Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e enjte, qershor 15, 2006

Patriotet me bateria

Flori Bruqi:Lufta mediatike kundër Pavarësisë së Kosovës

Lufta mediatike e patrioteve(nofkave) më bateria ,shikistëve dhe udbashëve kundër Pavarësisë së Kosovës

Këshilli Nacional Serb për Kosovën ka angazhuar shoqatën e Lobit Amerikan "Venable" që lufton kundër pavarësisë së Kosovës. http://www.savekosovo.org është faqe e lobit serb që ka kushtuar 600.000 $ për të filluar me luftën e mediave kundër Pavarësisë së Kosovës, dhe tashmë Qeveria e Serbisë paguan për mirëmbajtjen e kësaj faqeje 100.000 $ në muaj. Ka një ekip prej 30 personash, duke marrë parasysh se të gjithat mediat serbe janë në ndihmë të recensimit dhe japin ndihmë materiale propaganduese kundër popullit shqiptar në përgjithësi.
Faqja në fjalë është përmendur për herë të parë para 2 muajve, por ka qenë në punim e sipër, në telexin e Qeverisë Serbe për këtë faqe shkruhet:
-Lufta për media kundër Pavarësisë së Kosovës ka filluar në SHBA me ndihmën e firmës amerikane "Venable".

Ndërkohë në mbështetje të pavarësisë së Kosovës është krijuar një faqe: www.savekosova.org ( ndryshimi i vetëm është kosova jo kosovo.org)
Në këtë faqe jepen të gjitha krimet që serbet kanë bërë kundër shqiptarëve, gjithashtu në faqen kryesore thuhet “Say yes to Kosovo Indipendence” ( Thuaji PO Pavarësisë së Kosovës).

Ndërkohë duket hapur lufta që serbet bëjnë kundër Pavarësisë së Kosovës duke shfrytëzuar media të ndryshme si: radio, televizione dhe internetin të financuara nga shoqëri të ndryshme në botë.

http://forumi zëri yt .com , që menaxhohet dhe moderohet nga nofka moderuese “Mistrecia Tironse ” nga diaspora Shqiptare(Ankona e Italisë ) për fat të keq i tërë mesazhi i saj është përçarës, fyes e çka është më keq ka ide fashiste. Logoja e këtij logu është “ Shqipëria, ç'ka qenë, ç'është e ç'do të bëhet “.

http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,30426.msg405507.html#msg405507

Ky projekt fashist kontributin e vet fashizoid, vëllavrasës e bën më simotra Kosova.de,www.dardania.de etj. Gjatë muajit të shkuar publikoi një listë të gjatë me emra të njerëzve të gjallë dhe të vdekur të të ashtuquajturës “Dosja 81-99”.
Ja edhe adresa e margaritarëve që po i sjellë ky blog fashist më nofkat e të gjorëve që kanë hyrë në kule të grave dhe shpifin e përjargen në internet.

Segreteria Organizzativa
Premio “Innovazione nei Servizi Sociali”
C/O Maggioli Fiere e Convegni
Via del Carpino, 4
47822 Santarcangelo di Romagna (RN)
Tel. 0541 628787
Fax 0541 628766
fiereconvegni@maggioli.it
Financimet e këtij blogu të mbrapshtë i bën Lewis media

Postal Address
218-871 Victoria St. N.
Kitchener, ON, N2B 3S4
Canada

Toll-Free
1-866-478-6927

Faximile
+1(519)747-0857
Telephone
+1(519)747-4949

Employment Opportunities
careers@lewismedia.com

Abuse Inquiries
abuse@lewismedia.com

General Inquiries
info@lewismedia.com

Më datën 26 maj të këtij viti ky blog fashist hapi temën me titujt : ,,UDB-ashët” e Kosovës, me emër dhe mbiemër”.
Zëdhënësi me nofkën tashmë të njohur arbias alias Nezir Myrtja, i cili nga New Yorku ,sjell vargjet e tij të “mëdha” si fjala vjen:

”E dashura mëmëdhe,
të dua dhe kështu si je!
Po kur të të shoh të lirë
do të të dua më mirë”.

Ky udbash nuk është i vetëm, por në ndihmë ka marrë edhe moderatorin dhe administratorin e Forumit Shqiptar më flamur kuq e zi me shkabë e që modelohet edhe administrohet nga udbashi pejan Bekim Nikqi , me vendbanim Dakegat 11, posta 26723 EMDEM/Gjermani.

