Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e premte, mars 31, 2006

Replike per shkrimin e prof.Dr.Enver Hasanit

Art-Cafe] Replike per shkrimin e prof.Dr.Enver Hasanit
Bruqi- Flori at hotmail.com
Tue Mar 28 14:46:49 EST 2006--------------------------------------------------------------------------------

I nderuari moderator Dritan(Tan) Mezini,

Ne adresen e postes time elektronike erdhi edhe ky shkrim nga z.Ilirian
Gjika,replike kjo e nje shkrimi te Ilirian Gjikes me Klajd
Kapinoven...etj.Shkrimi i Gjikes i kundervihet nje shkrimit te botuar ne
forumin tone nga profesori yne i mirenjohur nga Prishtina - Dr.Enver
Hasani,per komandantin legjendar te UCK-se z.Adem Jashari.

Te njajtin shkrime(replike e zotit Ilirian Gjika )ju postoj edhe juve per
botim ne art-cafe,te cilin po e botoi edhe ne forumet Floart dhe
Flori-Press.

Me respekt Flori Bruqi

------------------------------------------------------------------------------

>From: "Gjika Gjika"
>To: bruqi-flori at hotmail.com,art-cafe at alb-net.com
>Subject: Replike per shkrimin e prof.dr.Enver Hasanit....
>Date: Tue, 28 Mar 2006 09:17:27 +0200
>
>
>Z.Hasani!
>
>Une me sa kam lexuar dhe vete isha ne terren , ne Prekaz, e kam te njohur
>historine e luftes se UCK-se. Nje gje po me cudit prej nga ato dezinformata
>lidhur me pohimet e mia per Adem Jsaharin. Une askund, asnjehere s'kam
>thene as shkruar se ai s'ishte komandant. E keni marre prapsht , sic themi
>ne kendej.
>Jo, zoteri, Ademi ishte i pari qe ia ktheu tyten armikut shekullor, ishte
>komandant dhe nder komandantet me te zot qe njeh historia. Tjeter eshte se
>u vra heret. Por ai vete e ka zgjedhur nje fate te tille, tamam si AKili i
>luftes se Trojes, nje jete te shkurter por te bujshme, me nam.
>Per sa i perket Skenderbeut dhe Nene Terezes, s'kam cfare te shtoj. E tere
>bota tashme, e di historine e te parit dhe humanizmin e te dytes. Figura
>shume te medha te kombit. Shpirti u ndrite per jete te jetes.
>Figuren e Adem Jasharit , edhe pse edhe ne kete kohe eshte figure shume e
>madhe , e kam krahasuar me qelllim , duke e ditur se pas nja dyqind
>vjetesh , kur shpirtrat e lig pushojne se fantazuari, ai do behet akoma me
>i madh. Ne kete kontekst edhe e kam permendur, sepse jam i sigurt se nuk do
>shkoj shume kohe dhe kjo figure, ky komandant legjendar do te mesohet e
>trajtohet si nje nder figurat me te medha te historise se gjithe
>shqiptarizmes.
>Mos filizofoni shume ju, une kam marre tashti informacione, se jeni
>profesor, por s'do te thote se e njihni edhe historine. Ketyu, ose po
>caloni nga mosdija, ose doni te ,,prini", duke mbajtur veshet hasret, cfare
>po thone cfare po shkruhet etj., per kete apo ate figure.
>Edhe dicka nese ju jeni profesor i mire, mos u perzini ne shume lemi. Nje
>fjale e urte franceze thote: Njeriu gjate jetes e meson mire vetem nje
>zanat. Tashi kur jemi para zgjidhjes se statusit te Kosoves, aty jeni i
>nevojshem, (nese je ti profesori), shpjegojaju miqve tane se c'synime
>kisha, ka dhe cfare poshtersira ka bere Serbia gjate historise. Madje ka
>shume gjera qe duhet thene lidhur me statusin... Ju e dini me se miri, dhe
>mos u harxhoni cfare shkruajne agjencite neper interenete se ju merr shume
>kohe.
>Dua t'jua perkujtoj te gjitheve se une kam arsye me se shumti se ju e
>njefare Klajdi etj., qe ,,shkruajne" pa argumente, na u vetvra, ishte apo
>s'ishte komandant, pjelle e fjalorit tuaj . Adem Jashari me heroizmin e tij
>te pashoq ne Ballkan dhe me gjere ia ka bere vetes vendin ne histori.
>Nese s'perton leje nje shenim testament se cfare do ndodhe me kete figure
>pas disa vjetesh. Ai do ngritet ne piedestalin me te larte te historise
>kombetare.
>Duhet te keni kujdes kur e zini ngoje. Ose kur te kaloni prane ndon je
>statuje te tij madheshtore, ne mos iu ze ankthi dhe nga frika mund te
>humbasni vetedijen. Kujdes! Ose mund t'ju ndodh si vrasesit e Mitit, duke e
>shikuar permendoren e tij, e ze frika, dhe vdes... Ne mitologjine per Mitin
>ka ndodhuir pakez me ndryshe, por edhe me ju mund te ndodh renia me
>ndryshe.
>Kthjellohuni. Mos shitni dushk per gogla. Mos ia keni friken figurave te
>medha as Gjergj Kastirotit, as Nene terezes, as Adem Jasharit, sepse ata
>edhe po shkruam ne cfareqofte jane figura te medha.
>Persa i perket mendimit e lire , gjithkush ka te drejte ete flase e
>shkruaj cfare te doje, por jo kuturu. Hygoi diku thote po e parafrazoj
>Boten e shikoj nga sketerra. Ku gjendeni ju, ku gjalloni, profesor. ...
>
>Ilirian Gjika

Bruksel 28.3.2006