisht(1)

Enver Hasani,ish student i sekretarit të punëve të jashtme të Amerikës Henry Kisingerit ,Noram Stoune dhe James Nathan,aktualisht ligjëron lendën “E DREJTA NDËRKOMBËTARE PUBLIKE DHE MARRËDHËNIET NDËRKOMBËTARE” ,në Fakultetin Juridikë në Universitetin e Prishtinës dhe “HYRJE NË SHKENCAT POLITIKE” në Departamentin e Shkencave politike në Universitetin e Prishtinës .Ka mbaruar studimet e magjistraturës dhe doktoraturës në Universitetin e Bilkentin në Ankara të Turqisë në lëminë e marrëdhënieve ndërkombëtare.Nga tetori i vitit,1987 punon në Universitetin e Prishtinës.Nga viti 1992-1997,ka punuar si këshilltar në MPJ të Shqipërisë.Ka qenë këshilltar i Hashim Thaqit,dr.Bajram Rexhepit,Ramush Haradinajt,Mr.Bajram Kosumit,general Agim Çekut.Ka botuar më dhjeta artikuj shkencorë në revista të ndryshme në botë.Herë pas here shkruan në forumin virtual”Alb-shkenca.org” dhe në gazetën javore “Fokus”.Në biografinë e tij thuhet se “nuk është anëtarë i asnjë partie politike”,por në kuolarët intelektuale shpesh shifet i shoqërur më funksionarë të PDK-së dhe AAK-së.

Kohë më parë është emruar dekan i Fakultetit juridikë në Prishtinë(nuk ka dhënë dorëhqje nga kjo pozitë deri më tash)

Përveç shqipës flet edhe anglisht,turqisht,frengjisht,italisht dhe serbo-kroatisht.

Nexhmi Rexha,aktualisht është pensionuar si ligjërues në Universiteti Curtin të Australisë.

Ka përfunduar studimet e doktoraturës në Universitetin e Zagrebit në lëmin e biznesit.Që nga viti 1990 punoi në Universitetin Curtin,ndërkaq që nga viti 1988 në Fakultetin ekonomiktë Universitetit të Prishtinës. Eshte autor i 5 librave nga lëmi i menaxhmentit.

Në biografinë e tij thuhet së nuk është anëtarë i asnjë partie politike,por sipas informacioneve që posedojmë atë e përkrahë AAK dhe PDK.

Përveq shqipës,flet anglisht dhe serbokroatisht.

P.s.

Pak para se me e mbyll këtë shkrim lexusi Safet Shala na dërgoi shënimet shtesë për profesorin tonë të mirënjohur në kuolarët vendore dhe ndërkombëtare :

PUNIMET SHKENCORE DHE PROFESIONALE TË RAMADAN ZEJNULLAHUT(1)

Punimet shkencore

1. Karakterizimi i splein-funksioneve në hapësirat e Hilbertit. Punimi magjistraturës. Prishtinë 1983.

2. Një teoremë mbi pikat fikse në Hapësirat metrike probabile të tipit të Mengerit. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 9.(1983-1986) (65-68).

3. Pikat proximale dhe plotësi ortogonal në hapësirat e Hilbertit.KËRKIME. ASHA e Kosovës. Nr = 4.(1986)(21-24).

4. Disa veçori të splein-funksioneve interpolative në hapësirat e Hilbertit. Disertacioni i doktoratës.Prishtinë 1988.

5. On a problem of minimisation in Banach spases. RAD. MAT. ANU BiH Sarajevë. Nr = 4. (1988)(113-119).

6. On the interpolating spline-function in Hilbert space. PUNIME MAT. SHMF të Kosovës.Nr = 2(13-16).

7. On the interpolating spline - function in Banach space. PUNIME MAT. SHMF të Kosovës.Nr = 4 (13-18).

8. O module neprerivnosti i gladkosti v . MATEMATICKI VESNIK. DMS.Beograd Nr = 40 (1988)(81-84).

9. Some properties of the interpolating spline-functions space. MATEMA-TICKI VESNIK. DMS.Beograd Nr = 41 (1988)(266-274).

10. On the existence of the element of minimal norm in convex set of reflexive Banach space. RAD. MAT. ANU BiH Sarajevë. Nr = 6. (1991)(83-89).

11. Funksioneli aproksimativ optimal në hapësirën e splein-funksioneve. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 10.(1995)(25-28).

12. The interpolating spline-function for the case of finite number of interpolating conditions. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 10.(1995)(119-123).

13. Mbi ekzistencën e splein-funksionit interpolativ në hapësirat e Hilbertit. BULETINI i punimeve shkencore i FSHMN.Nr = 11.(1996)(41-46).

14. O module neprerivnosti i gladkosti parjatka k v . MATEMATICKI VESNIK. DMS.Beograd.

15. A remark on the Moreau theorem. MATEMATICKI VESNIK. DMS.Beograd.

16. The null space dimension and the existence of the interpolating spline-function in Banach space. ANU Sofje.( është dorëzuar për botim).

17. The null space codimension and the existence of the interpolating spline-function in Banach space. MATEMATICKI BILTEN.Libri 24(L) (85-88). PMF Shkup.

Punimet me numër rendor 5,6,7,8 dhe 9 janë referuar në Zentralblatt fur Mathematik, revista qendrore e Shoqatës së matematikanëve Europian dhe në American Mathematical Society, revista qendrore e shoqates së mataematikanëve amerikan.

Ju sygjeroi të shfletoni këto adresa elektronike dhe të bindeni se sa e popullarizuar ndërkombëtarisht është puna shkencore e R. Zejnullahut:

• www//ams.org/ (Mr look up)

• www//emis.de/ZMATH/

Tekstet shkollore

18. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e parë të shkollës së mesme.Prishtinë 1990.

19. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e dytë të shkollës së mesme.Prishtinë 1996.(grup autorësh).

20. Përmbledhje detyrash nga matematika për klasën e katërtë të shkollës së mesme.Prishtinë 2002.

21. Matematika 7 dhe 8. 1999. Klubi Paskal Tetovë

22. Matematika për klasën e gjashtë të shkollës fillore. Prishtinë 2000.

23. Matematika për klasën e shtatë të shkollës fillore. Prishtinë 2002.

24. Përmbledhje detyrash nga matematika për përgatitjen e povimit kualifikues në shkollat e mesme. Prishtinë 2002.

25. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e shtatë të shkollës fillore. Prishtinë 2003.

26. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga matematika për klasën e tetë të shkollës fillore. Prishtinë 2003.

27. Matematika për klasën e nëntë të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2003.

28. Matematika për klasën e tetë të shkollës fillore. Prishtinë 2003.

29. Matematika për klasën e parë të shkollës fillore. Prishtinë 2003

29. Matematika për klasëne VI-të të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2004.

30. Matematika për klasën I-rë të shkollës fillore, Prishtinë 2003.

31. Matematika për klasëne I të shkollës fillore ( fletore pune). Prishtinë 2004.

32. Matematika për klasëne VI-të të shkollës së mesme të ultë, përmbledhje detyrash. Prishtinë 2004.

33. Përmbledhje detyrash përgatitore për garat e matematikës për kl. 7,8 dhe 9. Paskal, Tetovë.

34. Matematika për klasëne II-të të shkollës fillore. Prishtinë 2004

35. Matematika për klasëne II-të të shkollës fillore (fletore pune, detyra kontrolluese dhe teste). Prishtinë 2004.

36. Matematika për klasëne VII-të të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2004.

37. Matematika për klasëne VII-të të shkollës së mesme të ultë. ( përmbledhje detyrash) Prishtinë 2004.

38. Matematika për klasëne III-të të shkollës fillore. Prishtinë 2005

39. Matematika për klasëne III-të të shkollës fillore (fletore pune, detyra kontrolluese dhe teste). Prishtinë 2005.

40. Matematika për klasën e VIII-të të shkollës së mesme të ultë. Prishtinë 2005.

41. Matematika për klasën e VIII-të të shkollës së mesme të ultë. (përmbledhje detyrash) Prishtinë 2005.

42. Matematika për klasëne IV-të të shkollës fillore. Prishtinë 2006

43. Matematika për klasëne IV-të të shkollës fillore (fletore pune, detyra kontrolluese dhe teste). Prishtinë 2006.

Tekstet Universitare

44. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga analiza matematike I. Prishtinë 1983. (me M.Berishën)(ky tekst është ribotuar tri herë).

45. Përmbledhje detyrash nga analiza matematike II. Prishtinë 1995. (me M.Efendiun).

46. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga analiza reale. Prishtinë 1985. (me M.Berishën).

47. Përmbledhje detyrash të zgjidhura nga analiza reale dhe funksionale. Prishtinë 1987. (me M.Berishën).

48. Kurs i matematikës së lartë. Prishtinë 1995.

49. Analiza funksionale. Prishtinë 1998.

50. Analiza reale - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2000.

51. Analiza funksionale - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2000.

52. Analiza matematike I - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2001.

53. Matematika për kimistë - përmbledhje detyrash të zgjidhura. Prishtinë 2003.

Të gjitha lëndët të cilat i ka ushtruar dhe ligjëruar i ka mbuluar me tekste universitare

Projektet shkencore

54. Seritë dhe përafrimet. BVI për punë shkencore e Kosovës. Prishtinë 1990

Raporti i Krizës së Ballkanit

Raporti i Krizës së Ballkanit

PAKENAQESI NDAJ KUSHTEVE TE OKB PER STATUSIN PERFUNDIMTAR


Disa kushte te veshtira kane pakesuar shpresat e Kosovareve per diskutimin e shpejte te ceshtjes se pavaresise.