I treti luftën mediale po ashtu nga Diaspora( Amerika) e bën Uk Lushi, djali i ish-kryetarit të Komunës së Deçanit,që vrenjte e kthjellte në kohën e Titos! Zanatin s’e ka harruar as tash në kohën e demokracisë !

Këtyre të treve iu vijnë në ndihmë edhe disa shikista, udbashë, lideruca partiakë të cilët qeverisin në Qeverinë kukull të Agim Çekut!
Këta të gjorë që kërkojnë vrasjen e shqiptarëve, ashtu siç bëri Qeveria e Serbisë me disa bashibozukë tanë, kërkojnë gjak shqiptari edhe ca nofka tjera interneti si fjala vjen “lolita 01”,Astri.I.Rexhaj,engjellusha.engji@gmail.com,bardhi@yahoo.com,”fatlumi-Lumi Mitrovica, që ka edhe një blog wwww.frewebs.com/fatlumi 18/ apo analfabeti më emrin Fatlum e që veten e quan Lum /Fatlum/ i Sadikovitëve të Vushtrrisë, soho@gmail.com,”Timi Hoti”,’O1st...@gmail.com”; psikopati apo psikostudenti me shifrën sllave soho@gmail.com; prapë njëfarë Lumifs-skywal...@hotmail.com”, një “ oficir” i lartë ushtarak nga Tirana me nofkën Engjëll Shehu, pardon dora vetë e poeteshës sonë të mirënjohur M.K.
Më të zëshmit nga ta është Nezir Myrta, Uk Lushi të cilët kërkojnë kokat e njerëzve.
Si për çudi unë, Flori Bruqi me Iljaz Prokshin gjatë viteve të luftës së UÇK-së në Kosovë (1997-1999) nga një podrum në “Kodrën e Diellit”, raportonim pothuaj çdo ditë me telefon e faks nga telefoni 038-20606 redaktorët e gazetës “Zëri i Kosovës”...Atëbotë unë Flori Bruqi së bashku me Iljaz Prokshin, Frrok Kristajn, Mehmet Kajtazin, Shyqri Galicën shkruanim për vrasjet në Likoshan, Obri, Prekazë e gjithandej Kosovës; shkruanim për heroizmin e Adem Jasharit, bacë Shabanit, të Beqës e Zejnës, të 13-tshit ...,për fëmijtë e plagosur në Isniq, për luftë e Adem Ukhaxhajt... etj.etj., dhe tash unë nga Uk Lushi, një gazetaruc në diasporë qenkam spiun.
Vallë, athua çfarë bëra unë të jem i tillë?
Po, është e vërtetë se unë haptas shkrova edhe në Lë Mond , Corriera de la Sera, Delo, Vecerni list (jo në Tanjug e as në NIN) për “patriotët” e Titos , ku edhe baba i tij (Ukë Lushit) ishte kryetar i Komunës së Deçanit! Për të e dinë të gjithë botërisht, bile as që ka nevoje të komentohet se kush na ishte ...

