Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e premte, mars 31, 2006

Polemike per komandantin legjendar Adem Jashari

Art-Cafe] (no subject)
Bruqi Flori bruqi-flori at hotmail.com
Tue Mar 28 15:01:26 EST 2006

Previous message: [Art-Cafe] Poezia eshte ADN e shpirtit ...
Next message: [Art-Cafe] (no subject)
Messages sorted by: [ date ] [ thread ] [ subject ] [ author ]

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuari moderator Tan,

Ju postoj shkrimin qe me erdhi ne posten time elektronike per shkrimin e
Ilirian Gjikes nga profesori i njoftun Prishtinas,.dr.Enver Hasanai
Pershendetje

>From: Enver Hasani
>To: Bruqi Flori , mirelabogdani at yahoo.com,
>rtgintervente at yahoo.com, bekteshi_i at hotmail.com,
>Afrim.Loku at balkans.Halliburton.com, agron.kosumi at ks-gov.net,
>ajvazberisha at hotmail.com, aliberisha at ipko.net, arben.cami at ks-gov.net,
>ardita_kurteshi_2 at hotmail.com, arsim_bajrami at hotmail.com,
>artanpiperku at hotmail.com, artanrugova at yahoo.com, asani57 at hotmail.com,
>astritajeti at yahoo.com, b_elezi at hotmail.com, besnikelezi at yahoo.com,
>zef_1979 at hotmail.com, Zef.Buzuku at balkans.halliburton.com,
>demireshiti at hotmail.com, dr_nazif_ahmeti at yahoo.com,
>drlebibehashani at yahoo.com, durakzyrapi at yahoo.com,
>durakzyrapi885 at hotmail.com, edi.rama at ps-al.org, edreni at hotmail.com,
>engjellshehu at hotmail.com
>CC: enver_hasani at yahoo.com, Hidajete.Fejzullahu at bondsteel2.areur.army.mil,
>shpendi_be at yahoo.com, bona525 at yahoo.com, floribruqi at yahoo.com,
>g.ajgeraj at bluewin.ch, ganibajraktari at yahoo.co.uk
>Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
>Date: Sat, 25 Mar 2006 13:45:27 -0800 (PST)
>
> Kolege i nderuar Gjika
>
> Pajtohem se Skenderbou dhe Nena Tereze nuk mund te krahasohene me Adem
>Jashrin, por arsyet qe i thoni ju jane fare te cuditshme dhe nuk ju bejne
>nder. Fundja, dyte jane pjese e historise sone te perbashket si komb dhe
>nuk ka asnje kuptim te mburremi karshi njeri tjeterit. AJo cka me cudite
>eshte rasti i Ademi Jasharit. Ne NYT kam lexuar, disa here, shkrime
>ofenduese per ne si kombdhe nuk eshte cudi: ajo eshte gazete si cdo gazete
>dhe ka autor te ndryshem dhe nuk mban pergjegjesi per autoret qe shkruaj
>aty. Mendimi i lexuesve formohet lirshem sipas deshires se tyre. Jueve,
>nderkaq, nuk besoj se ju shkon per shtati te thoni ate qe thone serbet dhe
>politika zyrtare serbe, perkatesisht se Adem Jashari eshte vetvrare sepse
>nuk ka pranuar t'i pergjigjet drejtesise per vrasje ordinere. Me falni, por
>ju po e cuani te drejte dhe sistem ligjor regjimin e Millosheviqit, dhe
>kete nuk e bene askush sot. Te gjithe pajtohen se Milloshevici ka qen
>diktatori me i poshter i Evropes pas Hitlerit. Ne
> menyre te njejet, ju beni gabim kur thoni se Adem Jashari nuk ka qene
>komandant sepse Kosova nuk pa pasur ushtri Kjo eshte e njejet sikur dikush
>te thote se ushtria shqiptare nuk ka ekzistuar me 1997, pas tragjedise se
>njohur ne SHqiperi, dhe se me pastaj u formua kur erdhen socialistet ne
>pushtet. Ajo ushtri e Kosoves ka qene si cdo ushtri guerile, ne formim e
>siper deri ne konsolidim te plote dhe clirim , u mor vesh me ndihmen e
>NATO, pa te cilet nuk do te kishte asnje kuptim Kosova e sotme dhe trojet
>tona. Adem jashari, me siguri se ka luftuar me vetedije dhe me platforme te