Nga Artan Mustafa ne Prishtine (BCR No 405, 10-Feb-03)

Shqiptaret e Kosoves, te cilet jane te paduruar per te arritur pavaresine, jane zemeruar nga vendosja e nje sere kushtet nga ana e OKB-se te cilat duhet te permbushen perpara fillimit te diskutimit te ceshtjes se statusit perfundimtar te Kosoves.

Nje gje e tille pason nje periudhe tre vjecare te Misionit te OKB-se ne Kosove, UNMIK, gjate se ciles ai eshte perpjekur te largoje temen e se ardhmes se Kosoves.

Tete standartet ne fjale jane paraqitur per here te pare nga UNMIK rreth nje vit me pare, ne perpjekje per te percaktuar nje drejtim per zhvillimet ne rajon. Por gjate javes se dyte te Janarit, autoritetet nderkombetare kane insistuar se keto standarte duhet te permbushen plotesisht perpara se te mund te fillojne bisedimet per statusin perfundimtar.

Kosovaret kane akuzuar me zemerim OKB se po e shikon kete ceshtje nga ana e kundert - ata kerkojne qe perpara se te percaktohen standartet qe do te permbushen, duhet te percaktohet statusi perfundimtar.

Tensioned per kete ceshtje jane shtuar javen e kaluar pas krijimit te nje bashkimi te ri ndermjet Serbise dhe Malit te Zi, me mbeshtetjen e BE-se. Ne baze te ketij zhvillimi, Kosova mbetet pjese e Serbise.

Dyzet e dy deputete te parlamentit te Kosoves kane kercenuar se do te shpallin pavaresine. Disa gazetare dhe komentatore politik kane thene se ndersa ata kishin te drejte te ishin te zemeruar, nje veprim i tille i nje aneshem nuk do te ishte i keshillueshem sepse hapa te tille nuk kane sjelle asnje rezultat ne te kaluaren ne rajon.

Shumica Shqiptare ne Kosove ka kerkuar pavaresine qe prej vitit 1989 kur Kosova sundohej nga Beogradi. Pas largimit te forcave Serbe dhe vendosjes se atyre te NATO-s ne vitin 1999, Kosova eshte shnderruar ne nje protektorat te OKB-se e drejtuar sipas rezolutes 1244 te Keshillit te Sigurimit.

Rezoluta detyron UNMIK te "ndermjetesoje nje proces politik me synim percaktimin e statusit te ardheshem te Kosoves".

Por drejtuesi i UNMIK Michael Steiner kohet e fundit e ka minimizuar kete aspect te misionit te tij. Ne mesazhet drejtuar publikut ne Prishtine, Beogrsad dhe me 6 Shkurt perpara Keshillit te Sigurimit, ai ka theksuar se gjate vitit 2003 eshte ende heret te diskutohet mbi statusin perfundimtar te Kosoves.

Ne listen e standarteve te cilat duhet te permbushen perpara se te mund te diskutohet statusi perfundimtar perfshihen kthimi i refugjateve Serbe, liria e levizjes per pakicat etnike, dialogu me Beogradin, krijimi i institucioneve demokratike dhe vendosja e rendit dhe e ligjit.

Shqiptaret etnik te cilet perbejne 95 perqind te popullsise se Kosoves, kundershtojne parimin e UNMIK "standartet perpara statusit". Drejtuesit e tyre jane gjithashtu te shqetesuar per mungesen e ndonje afati kohor per plotesimin e ketyre standarteve.

Bajram Rexhepi, kryeminister i Kosoves, ka thene per IWPR se eshte e papranueshme qe ceshtja e statusit te behet peng i plotesimit te standarteve. "Te pakten, duhet te percaktohet nje afat i qarte kohor per arritjen e ketyre standarteve," ka thene ai.

Por Oliver Ivanoviq, anetar Serb ne kryesine e parlamentit te Kosoves, ka thene per IWPR se Serbet jane plotesisht dakort qe "perpara fillimit te bisedimeve per statusin perfundimtar duhet te plotesohen standartet".

Ky eshte edhe qendrimi i pakices Serbe sipas se ciles Kosova eshte ende pjese e Jugosllavise. Ata padyshim qe nuk jane te interesuar te shohin krijimin e nje shteti te Kosoves te dominuar nga Shqiptaret.

Per Shqiptaret, kthimi i refugjateve Serbe eshte ndoshta nje prej ceshtjeve me te veshtira ne listen e standarteve te UNMIK. Sipas burimeve te UNMIK, vetem 6,000 prej rreth 200,000 refugjate, kryesisht Serbe, te cilet jane larguar nga shtepite e tyre pas bombardimeve te NATO-s, jane kthyer ne Kosove.

Grupi Nderkombetar i Krizave, ICG, ne Prishtine thote se mungesa e nje statusi perfundimtar per Kosoven eshte nje prej aresyeve kryesore e cila pengon kthimin e refugjateve ne shtepite e tyre. Serbet nuk e dine nese do te kthehen ne nje Kosove te pavarur apo ne nje territor i cili do te kete ende lidhje me Serbine.

UNMIK thote se ai mund te ndihmoje ne procesin e kthimit por nuk mund te jape siguri per nje periudhe te pacaktuar per ata te cilet deshirojne te kthehen.

Ceshtje tjeter e rendesishme eshte sugjerimi per fillimin e nje dialogu ndermjet Prishtines dhe Beogradit.

Shume Shqiptare te Kosoves nuk e perkrahin idene e bisedimeve te tilla dhe mendojne se lidhjet me Beogradin kane perfunduar nje here e mire me fushaten e spastrimit etnik gjate se ciles mbi gjysem milion Shqiptare jane debuar me force nga shtepite e tyre dhe mijera te tjere kane vdekur apo figurojne si te humbur.

Enver Hasani, nje professor i se drejtes nderkombetare ne Universitetin e Prishtines, thote se heret apo vone ky dialog duhet te filloje. Por ai mendon se nuk duhet te filloje tani, ne nje moment kur Greket kane kryesimin e presidences se BE-se per gjashte muajt e ardheshem dhe do te pasohen nga Italianet. "Te dy (keto vende) njihen per simpatine e tyre ndaj Serbise dhe une mendoj se ne do te penalizoheshim nga kjo gje," thote Hasani.

Goditja me e fundit ndaj politikaneve Shqiptare ne Prishtine ka qene krijimi i bashkimit te ri ndermjet Serbise dhe Malit te Zi, ndersa ata jane perpjekur te bindin veten e tyre dhe publikun se sa me teper kohe kalon aq me pak lidhje ka Kosova me Beogradin.

Ekziston nje ide se debati per ceshtjen e pavaresise po shkon prapa dhe po ngjan gjithnje e me teper si ne kohen e viteve 1990 kur Ibrahim Rugova eshte perpjekur pa sukses te binde qeverite perendimore te njihnin Republiken e vete shpallur te Kosoves.

Por atehere ashtu si edhe tani, Rugova dhe aleatet e tij duket se do ta kene te veshtire te arrijne ndonje sukse. Steiner ka insistuar tashme qe OKB nuk do te lejoje asnje vendim te njeaneshem nga Beogradi dhe Prishtina qe te paragjykoje ceshtjen e pavaresise - e cila do te vendoset vetem nga Keshilli i Sigurimit.

Nderkohe, OKB po thekson rendesine e standarteve dhe kushteve te vendosura per fillimin e bisedimeve per statusin perfundimtar. Mason Whitney, nje zyrtar i UNMIK, ka thene se "Keto standarte as nuk mund te ulen dhe as te negociohen, ato duhet te permbushen ne menyre qe te fillojme te ndertojme nje shoqeri normale".

UNMIK po perpiqet te promovoje standartet nepermjet video klipeve te shkurtra te transmetuara nga stacionet televizive lokale. Por kjo fushate ne media ka shkaktuar edhe nje fryme qesharake. Nje gazetar ne nje leter te hapur per Steiner me 31 Dhjetor e pyeste ate nese Kosovaret "i permbushin standartet per te festuar Vitin e Ri".