Duhet te jetë e qartë dhe e kuptueshme për te gjithë që çdo kohë ka njerëzit e vet të mirë dhe të këqinj, varet prej këndvështrimit të akëcilit.
Në kohën kur një numër i disa udbashëve të vërtetë kenë punuar dhe vepruar, kanë qenë ne fuqi në Kosovë ligje të tjera nga ato që janë sot, dhe se në ato kushte ata kanë qenë të detyruar të zbatojnë ligjin, pavarësisht se cili ligj ishte ai.
Kosova për fat të keq ka pasur përveç problemeve të mbijetesës ndaj regjimeve të ndryshme jugosllave edhe problemet e brendshme, të cilat duhet kohë që të shuhen.
Problemet e brendshme të shqiptareve janë shumë të mëdha, mirëpo nëse niset kështu me lista dhe përhapje gënjeshtrash aty-këtu dhe me urrejtje, atëherë përfundimi do të ishte një konflikt brenda shqiptar.
Mirëpo, për fat të mirë, shumica e popullit shqiptar, nuk merret me këso listash e me kësi emrash, por shikon përpara, drejt Kosovës demokratike.
Nuk duhet marrë me emra të përveçëm, por duhet dënuar regjimi i cili krijonte njerëz te tillë, si në Jugosllavi, ashtu dhe në Shqipëri.
Komunizmi ka qenë një fatkeqësi e madhe kombëtare dhe ne të njëjtën kohë dhe shpartallimi i tij ka qenë, është dhe mbetet një detyrë kombëtare.
Komunizmi ka qenë përçarës dhe i tillë është dhe në formën e shfaqur nga Lidhja Popullore e Kosovës dhe nga disa përçarës në gazetën e saj “Zeri i Kosovës”(ku isha për shumë kohë njeri ndër korrespondentët e saj gjatë luftës). Do të ishte mirë që informuesit e forumeve të ndahen nga një ideologji e tillë dhe sa me parë të çlirohet shtypi shqiptar nga një shtyp i tillë ideologjik, aq me mirë bëhet për ne te gjithë.
Kështu nofka apo udbashi “Arbias”, më mirë është të jetojë me kohën e sotme dhe të kaluarën të mos e harrojmë (të mos i harroi spiunimet e tij ndaj mësuesve ) por edhe të mos merremi me të, sepse është shumë njeri i çuditshëm dhe dyftyrësh.

Nofka Magjja nga frika dhe pasiguria e gjuan gurin dhe e fsheh dorën .
Ja shkrimi i tij i botuar në forumin fashist “Zëri yt”.
KUSH E PËRBËNTE STRUKTURËN E OZN-së-UDB-së NË KOSOVË NË VITET 1945-1990 ?!

Ata që përbënin strukturat udhëheqëse të këtij shërbimi famëkeq dhe që përgatitën mijëra procese gjyqësore, në bashkëpunim me strukturat politike në Kosovë, kundër atdhetarëve shqiptarë, ishin:

1.Çedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaçiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviç
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cërnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Çalloviqi
51.Metë Kuqi
52.Ramçe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakçori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuçi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafë Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gërbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuçi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobërdaliu
108.Drita Novobërdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tërnava
112.Ibush Kllokoçi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vëllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dërgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demë Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonçari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tërshnjaku
158.Lulëzim Neziri
159.Mustafë Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamëz Shefkiu
167.Raif Sërmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dërmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sërmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

...../..../...../

Kjo listë e gjatë nuk përfundon këtu...!!!

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DËNIMEVE TË MIJËRA ATDHETARËVE SHQIPTARË GJATË VITEVE 1950-1990

Gjyqtarët dhe prokurorët që vepruan me urdhra të UDB-së dhe të strukturave politike e shtetërore të kohës ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demë Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafë Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefë Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xërxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koçinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatës hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukë Muçaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kërsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikë Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaçi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bërdynaj
93.Muharrem Skënderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetër Përgjokaj
101.Skënder Morina-gjykatës hetues
102.Nikollë Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollë Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtë Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

...../..../..../...
Kjo listë nuk është e përkryer!
Kurse Magjja, alias Uk Lushi, më 30 maj 2006, 12:15 »
EMRI -----------------------------------EMIN
MBIEMRI--------------------------------UKA
DATËLINDJA-------------------------------TASH DIKU 55-60 VJEÇAR
VENDLINDJA----------------------------BLAQ
VENDQËNDRIMI------------------------PRIZREN/I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------MËSUES
PUNOI NË SPB--------------------------PRIZREN NË VITET E TETËDHJETA

EMIN UKA ka punuar ne vitet e tetëdhjeta, thotë Magjja në SPB-në e Prizrenit ..Mjaft të rinj shqiptarë kanë rënë viktimë nga ky spiun.
Marrë nga www.Kosova.de
EMRI -----------------------------------LULI
PRINDI----------------------------------NAZIFI
MBIEMRI--------------------------------xxxx
DATËLINDJA-------------------------------XXX VJEÇAR
VENDLINDJA----------------------------XXX
VENDQËNDRIMI------------------------KRAGUJEVC/SERBI /I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------XXXX
PUNOI NË SMP--------------------------XXXX