>qarte politike, qe nga vitit 1992, kur ka dalur ne male dhe ka filluar
>rezistencen. Asnje levizje guerile, sa per dijenine tuaj, nuk ka pasur me
>shume se dhjete per qind perkrahje efektive te popullates ne emer te te ka
>lufuar. Kosova dhe Shqiperia nuk bejne perjahstim, as Adem Jashari si
>nismetar i gueriles me te re shqiptare ne Kosove.
>
> Sinqerisht
> Enveri
>
>
>
>Bruqi Flori wrote: >From: "Bruqi Flori"
>
> >To: art-cafe at alb-net.com
> >CC: bruqi-flori at hotmail.com
> >Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
> >Date: Thu, 23 Mar 2006 14:41:01 +0000
> >
> >
> >Kush derdhe lot krokodili nga N.Y ?
> >
> >Komandaniti i UCK-se z. Adem Jashari s'e ka vrare vec nje serb, por me
> >10-ta e 10-ta te tjere.
> >Ju zoti Klajd Kapinova jeni i orientuar gabimisht per gjerat qe kane
> >ndodhe ne Kosove...Me mire i dijme ne gjerat (ngase ne jemi pjesemarres i
> >kesaj historie te ndritur te luftes sone clirimtare)se sa ju qe i keni
>pare
> >apo degjuar gjerat prej mjeteve audio-vizuele dhe te shkruara ne N.Y.
> >C'fare servojne agjensite pro-sllave ne Amerike dhe Evrope kjo eshte pune
>e
> >tyre...
> >Sa i perket Skenderbeut,Nene Terezes,Ismail Qemajlit,Isa Boletinit,Adem
> >Jasharit,Sali Cekut,Zair Pajazitit,Agim Ramadanit,Fehmi Aganit etj.,ata
> >jane per jete e mot fytyra te ndritura te shqiptarizmit...
> >
> >Pra, mos u derto i dashuri mik te derdhesh lot krokodili dhe te
>bastradhosh
> >historine e ndritur te kombit tone...
> >
> >Flori Bruqi
> >
> >>From: klajd kapinova
> >>Reply-To: Art-Cafe prane jush
> >>To: Art-Cafe prane jush
> >>Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
> >>Date: Wed, 22 Mar 2006 14:37:22 -0800 (PST)
> >>
> >> --- Art-Cafe: Kafeja virtuale e shqiptareve ---
> >>
> >>
> >
> >
> >>Me vjen shume keq per krahasimin qe ju kerkoni te beni per dy figurat e
> >>medha shqiptare dhe ndernacionale, e per me teper kerkoni t'i veni ne
>nje
> >>rresht dy te paret me luftarin Adem Jashari. Gjergj Gjon Kastrioti e
>Nene
> >>Terezja, jane njohur dhe njihen ne bote me shume sesa luftetari Adem
> >>Jashari. Nese do te krahasojme vetevrasjen e luftetarit Adem Jashari me
> >>familjen e vet me kontributin e Nene Terezes per humanizmin boteror,
> >>mendoj se nuk ka vend. Kam respekt per luften liridashese te luftarit
> >>Adem Jashari dhe qellimin e tij fisnik (jo komandant, sepse nuk mund te
> >>kete komandant pa ushtri), mendoj se ai eshte i ndryshem me qellim e
> >>mbrojtjes se jetes per te cilen shkriu jeten e saj bamiresja me fame
> >>boterore E Lumnueshmja Nene Terezja. Kam ndjekur me miqte e mi nje
>emision
> >>special ne "Discovery Times" ne USA dhe kam metur i shokuar nga analiza
>e
> >>fakteve e ngjarjeve historike. Duke gjykuar me gjakftohtesi dhe pa
> >>nacionalizem te rrejshem, theksoj se rasti i luftetarit Adem Jashari
> >> eshte i ndryshem nga sa shkruajne sot mediat ne Kosove. Gazetaret me
> >>fame boterore te "New York Times" (prone e se ciles eshte edhe kanali
> >>televiziv qe citova me lart) treguan me filmimeve u tregua Adem Jashari,
> >>qe kishte bere vrasjen e nje serbi. Ushtria serbe kishte rrethuar
>shtepine
> >>e tij dhe ato me megafon i benin thirrje qe te dilte jashte shtepie,
>sepse
> >>nuk kishin pune me familjen e tij por me ate personalisht sepse kishte
> >>bere nje vrasje. Me pas ai hodhi ne ere shtepine dhe familjen duke kryer