Artan Mustafa eshte nje gazetar i se perditeshmes Epoka e Re ne Kosove.
Huazuar nga:http://www.iwpr.net/?apc_state=henibcr2003&l=sq&s=f&o=158214

posted by Flori Bruqi at 8:43 PD
Enver Hasani* :Pasojat e një referendumi

Pavarësia e Malit të Zi ka pasur dhe ka efekte ndaj Kosovës. Ato janë dyllojëshe dhe dalin nga vetë natyra e Unionit, nga i cili doli Mali i Zi dhe u kthye vertikalisht dhe në pozita të barabarta negociuese me partnerin e saj, Serbinë.
Pasoja e parë
Në rend të parë, fitorja kaq e ngushtë e referendumit në Mal të Zi arriti që në Kosovë,- nga ana psikologjike- të kuptohet si një fitore e vullnetit politik të popullit malazias (gjë që është e vërtetë) karshi tendencave hegjemoniste serbe. Në të vërtetë, asnjëherë nuk ka qenë kontestuese, se Mali i Zi ka të drejtën e shprehjes së këtij vullneti dhe askush seriozisht nuk e ka kontestuar një gjë të tillë. Problemi ka qenë i modaliteteve të shprehjes së këtij vullneti dhe, para së gjithash, i vetë kohës së tij. Realiteti dhe pozita (e tanishme) e ish-Republikës Federale të Jugosllavisë, e krijuar nga Milosheviqi më 1992-shin, duhet të shikohet me pikë referimi nga Kosova dhe kërkesat e saj legjitime për sovranitet dhe pavarësi të plotë. Kosova ka parë në ngjarjet e qershorit 1999 pavarësimin e saj të plotë nga Serbia; e ka përjetuar si një krijim të Shtetit të Kosovës, gjë që sot e kësaj dite vërehet në diskursin politik dhe tjetër të Kosovës. Çdo tentim i ndërkombëtarëve për t’u marrë ndryshe me Kosovën, veçse nga pozita e një shteti sovran dhe të pavarur, do të kishte qenë një absurd i llojit të vet për kohën. Për pasojë, energjitë e stabilizimit të rajonit, ndërkohë që Milosheviqi po i numëronte ditët e fundit, duheshin koncentruar në Malin e Zi, ashtu që ai të mos lëvizte kah pavarësia e tij e nisur më 1992 (për të krijuar kështu përshtypjen se statusi i Kosovës është një çështje e hapur dhe se Mali i Zi nuk ka ndonjë forcë reale për pavarësimin e tij të plotë). Kjo e dyta, në fakt, në kohën që po flasim, ka qenë një ideal i vetëm disa njerëzve në Mal të Zi, pa ndonjë përkrahje serioze të malazezve. Duam të themi se në Kosovë, më 2002-shin, Marrëveshja për Unionin Serbi-Mali i Zi - nga i cili sapo doli republika e vogël malazeze, është parë si diçka që ka synim pengimin e procesit të pavarësimit të Malit të Zi. Kjo nuk ka qenë e vërtetë, sepse dokumenti në fjalë është nënshkruar me të vetmin qëllim: pengimin e pavarësimit të Kosovës dhe trasimin e rrugës për një shkëputje të ngadalshme dhe të pavërejtshme të Malit të Zi. Shikuar nga ky aspekt, del qartë se fitorja e referendumit në Mal të Zi nuk është triumf i vullnetit politik të Malit të Zi, sepse ai triumf nuk ka qenë asnjëherë i kontestuar, por fitore e idesë serbe për rikthim të Kosovës nga aspekti formal nën sovranitetin e Serbisë (diçka që kurrë nuk e ka pasur që nga Luftërat Ballkanike të vitit 1912-1913). Këtë rikthim ia garanton Marrëveshja për Unionin Serbi-Mali i Zi, sepse ndryshe, po të mos ekzistonte kjo marrëveshje, Këshilli i Sigurimit do të duhej të mblidhej në mënyrë urgjente për ta ndryshuar Rezolutën 1 244 të datës 10 qershor 1999.
Pasoja e dytë
Këto ditë, serbët iu rikthyen sërish këngës së tyre të vjetër, asaj të filluar më 1991-1992, kur i skicuan territoret e tyre për shtetin e ri serb (që synonin ta krijonin). Meqë ato territore ishin kryesisht të banuara me joserbë, serbët iu qasën ekzekutimit të politikë së spastrimit etnik. Në të vërtetë, vetë gjeneza e fjalës “spastrim etnik” rrjedh nga serbët, sepse për herë të parë e pati përdorur Vuk Karaxhiqi, “iluministi” serb, kur e kishte përshkruar rimarrjen e Beogradit nga turqit në fillim të shekullit të 19-të. Me atë rast, Vuk Karaxhiqi kishte sugjeruar të bëhej “spastrimi etnik i tërë territorit të rimarrë, nga joserbët dhe kulturat e tyre’. Por t’i kthehemi tani natyrës së kërkesave serbe, të aktivizuara sërish këto ditë. Serbët dhe liderët e tyre në Bosnjë-Hercegovinë po e bëjnë mbledhjen e nënshkrimeve për pavarësimin e “Republika Srpska’, këtij entiteti kriminal, i dalë nga gjenocidi e dhuna kundër popullsisë së pafajshme boshnjako-kroate, me mundësinë që edhe Kosova të jetë pjesë e kësaj pakete. Për laikët kjo tingëllon ëmbël dhe sikur duket e pranueshme nga bashkësia ndërkombëtare. Në të vërtetë, fjala është për vazhdim të një ideje të dështuar, asaj të nisur në Bosnjë e Kroaci, e vazhduar edhe në Kosovës pas vitit 1999, ku serbët synojnë krijimin me dhunë të enklavave të tyre për të organizuar jetën sipas ligjeve dhe kanuneve serbe. Ata që e kanë lexuar me kujdes Dejtonin, duhet të kenë vërejtur se ky dokument paraqet esencën e filozofisë dhe të praktikës liberale perëndimore dhe si e tillë ka për qëllim parësor anulimin gradual të rezultateve të gjenocidit dhe të spastrimit etnik të kryer në Bosnjë-Hercegovinë. Kjo është, me një fjalë, krejt në kundërshtim me këtë që synojnë serbët, këto ditë, duke mbledhur nënshkrime. Tragjedia më e madhe do të ishte sikur dikush nga faktorët relevantë në Kosovë do të dilte në përkrahje të kësaj kërkese dhe do të tërhiqte ndonjë paralele mes “Republika Srpskës” dhe Kosovës, ashtu siç përflitet kuluareve. Pse? Sepse, në rend të parë, kjo përpjekje e serbëve është e drejtuar kundër Kosovës, për të bërë një barazim të Kosovës me këtë entitet kriminal dhe për ta paraqitur referendumin në Mal të Zi si një veprim që ka pasur efekt destabilizues, sepse ka vënë në lëvizje kërkesat e tjera në Kosovë dhe në Bosnjë-Hercegovinë. Ka dhe arsye të tjera, të cilat po i japim në vijim.
Argumentet...!?
Nuk është punë e vështirë të jepen argumente morale për pavarësimin e Kosovës: serbët u treguan tërësisht të paaftë për t’i integruar kulturat joserbe dhe popujt e tjerë gjatë tërë kohës sa patën dhe dominuan në ish-Jugosllavi. Jo rrallë dëgjohet nga serbët të thonë se Serbia ende vazhdon të jetë shteti më multietnik në rajon, sepse në gjirin e saj ka më shumë popuj joserbë se të tjerët përreth (duke nënkuptuar si pjesë të tyre edhe Kosovën). Kjo, megjithatë, nuk është e vërtetë. Serbët kanë në gjirin e tyre hungarezë dhe rumunë, shqiptarë në Luginën e Preshevës, por fjala është për popuj që serbët i kanë përgjakur tri-katër herë përgjatë shekullit të kaluar dhe vetëm rrethanat historike dhe gjeostrategjitë e konfiguracionet e momentit i kanë penguar ata për shfarosjen e tyre. Popujt që ata i kanë dominuar, nuk mund të mburren me ndonjë përpjekje serbe për emancipim të tyre. Nga aspekti legal, ndërkaq, argumentimet tona dhe ato të bashkësisë ndërkombëtare janë krejtësisht të kundërta. Derisa në vazhdim flasim për atë se si kemi qenë “element konstitutiv i federatës jugosllave”, të tjerët thonë se Kosova është pjesë e Serbisë dhe e tillë ka qenë çdoherë. Në një takim me një diplomat të lartë slloven, gjatë vitit të kaluar, më kujtohet kur ai, fare në mënyrë të paskrupullt, pohonte në sytë tanë se Kosova “legalisht trajtohet si pjesë e Serbisë”. Realiteti legal, megjithatë, këtë duhet thënë qartë, është fare më i ndryshëm nga ai që e themi, por edhe nga ai që bashkësia ndërkombëtare synon ta imponojë në mënyrë graduale. Nuk kemi ndërmend të ngulim këmbë se e drejta ndërkombëtare është fikse dhe se nuk ndryshon. Përkundrazi, duam të tregojmë se ligji ndërkombëtar është dinamik, i ndryshueshëm dhe se ai nuk paraqet asgjë tjetër, veçse një lloj tregimi për raportin e forcave në marrëdhëniet ndërkombëtare. Por tregimi duhet të lexohet mirë, duhet të dihen qartë kuptimet e tij të ndryshme, sepse, ndryshe, aktorët e leximit të tij dhe ata që u dedikohet mund të vuajnë pasojat e narracionit
As “element konstituiv”, as “pjesë e Serbisë”
Derisa ne në interpretimin tonë të narracionit të Marrëveshjes për Union barazojmë subjektivitetin e kufizuar ndërkombëtar, siç është anëtarësimi në OKB dhe organizata tjera ndërkombëtare, me të qenit shtet të Kosovës, pala tjetër, Serbia dhe një pjesë bukur e madhe e bashkësisë ndërkombëtare, një anëtarësim të tillë e sheh si mjet dhe taktikë për ruajtjen e sovranitetit të Serbisë mbi Kosovën dhe të qetësisë së shpirtit të popullit shumicë në Kosovë.
Nga tërë kjo që pohojmë këtu, del fare thjesht se referendumi i Malit të Zi, i kryer në tërësi mbi bazën e Marrëveshjes për Union Serbi dhe Mali i Zi, të vitit 2002, ka pasur dhe do të ketë pasoja për Kosovën, si në rastin kur ai shikohet me sytë tonë, ashtu dhe me ata të Serbisë dhe të një pjese të bashkësisë ndërkombëtare. Sikur Mali i Zi të fitojë njohjen e shpejtë ndërkombëtare, edhe ne nuk kundërshtojmë aspak përmbajtjen e narracionit të Marrëveshjes për Union të vitit 2002. Kjo do të thotë, automatikisht, se Serbia është një shtet i ri, sovran dhe i pavarur, me Kosovën si pjesë të veten, ashtu siç thotë dokumenti në fjalë. Kjo do të thotë se edhe ndryshimi i Rezolutës 1 244 të KS-së së OKB-së, në kohën që po vjen, do të ndodhë jo si pasojë e negociatave rreth statusit, por si pasojë e përshtatjes ndaj rrethanave të krijuara pas referendumit të Malit të Zi; kjo do të thotë se mosreagimi i shqiptarëve dhe moskontestimi i legjitimitetit të Marrëveshjes për Union, si një dokument që është lidhur pa dijen dhe vullnetin e tyre, nënkupton njohjen implicite të Serbisë si shtet, për herë të parë pas vitit 1913. Ky nuk është fundi i ish-Jugosllavisë, por fillimi i funksionimit të shtetit serb në planin ndërkombëtar. Kjo, më tutje, do të thotë se bisedat për status të Kosovës mund të dalin vetëm si një procedurë për kthimin e qëllimit (pavarësia e sovraniteti i Kosovës) në mjet (dialogimi me serbët si kalim kohe dhe si mënyrë për ruajtjen e iluzionit për pavarësi e sovranitet)