Ky ka braktis Kosovën me kapitullimin e Serbisë dhe sipas informacioneve që qarkullojnë, akoma jeton në Serbi...
Aktiviteti i tij i tashëm:
1. Pajis shqiptarët me pasaporta serbe ...
2. Pajis me diploma Universiteti të falsifikuar dhe të ndryshme personelin e UDB-së, (huazuar nga web faqja virtuale www. Kosova.de)
Edhe Enver Krasniqi ishte UDB-ash . Ishte i punësuar deri në fillim të viteve ´90-ta në stacionin e policisë në Klinë, edhe atë si pasardhës i famëkeqit, krye-UDB-ashit Ajet Gashi. (Këtë të fundit e ka likuiduar fizikisht UÇK-ja gjatë luftës, për të cilin as familja e tij nuk ka treguar ndonjë interesim që "fajtorët të gjinden e vihen para drejtësisë së UNMIK-ut, thotë Magjja ashtu siç ka ndodhur me familjet e disa ish UDB-ashëve tjerë). Pse organet hetimore nuk kërkojnë nga Interpoli të zihen këta informatorë (nofka).
Ish UDB-ashi Enver Krasniqi sot është në detyrën e Sekretarit të Përhershëm në MSHP-së, pra është në shërbim të ministres Melihate Tërmkolli.
Nëse dikush ka dyshim në këtë fakt që e solla këtu, atëherë lirisht mund të pyes banorët e Klinës, dhe me siguri që ata do t’i tregojnë se kush ishte Enver Krasniqi para luftës në Kosovë, dhe çka u ka bërë ai atyre atdhetarëve shqiptarë që i binin në dorë këtij kriminelí.

- Zymer Zymeri.
Para se të punësohej si UDB-ash, ishte bashkëpunëtor i pushtuesit serb. Ka qenë arsimtar i shkollës së mesme, ku ka dhënë lëndën e gjeografisë ekonomike. Më vonë Zymer Zameri futet me këmbë e krye në shërbim të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror (UDB), ku dallohet nga të gjithë kolegët e tij për dhunën fizike dhe terrorin që e shkaktoi ndaj të burgosurve politikë në Prishtinë e gjetiu nëpër Kosovë.
Siç duket, pas luftës ky UDB-ash i egër së bashku me forcat serbe arratiset nga Kosova, (jeton i paralizuar në Prishtinë).

- Ajet Istogu, ishte njëri ndër UDB-ashët që ka vepruar në Drenicë, rajon ky ku kishte edhe numrin më të madh të burgosurve politikë të Kosovës. Për dhunën dhe terrorin e shkaktuar ish të burgosurve nga ky bastard, as që ia vlen të harxhohet kohë, sepse janë qindra e qindra dëshmitarë të gjallë, të cilët ishin "klientë" (kupto viktima) të këtij tradhtari.
Edhe ky e ka gjetur atë që e ka kërkuar.

Disa nga punëtorët e UDB-së në Pejë, të cilët burgosën dhe torturuan mizorisht me mijëra atdhetarë shqiptarë të Pejës, Klinës, Deçanit, Gjakovës dhe Burimit, janë:

- Demë Muja,
- Xheladin Beqiri,
- Asllan Sllamniku,
- Qazim Masdreku,
- Ajet Gashi,
- Ramë Bala,
- Enver Krasniqi
- Jakup Llonqari,
...........e tjerë, shumica nga të cilët sot janë strukur nëpër skuta, por disa edhe nuk fshihen fare. Përjashtim bën Demë Muja e ndonjë tjetër si ai, i cili pas luftës së bashku me ushtrinë dhe policinë serbe është larguar në drejtim të Serbisë ose Malit të Zi.
Në Ferizaj inspektorë të sigurimit serb : Fadil Hyseni (55 vjeç) me profesion profesor i Filozofisë Marksiste.
Adem Ibrahimi(60), ish profesor i gjuhës ruse.
Qenan Hajdini , prof i anglishtes nga Kumanova ( i vdekur)
I poshtri Halit Loku, mësues nga Kaçaniku që ende shëtit poshtë e lart i lirë.
Një numër i emrave është i vërtetë, por ka edhe emra fiktivë të shpifur nga Serbia. Ashtu pati vepruar edhe Adolf Hitleri me Josif Visareviç Stalinin, të cilët patën lënë një listë të gjatë me emra rus (shkencëtarë e luftëtarë) gjysma spiunë e bashkëpunëtorë të Hitlerit? Megjithatë, në këtë listë ka shumë emra të saktë.
Shumë persona kanë qenë të punësuar në UDB-ë (Prishtinë,Gjilan,Pejë,Gjakovë,Mitrovicë,Prizren etj). Trimoshat e internetit sjellin emra punëtorësh të vyeshëm të UDB-së:
Murteza Kozniku
Qazim Rugova
Hadi Kerraxhiu
Hasan Shehu
Islam Hoti
Lah Lahaj
Xhavit Syla
Nikë Vokrri
Adem Ademi
Ahmet Ramaj
Azem Hadri
Sali Gashi
Kurse ish udbashi me nofkën Arbias, thotë për Forum:
- Janë edhe dy vallezër të Komunes së Lypjanit të cilët kanë punuar deri në largimin e fundit të shqiptarit nga Kosovë, e këta janë Fatmiri dhe Florimi, mbiemrat nuk ua dinë(dhe emrat e tyre pa verifikim i hedh si lopa baglën në internet).Thotë Fatmiri ka punuar polic dhe ka rrah shqiptar brenda ne podrum të komunës dhe në burgun e Lypjanit. Kurse Florimi ka punuar në komunë deri në ditën e fundit kur u kthyen shqiptarët aty i kishin pa disa dhe kur kanë shkuar me i vra ka ndërhyrë UNMIK-u dhe i ka larguar në drejtim të panjohur, sigurisht në Serbi. Pasi ky qenka njohës i mirë ë rrethanave (sepse ka punuar më siguri edhe ky për UDB-në, kur i di mirë gjërat, me siguri qenka edhe vrasës!).
Sipas kësaj nofke pothuajse të gjithë funksionarët e tashëm partiakë ishin spijun(Ali Sadrija, ish- ministër i financave ; Basri Demiri, ish- kryetar i KK Lypjan LDK), ndërsa absurditeti më i madh është për të vdekurit, sepse sipas tij edhe dr. te vdekurve: Ibrahim Rugova , ishte ” kryeudbash-i fashist i përbetuar i popullit shqiptarë në Kosovë”.
Pra,arbias- na qenka dora vetë agjenti në “C.I.A Shqiptare “(central of intelegence of albania) dhe deri më tash s’e paskemi ditur.
Një pyetje e kam për të:
”… mos vallë shërbimi sekret amerikan po i trajnon këta djem në Vushtrri”?
Gjendja në Mitrovicë është e rëndë. Janë duke u bërë dhe shumë krime në Kosovë ! Kurse ca”komandantë heshtin nga paaftësia apo diç tjetër. Po të ishe ti çoban gjysmën e lopëve i kishe humbur e lë më të dish ti, o djalo për shërbimin inteligjent. Në shërbimin inteligjent duhet të jenë njerëzit e aftë ambiciozë,e ti çfarë “polici” je kur nuk di të shkruash mirë shqip.

Sqarim:
Unë gjithmonë i kam dashur dhe i dua luftëtarët e lirisë, por i dua pa ngjyra partiake pa privatizime partiake të dëshmorëve. Nuk i dua ata që janë patriotë me bateria .

Për të gjithë e kam një pyetje, pse këso listash duhet të sillen poshtë e përpjetë?
Pse nuk ia lëmë këto punë shërbimeve dhe institucioneve të Kosovës që të merren me to?
Ku ishte kryeministri i Kosovës, dr. Bajram Rexhepi (PDK) që nuk merrej me këto gjëra .
Ku është kryeministri i tashëm, Agim Çeku që te merret me këso gjëra , pasi që ky është edhe shok me z. general Hashim Thaqi ? …
Për të marrë pushtetin, disa shqiptarë s’lënë gjë pa bërë.
E harruat Mitrovicen , Ti “ komandant” mos vallë i Bllacës, ta dish se atje ende po sundojnë shkietë. Apo jo arbias?
S’ ka familje shqiptare në Kosovë që nuk përjetoi vuajtje. Edhe unë jam keqtrajtuar nga komunistët, udbashët , por nuk bëj gjeneralizime, e të thuash: "Të gjithë LDK-istat kanë kokë shkau , PDK-stat janë tradhtarë,AAK-istat hajna etj.etj”…
Një vërejtje me rëndësi, për ty dhe të tjerët që mendojnë si ti: atë kohë nuk kishte lëvizje politike tjetër përveç LDK-se, medoemos tani mund te ketë prej tyre sot që dje ishin UDB-asha, por JO te gjithë! Po prapë, duhet të kihet kujdes e të mos futen të gjithë në një thes.