> >>vetvrasje.
> >>
> >>Gjika Gjika wrote: --- Art-Cafe: Kafeja virtuale
> >>e shqiptareve ---
> >>
> >>
> >>
> >>
> >>Te nderuar miq,lexues!
> >>
> >>Vazhdimisht percjell shkrimet ne art-cafe. Ja, sot lexova nje shkrim, qe
> >>me
> >>teper ishte mesazh i poetit te shquar Visar Zhitit, te cilinn e cmoj
> >>shume,
> >>lidhur me Nenen Tereze. Po ashtu, me tej citohet se cfare ka thene edhe
> >>shkrimtari Ismaeil Kadare per dy figurat madhore te kombit tone
> >>Skenderbeun
> >>dhe Nenen Trereze.
> >>Une pajtohem me mendimet e te dyve. Por , nje gje mos harroni, o miq te
> >>nderuar. Eshe nje vend ne Ballkan, qe quhet Kosove. Te dy figurat e
> >>larpermendura, si njera si tjetra lidhen shume me Kosoven. I pari,
> >>Skenderbeu, me t'u larguar nga Otomani ka lene gjurme ne lindje te
>Kosoves
> >>dhe ne Fushen e Pollogut. Nuk eshte vetem kjo. ka shume kenge, shume
> >>legjenda qe sot e kesaj dite rrefehen ne Kosove per te. Madje, te paret
>e
> >>tij vijne nga Hasi, nje krahine e vogel ne veri te Shqiperise, qe gjer
>dje
> >>(l912) ishte tok me Kosoven, si te thuash ngjitas me te. Ndersa e
> >>lavdishjamja, e pershpirtshmja Nena Tereza ka prejardhje nga Kosova
> >>(Prizreni), fakte keto qe flasin shume se kjo toke e pervuajtur, qe i
> >>thone
> >>Kosove ka dhene shume per shqiptarizmen.
> >>Lexuesve do t'jua perkujtoj nje gje se gjate vitit 1998-1999 ne Kosove
> >>ndodhi lufta clirimtare. Kjo lufte nuk ishte e rastesishme. Nje popull
>me
> >>dekada i pushtuar, i shtypur e perndjekur, u zgjua dhe rroku armet per
> >>clirim. Ishte Adem Jashari me te tijet dhe luftetare te tjere qe thye
> >>mitin
> >>serb, ia ktheu armet dhe luftoi si luan gjer ne renie.
> >>Kula e tij, i tere Prekazi dhe Drenica heroike dhe Kosova anekend ka
>dhene
> >>edhe heronj te tjere, por figura e Adem Jasharit eshte me emblematike se
> >>shume figura te tjera. SIkur ta kishte pasur ndonje popull tjeter kete
> >>hero
> >>te madh, do te mburrej shume.
> >>Une vetem pyes: pse valle nga shkronjesit e atyre shkrimeve permendin
> >>vetem
> >>dy emra? A nuk e nderroi rroten e historise edhe Adem Jashari, qe i priu
> >>luftes, erdhi ne ndihme dhe NATO-ja, vendi u clirua, ndersa sot me vjen
> >>keqe
> >>qe disa emra te njohur harrojne te permendin kete figure te madhe?!
> >>Mbajeni ne mend: pas nje kohe kjo figure emblematike , me kalimin e
>kohes
> >>do
> >>te behet edhe me e madhe sesa sot, dhe pas njeqind vjetesh, figura e tij
> >>do
> >>te rrije prane Skenderbeut. Ky mendim ime nuk eshte i lidhur me
>emocionet,
> >>sepse une jam epirotas, ne luften e Kosoves ka marre pjese disa te aferm
> >>te
> >>mi. Por, edhe dicka, me clirimin e Kosoves ee cliruar edhe Shqiperia,
> >>mendoj
> >>une, sepse ta kesh nje armik te perbetuar antishqiptar ne kufi sic ishin
> >>forcat serbe, shqiptaret andej kufirit s'kane mundur te hane buke me aq
> >>rehati...
> >>Por kesaj profecie le t'ia leme kohes ta deshmoje, ne ia kam qelluar apo
> >>jo.
> >>Nje mesazh i thjeshte, njerzor, me duekt se ka vend:Mbani mend emrin e
> >>Adem
> >>Jasharit! Mos ngurroni ta permendni ne shkrimet. Ai te ndihmon edhe
> >>shpirterisht.
> >>Eshte obligim i intilegjencies (krijuesve) te mos ,,perserisin" veten,
> >>sepse
> >>ato qe po i thobne, dihen kahere. Asgje e re. E re dhe shume e fuqishme
> >>eshte historia e Adem Jasharit.
> >>
> >>Sinqerisht i juaj, Iliriani
> >>