*Profesor i të drejtës dhe i marrëdhënieve ndërkombëtare
Huazuar:http://www.shekulli.com.al/index.php?page=shownews&newsID=96708

posted by Flori Bruqi at 8:39 PD
Deri dje ne UP...tash e tutje cka do te behet?....

ANALIZË: UNIVERSITETI I PRISHTINËS ZHYTET EDHE MË THELLË NË KRIZË
Universiteti i Prishtinës po ballafaqohet me një krizë të thellë, si rezultat i bllokimit të procesit të reformave, politizimit të vazhdueshëm dhe rënies së standardeve akademike.

Nga Krenar Gashi dhe Zana Limani në Prishtinë

Zgjedhjet e përgjithshme për postet e dekanëve dhe anëtarëve të senatit janë duke u organizuar në Universitetin e Prishtinës, UP, duke ngritur kështu shpresat se një ekip i ri udhëheqës do të kthej rënien drastike të standardeve akademike, e cila ka shndërruar universitetin e vetëm publik të Kosovës në një rast të pashpresë.

Dekanët e rinj të fakulteteve u zgjodhën me 9 qershor. Senati i sapoformuar, tani ka kompetencat për ta zgjedhur rektorin, pozitë kjo e lënë bosh për një vit, duke lënë kështu universitetin pa udhëheqje.

Megjithatë, shumë druajnë se betejat e partive politike për kontroll mbi universitet, kriteret e ulëta akademike, reformat kaotike dhe një administratë joefektive, do të vazhdojnë të zhysin këtë institucion akademik deri në atë pikë ku rikthimi do të jetë gati i pamundshëm.

MË SHUMË SE UNIVERSITET

Universiteti i Prishtinës gjithmonë ka pasur një marrëdhënie turbulente me shoqërinë kosovare. I themeluar në vitin 1969 nga Kuvendi i Krahinës Autonome të atëhershme, UP ishte institucioni i parë i shkollimit të lartë në Kosovë.

Edhe pse në fillim lëndët janë vijuar kryesisht në gjuhën serbe, shumë fakultete u kthyen në shqip gjatë të shtatëdhjetave, derisa numri i studentëve shqiptarë shënonte rritje të vazhdueshme.

Në vitin 1981, protestat e studentëve kundër kushteve të vështira në UP, nxitën kërkesa gjithëpërfshirëse, që Kosovës t'i jepet statusi i republikës brenda Jugosllavisë.

Pas heqjes së autonomisë të Kosovës në vitin 1989, regjimi i Millosheviqit përfundimisht i dha fund studimeve në gjuhën shqipe, duke nxjerrë jashtë objekteve universitare studentët shqiptar dhe duke përjashtuar shumicën e profesorëve.

Refugjatët akademikë krijuan një universitet të ri, paralel, i cili e vazhdoi punën. Por derisa mësimet organizoheshin në shtëpi private, zbritja e standardeve akademike dhe administrative ishte e pashmangshme.

Përkundër këtyre problemeve, një numër i konsiderueshëm i studentëve diplomuan gjatë viteve 1990-1999.

Një shenjë tjetër e rëndësishme e jetës në universitetin paralel ishte edhe vala e protestave të vitit 1997, ku kërkesë kryesore ishte kthimi në universitet. Këto protesta u ballafaquan me përgjigje të dhunshme nga forcat policore dhe ato të sigurisë.

Studentët shqiptarë u kthyen në universitet vetëm pas vitit 1999, kur fushata ajrore e NATO-s detyroi serbët të tërhiqen nga Kosova, ku u vendos administrata e përkohshme e OKB-së.

Po r rënia e regjimit serb nuk ishte fundi i problemeve të universitetit.. Pasi profesorët serb u larguan, politikanët shqiptarë menjëherë i shfaqën ambiciet e tyre për të marrë në kontroll universitetin.

Me ndikim në universitet i pari filloi Hashim Thaçi, udhëheqës i Qeverisë së Përkohshme dhe lider i Partisë Demokratike të Kosovës, PDK.

Në atë kohë, rektori, Zenel Kelmendi, kishte lidhje të ngushta me PDK-në, përderisa dy kolegët e tij zëvendës-rektori Arsim Bajrami dhe Udhëheqësi i Zyrës për Marrëdhënie me Jashtë të UP-së Hajredin Kuçi, ishin zyrtarë të lartë të PDK-së.POLITIKANËT UDHËHEQIN UNIVERSITETIN

Me 35,000 studentë në 17 fakultete dhe një staf akademik prej 945 zyrtarëve, universiteti është ballafaquar me probleme të vazhdueshme.

Zgjedhjet e fundit në universitet, në dhjetor 2004, të cilat përfunduan me zgjedhjen e Arsim Bajramit si rektor, ishin shumë kontraversale, dhe nxitën edhe më shumë kritika rreth politizimit të tepërt të posteve akademike.

Zyrtarët e ministrisë së arsimit, në korrik 2005, i shpallën këto zgjedhje të paligjshme, Arsim Bajrami rektor ilegal. Vendimi i ministrisë qe bazuar në faktin se Këshilli Drejtues i universitetit nuk ishte i kompletuar kur zgjodhi Bajramin për rektor.

Genc Gorani, anëtar i komisionit parlamentar për arsim, në fjalimin e tij në seancën parlamentare të datës 12 maj pat deklaruar se sistemi arsimor në Kosovë po ndahej mes dy partive të mëdha, LDK-së dhe PDK-së.

“Derisa një pjesë e universitetit konsiderohet si pjesë natyrale e LDK-së,” tha Gorani, “studentët dhe personeli akademik ndikohen më tepër nga PDK-ja.

“Kjo luftë primitive për dominim ka paralizuar funksionimin e UP-së.”

Rexhep Osmani, ish ministër i arsimit nga LDK-ja, u pajtua me këtë mendim duke shtuar se si pos organeve universitare, edhe vet organizatat studentore janë tejet të politizuara.

“ Union i i studentëve vazhdon të mbrojë interesat e PDK-së brenda UP-së,” tha Rexhepi gjatë një debati publik mbi arsimin me 24 maj.

Ky konflikt buron nga fakti se derisa LDK-dominon ministrinë e arsimit, UP-ja udhëhiqet nga zyrtarët e PDK-së të cilët në të njëjtën kohë janë edhe profesorë.

Rexhepi tha se UP-ja është dëmtuar keq nga ekipi i saj drejtues dhe posaçërisht nga ish rektori Arsim Bajrami.

Ndërkohë që Arsim Bajrami nuk pajtohet. “Përzierja e qeverisë në punët e UP-së, dhe posaçërisht Rexhep Osmani si ish ministër, janë ata që e kanë dëmtuar më së shumti arsimin e lartë në Kosovë,” tha ai..

Pasi shkarkoi Bajramin si rektor me 27 korrik 2005, ministria e arsimit vendosi Jahi Hoxhën si ushtrues të përkohshëm të detyrës së rektorit.

Hoxha u shkarkua me 3 maj 2006, kur deklaroi se ishte kundër zgjedhjeve të përgjithshme në UP, zgjedhje këto të shpallura nga ministria. Ai nuk e bëri shumë të qartë arsyen pse i kundërshtoi zgjedhjet.

Shkarkimi i Hoxhës ishte vetëm incidenti i fundit, në luftën ndërmjet udhëheqësisë së UP-së dhe qeverisë së Kosovës, qeveri kjo e udhëhequr nga koalicioni politik mes LDK-së dhe Aleancës për Ardhmëri të Kosovës, AAK-së.DEKANËT NISIN BIZNESE

Derisa partitë politike po përleshen për kontroll të udhëheqësisë, ka shenja brengosëse të korrupsionit në radhët e dekanëve të fakultetit, pasi disa nga ata duket se i konsiderojnë postet e tyre akademike si një shans për përfitime ilegale.