Mos t’i harrojmë disa gjëra:
- Prej tyre kishte të imponuar, edhe pse nuk arsyetohet
- Prej tyre kishte që donin të mbronin popullatën (patriotët Arif Riza , Avdullah Prapashtica, punonin të dytë në Sigurimin e Kosovës, por ishin patriotë)
- Prej tyre kishte që ishin UDB-a e s'e merrnin vesh se ishin
- Prej tyre qe ishin të larë në UDB-izëm.

Gjerat nuk janë o bardh o zi!
Duhet hulumtuar faktet. Aktivitetet e tyre. Çfarë bënë etj.
Mos gjeneralizoni! Sepse kështu përçani më shumë. E në vend se të ndihmoni çështjen kombëtare, e dëmtoni më shumë, e bëheni shërbyes (pavetëdije) të shkaut.
Mendo pak ma mirë dhe krahaso deputetët e sotmit me ata të 90-tës.
Kur në prani të popullit në trysni të shkaut në sytë e gjithë Evropës, patriotët deputet shpallet pavarësinë e Kosovës të pa mbrojtur nga askush vetëm nga vet- vetja.

I gjithë populli ka qenë i imponuar për të punuar, por kur të gjithë i thanë stop punës për serb, atëherë të gjithë u larguan ata që ishin shqiptarë, dhe filluan bizneset e tyre private për mbijetesë , familjen dhe për ndërtimin e shtetit tonë e jo më të Serbisë.
UÇK- ja ua ka fal disave fajet ! Ti thua se “…kjo shkonte në të mirë të shkaut përçarje shqiptare” dhe e ke gabim kur thue”… , po ka gabuar UCK-ja se këta ka qenë dashtë te gjithë me i pushkatu se askush nuk të kërkon dëmshpërblim në luftë me vra shpihunat”. E ke gabim. Pse janë gjyqet në paç dëshmi se është kriminel –akuzoje në Prokurori me fakte e jo në stilin “gjuaje gurin e fshehe dorën”. Kjo për mua është jo burrëri, or frikë. Pse nuk del haptas për mua kënd e vrava unë apo e shpura në burg. Kur mua komunistët dhe disa nga këta udbashë më burgosën dhe më mbajtën në burg”.
Për fund e kam një pyetje për zotëriun Ukë Lushi , ç’t’u deshtë te më fusësh në listën e tillë, kur unë as babë e babëgjysh s’e kam pasër në UDB. I kë harruar disa udbashë. Së pari, e harrove babën tënd Lush Ukën….Së dyti, harrove shumë Udbashë në gazetarinë e Kosovës ,si fjala vjen, Zenun Qelajn(gazetar në Rilindje , tash z.kryeredaktor në Zëri), Beqir Hotin (kryeredaktor në Rilindje ),Hilmi Sylen (redaktor përgjegjës në Rilindje për APJ dhe Mbrojtje Popullore) apo Mustafa Rushitin (kryeredaktor në “Zëri të Rinsë). Pse këta s’i fute në listë e qindra të tjerë që tash janë bërë patriotë.
Nuk i keni përmend të gjithë. Mos hezitoni se ka mjaft që nuk janë fut këtu në listën ,,famoze” të zezë të forumeve tuaja fashiste.
Kujdes!

Flori Bruqi

_________________________________________________________________
Ja një sihariq i botuar kohë më parë për nofkagjiun Nezir Myrtja ,në “Metaforen poetike”:

Shkencëtarët s’kanë nevojë të shkruajnë me pseudonime


Në shumë shkrime virtuale në internet forumuistët përdorin nofka të ndryshme, duke fshehur identitetin e tyre. Ka syresh që përdorin emrat e tyre të vërtetë, sepse të tillë nuk i frikësohen të vërtetës. Ata kanë edhe website e tyre virtualë.
Ka kohë në disa forume virtuale në internet të hasim emrin Drilon Gega, Odise,Dijedon, Iliriani 01, Lulja 04 etj.,ndërsa sipas mendimit tim është i njëti person, që keqpërdor forumet letrare dhe shkencore.
Një gjë të tillë, duke dashur të humbet gjurmë, ai i cili në vitet 60-ta dhe 70-ta i këndonte himne Titos, tani kyfarë “poeti”dhe forumisti që atëbotë shkruante me emrin e vet të vërtetë, Nezir Myrta,nga Radoniqi i Gjakovës, tani me vendbanim në Nju-Jork, është lëshuar “thellë” dhe merret me trillime dhe të pavërteta për njerëzit…
Neziri si adoleshent filloi të shkruante poezi dhe t’i botonte në revstën letrare “Jeta e re”, në Prishtinë. Për të gjithë lexuesit shqiptarë vlen të veçohen dy poezi (pometha), që ia pati kushtuar
Titos siç janë: Josip Broz Tito, Jeta e re, nr.2, 1969, fq.195 dhe poezia tjetër “Burrit të dheut”, Titos me rastin e 80-vjetorit të lindjes, Jeta e re, nr.3,1972, fq.393.
Ja, pra kush na ishte “zoti” Nezir Myrta, që tani tenton të mashtrojë opinionin dhe të shtiret jo vetëm si krijues, por edhe shkencëtar, duke u “marrë” me ilirishten dhe pellazgjishten, pa pasur njohuritë më elementare për to, por, vetëmse i përshkruan të dhënat nga autorë të ndryshëm, saqë veten e quan edhe më të madh se Çabej, etj., duke mos cituar as literaturën e shfrytëzuar…
Kohët e fundit po ky pseudoshkencëtar merr guxim “intelektual” t’i fyejë edhe fytyrat më eminente të kulturës sonë, si fjala vjen, Prof. Isa Bajçincën, njëri ndër njohësit më të mirë të gjuhë së sotme letrare andej dhe këndej kufirit dhe më gjerë. Ai, zotria në fjalë s’e paska harruar akoma zanatin e spiunimit, saqë nuk resht së denoncuari shkrimtarin dhe studiusin e njohur Kadrush Radogoshin, të cilin N.M. me klikën e vetë, në Gjakovë dhe rrethinë saherë u tekej e fusnin në burg, e izolonin e gjer të pushimi nga puna, ku fatkeqësisht vetë Neza ia zinte Radogoshit vendin e punës.
Të njëjtin e quan tani Radogoshiq pa fije turpi. Po kështu e emërton edhe mësuesin e popullit, tashmë të ndjerë, Murat Bruqi, në Bruqko. Në të njëjtin stil e fyen edhe Nezir Myrtajn, një burrë që dha kontrubut të madh për lirinë e Kosovës, gazetar i “Kosovës së lirë” dhe agjencisë “Kosovapress”.
Ky skriboman i sojit të vet nuk është i vetëm që përgojon, por ka edhe aftësi kompiluese të marra nga shkencëtarët tjerë si Çabej, Jokli, Peackok , Zeune etj., dhe për çudi askush nuk iu kundërvua përveç Agim Doçit dhe unë, që jam vetëm shkrimar dhe gazetar e jo albanolog. Ku është pra guximi intelektual i disa shekncëtarëve, shkrimarëve dhe formustëve që nuk i kundërvihen këtij pseudoshkencëtari virtual.
“Lartmadhëria” e tij shfrytëzon IP-të 209.228.34.141 dhe Id:<195.360 dole.2f 10433b aol.com.
I njëjti, keni kujdes se ka “aftësi” edhe hakeruese dhe mund t’iu shkatërrojë edhe hark diskun me virusa, me emërtim “A Card for You” etj.
Përveç këtyre, opinioni është e nevojshme të njoftohet se ky person është shumë i rrezikshëm dhe imoral. Një njeri që ka pasur më se paku pesë gra, ku disa prej tyre thonë në Gjakovë i ka mbyllur nën dry. Madje, ai ka qenë i dënuar për dhunim të një vajze nga Klina , sigurisht kur ka punuar si mësues. A thua vallë, këtë tip duhet mbajtur në forum, duke dëgjuar marrëzirat idioteske të tij?!Apo?
Me siguri me trillet që bën Neza do t’i shpëlajë mëkatet e tij , dhe, aq më keq, si një mërgimtar lajthit moderatorët e forumeve të ndryshmeme lloj-lloj nofkash(pseudonime).
Eshtë mirë t’i thuhet troç: mjaft më!

Prishtinë,9.1.2005


http://mitglied.lycos.de/metafora/floripseudonimet.htm