Shumë dekanë akuzohen nga studentët se përdorin ndërtesat e universitetit për qëllime të biznesit, në disa raste duke i dhënë me qira premiset universitare.

Ky veprim është në kundërshtim me nenin 5 të Ligjit të Kosovës për Arsim të Lartë, i cili thotë se fakultetet mund të japin me qira pronën e universitetit vetëm nëse kjo lejohet paraprakisht nga ministria e arsimit.

Bufetë e fakulteteve në veçanti janë biznese atraktive, pasi si shërbime të universitetit ato janë të liruara nga shumë taksa.

Për shembull, bufeja e fakultetit filologjik është marrë me qira nga djali i Enver Mehmetit, ish dekan i këtij fakulteti.

Mehmeti pohon se kjo marrëveshje është e rregullt pasi djali i tij ka udhëhequr këtë biznes para se ai të bëhet dekan. “Djali im Sylejmani është kontraktuar nga paraardhësi im, ish dekani, Vesel Nuhiu,” tha Mehmeti për Ballkan Insajt.

Destan Halimi, udhëheqës i administratës në UP, tha se universiteti nuk kishte informata për këto praktika ilegale, pasi ata nuk janë informuar për ato nga dekanët e fakulteteve.

“Në mars 2006, ne kemi kërkuar nga të gjitha fakultetet të na japin informatat rreth kontratave dhe pagesave për pronarët e bufeve,” tha Halimi, i cili shtoi se deri më tani ai nuk ka marrë ndonjë përgjigje.

Demë Hoti, anëtar i Këshillit Drejtues të UP-së, gjithashtu i tha Ballkan Insajt se ata nuk mund të veprojnë pa informata të duhura nga dekanët.

“Ne nuk mund të marrim hapa legal nëse dekanët refuzojnë të na informojnë rreth situatës,” tha Hoti.

Por, Ibrahim Kuka, dekan i fakultetit ekonomik, mohoi se ka marrë ndonjë kërkesë për informata. Dekani i filologjisë, Nuhi Rexhepi, refuzoi madje të jap ndonjë koment.TITUJ TË PAVLEFSHËM

Studentët vuajnë nga fakti se diplomat e tyre janë gati pa vlerë edhe në vend, e lëre më jashtë vendit, si rezultat i kualiteteve të ulëta akademike.

Shkelzen Gashi, i diplomuar në shkencat politike, tha se nuk mburret fare me diplomën që ka marrë. “Është aq pa vlerë sa kam dashur ta djegë menjëherë pas diplomimit,” tha ai gjatë një debati publik në universitet me 12 maj.

“Është mirë vetëm që nëna ime t'i tregojë fqinjëve të saj kur pinë çaj dhe të mburret se djali i saj ka një diplomë.”

Bardh Bakalli, i cili u transferua nga Prishtina dhe tani studion në Grac të Austrisë, thotë se këto dy universitete as që mund të krahasohen.

“Në Grac ne me të vërtetë studiojmë, ndërsa në Prishtinë mund të absorbohet vetëm pak teori të profesorëve, të cilët gjithmonë kanë të drejtë dhe asnjëherë nuk duan të sfidohen,” tha Bakalli.

Adem Beha, student i shkencave politike, thotë se ai dyshon se disa nga të ashtuquajtur akademikë kanë fare interesim për shkencë.

“[Shumë] profesorë vijnë në mësim në kohën e tyre të lirë, pasi shumica kanë disa vende të punës”, pohon Beha.

Studentët pohojnë se disa profesorë mbajnë poste në bazë të punimeve të tyre akademike që janë plagjiaturë, akuzë kjo që mbështet edhe nga analistë dhe komentues të tjerë në Kosovë.

Enver Hasani, profesor i UP-së dhe analist i respektuar, tha se ai druan se plagjiatura është shumë e përhapur në UP.

“Ka grupe mashtruese [të profesorëve] brenda UP-së të cilët kanë përfituar nga titujt të falsifikuar akademik duke krijuar karriera të falsifikuara akademike,” deklaroi Hasani për Ballkan Insajt.

“Asnjë nga punimet e tyre të doktoraturës... nuk mund të gjinden madje në libraritë e UP-së sepse ato janë shkruar dobët, shkel e shko, pa kritere të vërteta akademike.”

Adem Beha e ilustroi këtë problem në mënyrë më figurative. “Diplomat në UP blihen e shiten si artikuj në supermarket,”

Myzafere Limani, profesoreshë e inxhinierisë elektronike në UP, tha se është problem i madh që nuk ekziston asnjë institucion kompetent për të vlerësuar akuzat për plagjiaturë brenda UP-së.

Në ndërkohë një raport nga Grupi Ndërkombëtar i Krizave, i botuar në shkurt 2006, vuri në pah standardin e ulët të të diplomuarve në Universitetin e Prishtinës.

Sipas këtij raporti “të diplomuarit e Prishtinës... janë të papërgatitur, pa mundësi punësimi dhe nuk janë të gatshëm për të mbështetur institucionet shtetërore.”

Derisa disa studentë akuzojnë dekanët për korrupsion, të tjerët theksojnë pagat e ulëta të profesorëve si pikënisje e shumë problemeve.

“Nuk mund të kërkoni përkushtim nga një profesor nëse nuk e paguani si duhet,” tha Sejdi Hoxha, nga Parlamenti i Studentëve.

“Pagat e profesorëve janë dekurajuese, dhe për këtë arsye ata duhet të marrin punë të tjera shtesë jashtë fakultetit.”

Megjithatë, Dukagjin Popovci, këshilltar për arsim i kryeministrit të Kosovës Agim Çeku, tha se problemi nuk qëndron te pagat.

“Ne kemi rritur pagat dhe sërish jemi në proces të ngritjes së tyre,” tha Popovci, duke shtuar se rrogat prej 700 euro për profesorët e lartë, janë mjaftë të larta për një vend ku rroga mesatare është rreth 240 euro.

REFORMA TË LËNA ANASH

UP-ja filloi procesin e reformave të brendshme në vitin 2000 derisa ishte nën mbikëqyrjen ndërkombëtare të UNMIK-ut, përmes përfaqësuesit ndërkombëtar, Michael Daxner.

Reformat kanë obliguar UP-në të zbatoj Deklaratën e Bolonjës, të krijuar nga ministrat evropian të arsimit, e cila ka për qëllim harmonizimin e standardeve të diplomave akademike nëpër tërë kontinentin.

Korniza parashikon tri nivele të kualifikimit: shkallën e parë, postdiplomike dhe tezën e doktoraturës, të cilat respektivisht zgjasin tre, dy dhe tre vjet.

Megjithatë, shumë studentë thonë se reformat janë aplikuar në UP pa u menduar mirë dhe pa u marrë në konsideratë gjendja aktuale.

Liridon Berisha, një student, tha se universiteti ka vepruar shumë shpejtë duke zbatuar Deklaratën e Bolonjës.

“Unë do të pyesja udhëheqësinë e UP-së nëse ata mund të hanë mëngjes, drekë dhe darkë në të njëjtën kohë,” pyeti Berisha në një debat publik, duke iu referuar ndryshimit të menjëhershëm të kohëzgjatjes së studimeve prej katër në atë tre vjeçare.

Planprogrami më i shkurtë është dashur të reflektojë tri vite të studimit. Në vend të kësaj, në Prishtinë, plan-programi pesë vjeçar në fakt mbeti i njëjtë, duke ngarkuar studentët me një barë shumë të madhe.ADMINISTRATA NË KRIZË

Një burim tjetër i frustrimit për studentë janë procedurat e gjata e paralizuese administrative nëpër të cilat ata duhet të kalojnë.

Studentët duhet të presin me orë të tëra në radhë për të përmbushur obligime të zakonshme si regjistrime semestrash apo paraqitje provimesh.

Shumë prej tyre presin para zyrave administrative prej mëngjesit e deri pasdite, duke pritur që stafi i zyrave të kthehet nga pauza e tyre të shpeshta të kafeve.

Lulzim Berisha, një student i cili ishte duke pritur në radhë për të paraqitur një provim, tha se radhët humbin një kohë shumë të gjatë.

“Stafi i administratës marrin 200 euro por nuk punojnë më shumë se një orë në ditë, edhe pse orari i tyre është tetë orë në ditë,” thotë ai.

Enver Hasani u ankua për një kulturë administrative e cila nuk është reformuar me dekada të tëra dhe e cila ka trashëguar kulturën komuniste të [mos]punës.

Edhe vet Destan Halimi, udhëheqës i administratës së universitetit, pranoi se ka probleme në këtë fushë. “Ka shumë raste kur administrata është tërësisht neglizhente,” tha ai dhe pranoi se deri tash nuk është ndërmarrë asnjë hap për të përmirësuar situatën.

Halimi poashtu tha se problemi është vështirë të zgjidhet, pasi që shumica e studentëve preferojnë ankesa gojore në vend të paraqitjes së ankesave konkrete me shkrim.

Por Dren Berzati, student i inxhinierisë, tha se nuk ekziston një adresë ku ankesat e tilla mund të dërgohen.

“Studentët nuk kanë ku të shkojnë për t'u ankuar,” ai tha. “Ankesat do të injoroheshin kështu-ashtu.”

Florie Xhemajli, studente e sociologjisë, përshkroi procedurat e ndërlikuara administrative me të cilat ajo ballafaqohet gjatë afateve të provimeve.

“Studentët duhet të presin të marrin fletëparaqitjet e provimit, dhe pastaj duhet të paguajnë 2 euro për çdo fletëparaqitje,” tha ajo.

“Pastaj, pasi ata të kenë mbushur fletëparaqitjen, duhet të shkojnë në një zyre tjetër për ta dorëzuar atë.”

Taksa prej dy euro për fletëparaqitje të provimit është një anomali tjetër që askush nuk arriti të shpjegojë si duhet. UP-ja thotë se pagesa reflekton marrëveshjen e krijuar me ministrinë e arsimit në shtator të vitit 2005.

Megjithatë, raporti i një grupi të ekspertëve të emëruar nga ministria, i publikuar në muajin prill, thotë se pagesa është në kundërshtim me statusin e universitetit, sipas të cilit pagesa për një semestër duhet të mbulojë të gjitha shërbimet e nevojshme për studentë, gjatë atij semestri.

Për ekspertët, është e paqartë se ku shkojnë këto të holla.

“Edhe pse grupi i ekspertëve kupton sasinë e madhe të punës që profesorët kanë në UP, dhe se pagat nuk janë të përshtatshme për personelin akademik, megjithatë është e papranueshme që studentët të ngritin pagat e profesorëve [në këtë mënyrë],” konkludon raporti.NJË PROGRAM PËR RINGJALLJE

Paradoksi qëndron në faktin se të gjithë në Kosovë e pranojnë se universiteti është në gjendje të mjerueshme, e askush nuk ndërmerr hapa për të ndryshuar këtë gjendje.

Me më shumë se 30000 studentë, UP-ja ushtron një ndikim të madh në ardhmërinë e Kosovës, pasi këta të diplomuar do të duhej të mbushin zbrazëtirat në institucionet dhe infrastrukturën e vendit.

Genc Gorani nuk konsideron se zgjedhjet e reja në UP do të zgjidhin problemet e thella të këtij institucioni.

“Zgjedhjet janë më shumë çështje teknike,” tha ai. “Nëse ato do të ishin zgjidhje për këtë krizë, ne do t'i kishim organizuar që më herët.”

Mirëpo, Enver Hasani nuk u pajtua me këtë, duke thënë se zgjedhjet janë një veprim i rëndësishëm. “Këto zgjedhje janë hapi i parë i nevojshëm,” tha Hasani, duke theksuar masa tjera të cilat udhëheqësia e re do duhej t'i ndërmarrë për të ringjallë këtë institucion të rëndësishëm.

“UP-ja duhet të... përtërijë stafin akademik me njerëz të cilët kanë studiuar jashtë, dhe duhet të dërgojë për studime jashtë vendit personelin e ardhshëm akademik, për të arritur kështu standarde perëndimore të edukimit.”

Në ndërkohë që problemet në UP po vazhdojnë të shtohen, duke i lënë kështu udhëheqësisë së ardhshme më pak hapësirë për të përmirësuar situatën.
Studenët vazhdojnë të shpresojnë se universiteti i tyre një ditë do të ketë prestigj në botë dhe se diplomat e tyre do të merren seriozisht. Por për momentin, kjo mbetet një e ardhme e largët.


Krenar Gashi është ndihmës redaktor i BIRN-it në Kosovë. Zana Limani është bashkëpunëtore e rregullt e Ballkan Insajt. Ballkan Insajt është publikim i BIRN-it në internet.

posted by Flori Bruqi at 8:33 PD
Trashëgimia, borxhet dhe Kosova

Enver Hasani, profesor i të Drejtës dhe i Marrëdhënieve Ndërkombëtare

Trashëgimia, borxhet dhe Kosova

Javën që shkoi patëm rast të shohim dhe t’i dëgjojmë prononcimet e palës kosovare që po bën dialog në Vjenë me serbët. Diskutimi ishte mbi çështjet ekonomike dhe preku punën e borxhit të Kosovës. Ky fakt u arsyetua në publik me fjalë mjaft pompoze, se fjala qenka për fitimin e pavarësisë së Kosovës, sepse, sipas dialoguesve kosovarë, Kosova do të trashëgojë borxhin publik të ish-Jugosllavisë. Ky lloj besimi ndër ne u formulua si “rikthim i Badinterit”, njeriut që i dha vulën formatit, sipas të cilit do të shpërbëhej ish-Jugosllavia në fillim të viteve ’90 të shekullit të kaluar. Kjo megjithatë nuk është kështu...

Cka është borxhi publik ose i jashtëm?

Marrja e borxheve, sido që të jetë, nuk është i barasvlershëm me pavarësimin e një vendi e as shenjë e pavarësimit të tij. Nuk ka asnjë dyshim që edhe anëtarësimi në ndonjë organizatë ndërkombëtare, universale ose rajonale nuk paraqet shenjë të bërjes shtet. Kjo në terminologjinë profesionale angleze quhet “incidence of statehood”. Ndërkaq, “incidence of staheood” nuk manifestohet - sot për sot - me anëtarësimin në ndonjë organizatë ndërkombëtare, ose me marrjen e borxhit të jashtëm publik të shtetit pararendës.

Kur një shtet shkatërrohet - pa marrë parasysh arsyen - vihen në lëvizje rregullat e të drejtës ndërkombëtare që quhen “trashëgimi i shteteve”. Vetë shkatërrimi i shtetit paraqet një çështje faktike dhe jo juridike, kurse rregullat mbi trashëgimin e shteteve normojnë ose rregullojnë pasojat që lindin nga ky proces. E, këto rregulla i referohen jo vetëm borxhit të jashtëm publik, por edhe kategorive të tjera të trashëgimit (si në sferën private (individuale) kur vdekja e një personi nuk shkakton trashëgiminë vetëm të pronës së tij, por edhe të të gjitha të drejtave dhe detyrimeve). Trashëgimi i shteteve përfshin trashëgimin - nga ana e shteteve trashëgimtare të shtetit pararendës - në të gjitha të drejtat e detyrimet e pararendësit dhe ato janë kryesisht: trashëgimi në traktatet ndërkombëtare, shtetësinë dhe kufijtë shtetërorë, në pronën shtetërore, borxhin e jashtëm dhe arkivat, të drejtat e fituara dhe prona private.

Borxhi publik paraqet një ndër kategoritë që trashëgohen dhe jo me pak rëndësi. Si i tillë ka pasur një historik të veçantë gjatë mesit të shekullit njëzet, kur filloi procesi i dekolonizimit. Në këtë proces u krijua rregulla “clean slate doctrine”, sipas së cilës ish-kolonitë, me rastin e pavarësimit të tyre, nuk trashëgojnë asnjë pikë të borxhit të jashtëm të kontraktuar nga metropolet e tyre. Kjo rregull - e cila u pranua gjerësisht në praktikë në dy konventat e Vjenës mbi trashëgimin e shteteve të vitit 1978 e 1981 - ka pasur një legjitimitet, sepse në të shumtën e rasteve borxhet e vendeve koloniale kanë kontraktuar nga ish-metropolet për qëllimet e robërimit dhe shtypjes së këtyre vendeve. Sot e kësaj dite, borxhi i marrë për qëllime politike nuk trashëgohet fare nga shteti i ri, kurse kategoritë e tjera të borxhit publik kanë rregulla shumë të sakta se si dhe kur trashëgohen.

Fillimisht të definojmë se çfarë konsiderohet si borxh në të drejtën ndërkombëtare publike.

Me borxh publik, në të drejtën ndërkombëtare, nënkuptohet çdo angazhim, detyrim financiar i shtetit pararendës, i cili kalon sipas rregullave ndërkombëtare në shtetin pasardhës dhe si i tillë ndahet në tri kategori: borxhi federal (nacional), borxhi lokal dhe borxhi i lokalizuar.

Tri llojet e borgjeve

Borxhi federal ose nacional është ai angazhim financiar i shtetit pararendës për të cilin përgjigjet kryesisht qeveria qendrore dhe për të cilin janë dhënë garancitë në nivel qendror. Ndryshe, ky njihet më emrin edhe “borxhi i paalokuar”, sepse tërë kohën nuk dihet se kush është përgjegjës përfundimtar për të (përgjegjësinë e bart shteti federal, nacional, në vartësi nëse është fjala për federatë ose shtete unitare). Pra, qeveria qendrore dhe shteti si tërësi përgjigjen për këtë borxh, në rast se ndërkohë bëhet ndryshimi në sovranitetin e shtetit pararendës. Sikundër shihet, për t’u vënë në lëvizje trashëgimi i shteteve dhe rregullat e tij, duhet të ketë ndërrim sovraniteti. Ai ndërrim mund të jetë shkatërrim total i shtetit pararendës, krijimin e shtetit të ri, i disa syresh, bashkim i një shteti të ri me të vjetrin dhe kështu me radhë.

Borxhi federal, nacional, ose i paalokuar, në rast të shpërbërjes së shtetit, kalon në mënyrë të njëjtë tek të gjitha shtetet e reja. Këtu vlen rregulla e “joint and several liability”, pra i përgjegjësisë së ndarë dhe të përbashkët i të gjitha shteteve të reja, të sapokrijuara. Kjo rregull është përkrahur nga tërë bashkësia ndërkombëtare me rastin e prishjes së ish-federatave socialiste (BRSS, Jugosllavi dhe Çekosllovakia). Kjo përkrahje ndërkombëtare në publik ndryshe njihet me emrin “çelësi i FMN-së (Fondit Monetar Ndërkombëtar)”.

Kjo nuk do të thotë se shtetet nuk kanë mundësi ta rregullojnë ndryshe punën e borxhit të jashtëm, meqë në fakt kjo edhe ka ndodhur. Kështu, ish-BRSS e ka zbatuar parimin e “zero option agreement”, sipas të cilit Federata Ruse ka marrë përsipër tërë borxhin e jashtëm të ish-BRSS-së, kurse në Çekosllovaki ka vlejtur parimi “dy me një”, sipas të cilit çdo gjë është ndarë dy (Çeki) me një (Sllovaki). Në ish-Jugosllavi deri më 2001 nuk ka pasur asnjë marrëveshje dhe borxhi i paalokuar është ndarë dhunshëm dhe me presion nga jashtë (nga FMN, Banka Botërore, Klubi i Parisit dhe ai i Londrës). Me fjalë të tjera, në rastin e ish-Jugosllavisë, bashkësia ndërkombëtare i ka ftuar shtetet individuale, të dala nga ish-Jugosllavia, që ta fillojnë marrjen e borxhit të paalokuar të jashtëm të ish-Jugosllavisë, dhe Sllovenia e para e ka filluar këtë proces më 1993. Pastaj kanë pasuar të tjerët, ndërsa më 2001 u lidh në Vjenë një marrëveshje për trashëgiminë e ish-Jugosllavisë mes pesë shteteve të dala nga ish-Jugosllavia (Bosnjë dhe Hercegovina, Kroacia, Sllovenia, Maqedonia dhe Unioni Shtetëror Serbi-Mali i Zi, i saposhpërbërë sërish në dy shtete të reja). Në rastin e ish-Jugosllavisë ka vlejtur “çelësi i FMN-së”, sipas të cilit janë marrë parasysh numri i popullsisë, vëllimi i territorit, kontributi i shtetit të ri në buxhetin e mëparshëm të shtetit të vjetër, e kështu me radhë.

Borxhi lokal dhe i lokalizuar


Borxhi lokal në të drejtën ndërkombëtare trashëgohet nga shteti i ri, në territorin e të cilit është ekzekutuar borxhi dhe për të cilin është kontraktuar - që nga fillimi - nga ana e shtetit nacional, federal, ose vetë njësia federale (ose rajoni) - në vartësi të zgjidhjeve kushtetuese të shtetit pararendës që trashëgohet. E njëjta vlen edhe për borxhin e lokalizuar. Megjithatë, këtu ka një dallim. Në rastin e borxhit të lokalizuar, zotimin për të ose kontraktimin e ka bërë shteti federal/nacional, por që shfrytëzimi i tij është bërë në mënyrë ekskluzive për interesat dhe fitimet e shtetit të ri. Kjo ndryshe njihet edhe me emrin “final beneficiary rule”, ose rregulla e përfituesit të fundit.

Në tri rastet, sikundër e thamë, fjala është për ndryshime sovraniteti, si kusht për të trashëguar dhe për t’i vënë në lëvizje rregullat mbi trashëgimin e shteteve. Pra, po nuk pati ndërrim sovraniteti, nuk ka as trashëgimi të shtetit. Kjo u pa më së miri tri - katër javë më parë kur u nda Mali i Zi.
Ky është ndërrim sovraniteti. Tani Serbia bëhet trashëgimtare e Unionit shtetëror Serbi-Mali i Zi. Pra, jo e ish-Jugosllavisë, sepse atë bashkërisht e kanë trashëguar Serbia dhe Mali i Zi më 2001 (në qershor), kur u lidh Marrëveshja mbi Trashëgiminë e ish-Jugosllavisë mes pesë shteteve të dala nga ish-Jugosllavia.
Çfarë do të thotë kjo?
Kjo do të thotë se në rastin e Malit të Zi dhe të Serbisë vlejnë rregulla mbi trashëgiminë, të cilat palët i kanë bërë me marrëveshje, e marrëveshja është parimi dhe rregulla themelore e zgjidhjes së çështjeve të trashëgimit të shteteve të pranuara në dy konventat e Vjenës. Më 2002 qe lidhur një marrëveshje që njihet me emrin “Solania”, sipas së cilës në rast të ndarjes së Malit të Zi asnjë e drejtë trashëgimore nuk i takon këtij shteti dhe çdo gjë e merr Serbia, përfshirë edhe Kosovën dhe Rezolutën 1244.

“Solania”

U mor vesh, kjo marrëveshje u bë pa e pyetur Kosovën dhe po u ngrit si çështje nga pala jonë mund të kontestohet lehtë në organet dhe mekanizmat relevantë ndërkombëtarë. Si e tillë, “Solania” paraqet “pazar pa hanxhinë”.

Nga kjo mund të vërehet se në Kosovë nuk flitet për marrjen e borxhit të jashtëm të ish-Jugosllavisë, si pasojë e ndërrimit të sovranitetit dhe trashëgimit të shteteve, aq më pak për pavarësimin e Kosovës, por për një proces të brendshëm që zhvillohet brenda një shteti trashëgimtar të ish-Jugosllavisë, Serbisë, me të cilin ky shtet synon që Kosovës t’ia bartë një pjesë të borxhit të brendshëm në emër të borxhit të jashtëm dhe këtë dikush synon ta shesë “dushk për gogla”, si pavarësim të Kosovës.

As borxhi i jashtëm, as pensionet, në formatin aktual për të cilin diskutohet në Vjenë, nuk kanë lidhje me pavarësimin e Kosovës, për arsye të thjeshtë se në Kosovë ende nuk ka pasur ndërrim sovraniteti. Asnjë njeri, sot për sot, nuk e vë në dyshim anën formale të pasojave të Rezolutës 1244. Vetëm në rast të pavarësimit të plotë të Kosovës dhe bërjes së saj shtet sovran dhe i pavarur, mund të ndodhë trashëgimi i shtetit të Kosovës dhe atë jo karshi borxhit të jashtëm të ish-Jugosllavisë, as të atij të Unionit Shtetëror Serbi-Mali i Zi (i krijuar si “Republika Federale e Jugosllavisë” nga Milosheviqi më 1992), por të borxhit të jashtëm të Serbisë, të cilin ajo mund ta këtë mbi vete në ditën e pavarësimit të Kosovës, nëse ndodh ky proces. Ndryshe, ky është vetëm mashtrim me vetveten dhe me ndjenjat e tjerëve, gjë që nuk çon askund.

Do të ishte më mirë që dialoguesit të synonin më shumë transparencë karshi publikut për çdo gjë që lidhet me Kosovën, pa marrë parasysh sa i hidhur mund të jetë ndonjë hap që duhet të ndërmerret, duke përfshirë edhe dialogun rreth borxhit, decentralizimit, dëmeve të luftës, ekonomisë, trashëgimisë kulturore, Mitrovicës...

posted by Flori Bruqi at 8:20 PD
Lexoni nese doni per rektorin e ri te UP-se ne blogun Floart

From : Bruqi Flori
Sent : Saturday, July 1, 2006 5:31 AM
To : agim2veliu@yahoo.com, agim.ceku@ks-gov.net, ramush_haradinaj@hotmail.com, hashim.thaqi@ks-gov.net, arsim_bajrami@hotmail.com
CC : arben.cami@ks-gov.net, aliberisha@ipko.net, ajvazberisha@hotmail.com, Afrim.Loku@balkans.Halliburton.com, bekteshi_i@hotmail.com, artanrugova@yahoo.com, asani57@hotmail.com, astritajeti@yahoo.com, besnikelezi@yahoo.com, Bruqi-Flori@hotmail.com, zef_1979@hotmail.com, demireshiti@hotmail.com, dr_nazif_ahmeti@yahoo.com, drlebibehashani@yahoo.com, drssylejmani@hotmail.com, durakzyrapi885@hotmail.com, enver_hasani@yahoo.com
Subject : Lexoni nese doni per rektorin e ri te UP-se ne blogun FloartOpinioni im:Lëxoni shkrimin tonë -Me shkas për të mirë(Letër e hapur)

Shkencëtari shqiptar Enver Hasani rektor i ri në Universitetin e Prishtinës


Universiteti i Prishtinës ka pasur mundësi të zgjedhë në mes të një rektori që ardhmërinë do ta projektonte në të kaluarën dhe një rektori që ardhmërinë do ta bënte pjesë të së tashmës dhe të së ardhmes.

Zgjedhja e profesor doktor Enver Hasanit rektor i Universitetit të Prishtinës,duket të jetë një ogur i mirë për proceset,reformuese në universitet,ndërkaq mbetet të shihet nëse ai do të mund t’iu bëjë ballë ndërhyrjeve dhe trusnive të ardhshme politike,të hapura e të fshehta,të partive politike dhe institucioneve të tjera politike mbi Universitetin publik të Kosovës.

Dje,profesor dr Enver Hasani,dekan i gjertanishëm i Fakultetit juridik në Prishtinë, është zgjedhur me shumicë votash rektor i Universitetit të Prishtinës.

Në garën për rektor të UP-së , 6 vota mori dekani i Fakultetit juridik në Prishtinë ,eruditi i njohur shqiptarë, prof.dr.sci. Enver Hasani.

Kundër kandidati e tij, ekonomisti prof.dr.sci. Muhamet Mustafa mori 2 vota, 1 votë u shpallë e pavlefshme, kimisti prof.dr.Sali Gashi ,nuk mori asnjë votë dhe matematicinti llapjan prof.dr.sci/Ramadan Zejnullahu u tërhoq nga gara para se të fillonte votimi.

Këshilli Drejtues i Senatit të UP-së më në krye albanologun e njohur profesor dr. Basri Çapriqin, kryetar , prof. dr. Demë Hotin, nënkryetar etj., pas votimit të pesë kandidatëve për rektor të UP-së, me shumicë votash ka zgjedhur profesor as. Enver Hasanin.

Ndërkaq nga gara për rektor kanë rënë kimisti prof. dr. Mujë Rugova dhe prof. as. Ismail Hasani.

Përderisa shkencëtari llapjan prof.dr.Ramadan Zejnullahu ,dje para se të mbahet votimi është tërhequr nga gara për rektor.

Enver Hasani premton integrimin të Universitetit të Prishtinës në familjen e universiteteve evropiane.

Rektori i posa emëruar Enver Hasani ka premtuar se do të jetë i hapur ndaj ambientit si dhe do ti përmbahet plotësisht ligjit.

“Unë do të angazhohem për hapje të tërësishme të Universitetit të Prishtinës ku proceset janë tërësisht akademik”.

Eruditi Enver Hasani në programin e tij parasheh krijim të standardeve akademike që synojnë arritjen e një statusi ndërkombëtar.

Votimi është monitoruar nga Komisioni zgjedhor i përbërë nga dy përfaqësues të OSBE-së dhe dy përfaqësues të Universitetit.

Minstri Agim Veliu ngarend për të uruar rektorin e ri Hasani

Pas zgjedhjes së shkencëtarit Enver Hasani për rektor të UP-së,më të shpejt ky ka pritur ministrin e MASHT-it,Agim Veliun.

Në ketë rast ministri Agim Veliu ka ofruar mbështetje dhe ndihmë në zhvillimin e proceseve të UP-së,ndërkaq zgjedhjen e rektorit Hasani e ka cilësuar në mënyrë demokratike,nga vota e lirë e pedagogëve të UP-së.

Çka e pret për të bërë në të mirë të shkencëtarëve tër rinj –rektorin e UP-së?

Ndërsa rektorit Enver Hasanit i mbesin shumë punë për të bërë në UP,si fjala vjenë të ç’fuqizoi sa më parë vendimin e përshpejtuar të ish rektorit të UP-së profesor doktor Arsim Bajramit, lidhur vendimin e Rektoratit të datës 7 korrik 2005 , ku Rektorati i UP-së i la më gishta në gojë duke u sorollatë poshtë e lartë Rektorat –Fakultete ,mbi 300 magjistra shkencash të diplomuar më sistem të vjetër të shkollimit në UP .

Pra ,këta magjistra kanë mbet ( pa fajin e tyre) pa paraqitë Tezat e doktoraturës tash e 8-të muaj.

Një lëshim të tillë e bëri edhe Kryetari i Këshilli Drejtues në UP -së ,prof.dr.Jahi Hoxha si dhe Senatorët e UP-së .

Lutjet e herëpashershme te magjistrave tonë janë të pluhurosura në Sekretariate e Fakulteteve dhe në sirtarët e Rektoratit tonë.

Deri më tash asnjë nga Fakultet e UP-së nuk i kanë përpiluar programet për disertacione(!) në mënyrë që këta magjistra të fillojnë studimet për Doktoratë.

Do të ishte e udhës që për të mirë të shkencës shqiptare në tërësi ,veçanërisht të shkencëtarëve (magjistrave)kosovarë në veçanti t’ju mundësohet atyre që të diplomojnë(doktorojnë) më sistemin e vjetër të shkollimit kur dihet se sivjet është aty këtu gjenerata e 2-të dhe e 3-të e master programit 3+2 !

“Mrizimët dhe pluhrimet“e projekteve të tilla fjala vjen janë mbi 4 vetëm në Fakultetin e Kulturës Fizike dhe të Sportit në Prishtinë ,e të mos flasim për Fakultetet tjera të Universitetit tonë.Poashtu do të ishte mirë që edhe ca shkencëtarë të fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë,si fjala vjenë Dr.sci.Bedri Zahiti,internist - kardiolog,Dr.sci.Sadik Zeka,internist- gastroenterolog , Dr.sci.Dritë Berisha,interniste –gastroenterologe të pranohen si mësimdhënes në këtë Fakultet ngase inatet pedagogjike që po mbretërojnë në këtë Fakultet s’kanë të sosur !

KohA Është që edhe këta shkencëtarë të jenë të pranuar si profesor në Universitetin e tyre(!)

Punën e mosmrizimeve dhe pluhrimeve të lutjeve të shkencëtarëve ,besojmë dhe shpresojmë që do ta vë në binarë për të mirë eruditi ynë Enver Hasani.


Pak biografi ,mos t’ju ardhtë mërzi për Prof.dr.Enver Hasanin

Enver Hasani, ësht ish student i sekretarit të punëve të jashtme të SHBA-ve prof.dr. Henry Kisingerit ,dr.Noram Stoune dhe dr. James Nathan.

Aktualisht ligjëron lendën “E DREJTA NDËRKOMBËTARE PUBLIKE DHE MARRËDHËNIET NDËRKOMBËTARE” ,në Fakultetin Juridikë në Universitetin e Prishtinës dhe “HYRJE NË SHKENCAT POLITIKE” në Departamentin e Shkencave politike në Universitetin e Prishtinës .

Ka mbaruar studimet e magjistraturës dhe doktoraturës në Universitetin e Bilkentin në Ankara të Turqisë në lëminë e marrëdhënieve ndërkombëtare.

Nga tetori i vitit,1987 punon në Universitetin e Prishtinës.

Nga viti 1992-1997,ka punuar si këshilltar në MPJ të Shqipërisë.

Ka qenë këshilltar i Hashim Thaqit , dr. Bajram Rexhepit , Ramush Haradinajt, Mr.Bajram Kosumit, gjeneral Agim Çekut.

Ka botuar më shumë artikuj shkencorë në revista të ndryshme në botë.

Herë pas here në gjuhën shqipe shkruan në forumin virtual të shkencëtarëve në internet ”Alb-shkenca.org” ,gazetën ditore”Koha”, në gazetën javore “Fokus” etj.

Enver Hasnai,mbahet mend për polemikë të parë,të ashpër,intelektualr në gazetën e Veton Surroit”Koha ditore” me te paprekshmin e garniturës së atëhershme kosovare,gjakovarin Akademik prof.dr.Esat Stavilecin.

Profesor Enveri ishte i qartë,plotë referenca dhe i mbështetur mbi parimet e metodologjisë shkencore.

Enver Hasani fitoi betejën e parë intelektuale debutuese në një medium shqptar me reputacion ndërkombëtarë.I humbur për një kohë në Republikën e Shqipërisë,pastaj me studime superiore në Turqi,si këshilltar dhe si njohës i mirë i mardhënieve ndërkombëtare,mbetet i heshtur dhe i harruar nga kolegët e UP-së.

Pjesëmarrës dhe këshilldhënes në delegacionin e Rambouillet...

Lirisht si njohës i mirë i veprimtarisë së tij në Alb-shkenca.org etj., Enver Hasani mbrtet ndër të rrallët shkencëtarë shqiptarç që ka botuar shkrime shkencore në këtë form virtual si dhe në disa revista juridike ndërkombëtare dhe që mund të ofrojë kushtet ekuivalente me kolegë ndërkombëtarë..

Enver Hasani në është shkencëtar provincial por është shkencëtarë më reputacion ndërkombëtarë i cili në mënyrën e tij koshiente kritikoi shpeshherë politikën e gabuar të disa “heronjve ndërkombëtarë”,provincialë,lokalë për çështjen e tij madhore për një Kosovë të pavarur,të demokratizuar në aleancn verio-atlantike.Para së të gjithash Enver Hasani ,u tregua në fushën e dijës shkencore ,pedagogjike si luftëtarë i pa arritshëm në çështjen kombëtare...

Megjithatë rektori ynë i ri ka shumë gjëra për ti bërë.Ai këto mund ti bejë më punën e tij organizative,që është e kuptueshme dhe e natyrshme për një intelektual të kalibrit ndërkombëtarë i cili ishte i vetmi në mesin e kandidatëve që mund të sjellë frymë të re në universitetin tonë publikë.

Në biografinë e tij thuhet se “nuk është anëtarë i asnjë partie politike” ..Por,ky njeri si një njeri paqësorë,diplomat i tipit të Kisingerit është i afërt më të gjitha partitë politike, si dhe i afërt më ish luftëtarët e UÇK-së,familjet e dëshmorëve dhe siç thuhet në kuolaret studentore është i afërt para se të gjithash më studentë dhe thuhet se është ligjërues i shkëlqyer - pedagog modest.

Mr.sci.Flori Bruqi