Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e premte, mars 31, 2006

Polemike per komandantin e UCK-se Adem Jashari

List: Art-Cafe
[Art-Cafe] (no subject)
Bruqi Flori bruqi-flori at hotmail.com
Wed Mar 29 16:20:12 EST 2006

Previous message: [Art-Cafe] per Aleksin e vogel-nje lajm tjeter-nga tonin Ndoja
Next message: [Art-Cafe] Aleksi do oksigjen
Messages sorted by: [ date ] [ thread ] [ subject ] [ author ]

--------------------------------------------------------------------------------

>From: "Bruqi Flori"
>To: art-cafe at alb-net.com,enver_hasani at yahoo.com, mirelabogdani at yahoo.com,
>rtgintervente at yahoo.com, bekteshi_i at hotmail.com,
>Afrim.Loku at balkans.Halliburton.com, agron.kosumi at ks-gov.net,
>ajvazberisha at hotmail.com, aliberisha at ipko.net, arben.cami at ks-gov.net,
>ardita_kurteshi_2 at hotmail.com, arsim_bajrami at hotmail.com,
>artanpiperku at hotmail.com, artanrugova at yahoo.com, asani57 at hotmail.com,
>astritajeti at yahoo.com, b_elezi at hotmail.com, besnikelezi at yahoo.com,
>zef_1979 at hotmail.com, Zef.Buzuku at balkans.halliburton.com,
>demireshiti at hotmail.com, dr_nazif_ahmeti at yahoo.com,
>drlebibehashani at yahoo.com, durakzyrapi at yahoo.com,
>durakzyrapi885 at hotmail.com, edi.rama at ps-al.org, edreni at hotmail.com,
>engjellshehu at hotmail.com, i_gjika10 at hotmail.com
>CC: Hidajete.Fejzullahu at bondsteel2.areur.army.mil, shpendi_be at yahoo.com,
>bona525 at yahoo.com, floribruqi at yahoo.com, g.ajgeraj at bluewin.ch,
>ganibajraktari at yahoo.co.uk
>Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
>Date: Wed, 29 Mar 2006 20:52:41 +0000
>I dashuri profesor z.Hasani,
>
>Letra e juaj me sa e kam kuptuar une i eshte drejtuar zotit Klajd
>Kapinova,por ju keni ngatrruar emrin e tij me emrin e publicistit Ilirian
>Gjika.Une jua dije vlerat e juaja patriotike dhe intelektuale,prandaj skeni
>edhe cka te merziteni kush cka shkruan.Kontributi i juaj dihet per te mire
>qoft ne aspektin kombetar dhe politike,cka shum fytyra tona politike jua
>kane meri aftesive tuaja si profesor dhe intelektual.
>Besoj dhe shpresoj qe edhe zoti Iliran Gjika do t'ju kerkoj falje
>publikisht juve per ngatrrimin e emrit te Gjikes ne konotacion me figuren
>e trimit tone legjendar, te ndejrit Adem Jashari.
>Gjithe te mirat profesor i dashur Hasani.
>
>Me respekt ,
>Flori Bruqi
>
>>From: Enver Hasani
>>To: Bruqi Flori , mirelabogdani at yahoo.com,
>>rtgintervente at yahoo.com, bekteshi_i at hotmail.com,
>>Afrim.Loku at balkans.Halliburton.com, agron.kosumi at ks-gov.net,
>>ajvazberisha at hotmail.com, aliberisha at ipko.net, arben.cami at ks-gov.net,
>>ardita_kurteshi_2 at hotmail.com, arsim_bajrami at hotmail.com,
>>artanpiperku at hotmail.com, artanrugova at yahoo.com, asani57 at hotmail.com,
>>astritajeti at yahoo.com, b_elezi at hotmail.com, besnikelezi at yahoo.com,
>>zef_1979 at hotmail.com, Zef.Buzuku at balkans.halliburton.com,
>>demireshiti at hotmail.com, dr_nazif_ahmeti at yahoo.com,
>>drlebibehashani at yahoo.com, durakzyrapi at yahoo.com,
>>durakzyrapi885 at hotmail.com, edi.rama at ps-al.org, edreni at hotmail.com,
>>engjellshehu at hotmail.com
>>CC: enver_hasani at yahoo.com, Hidajete.Fejzullahu at bondsteel2.areur.army.mil,
>> shpendi_be at yahoo.com, bona525 at yahoo.com, floribruqi at yahoo.com,
>>g.ajgeraj at bluewin.ch, ganibajraktari at yahoo.co.uk
>>Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
>>Date: Wed, 29 Mar 2006 11:59:27 -0800 (PST)
>>
>> I nderuar FLORI et Al.,
>>
>> Luetmi sqaroni koleget ne kete liste se reagimi im i meparshem ka qene
>>nndaj shkrimit te z. Klaid Kapinova e jo ne nje tjeter shkrim qe pason
>>zotin Klaid , me emerin "l.gjika". Ky i fundit, me sa duket, gabimisht e
>>ka marre si reagim drejtuar atij dhe mu eshte pergjigjur me nje ton aq te
>>cuditshem e ofendues sa qe fillimisht nuk kuptoja se per cfare behej
>>fjale. Mund te ndodhe qe une kam adresuar ne titull emerin e tij, por
>>gabimisht ka qene sepse nga postimet e tua si me poshte nuk kam verejtur
>>se cili eshte ai "me lote krokodili" te cilit i referoheshit ju. Nuk e kam
>>te ruajtur kopjen e reagimit tim, ashtu qe pandehi se mund te kem gabuar
>>vetem ne titull, emertim, por permbajtja e reagimit tim nuk besoj te kete
>>lene asnje dyshim se nuk i eshte drejtohet dikujt i cili ka mendim te
>>njejet me ate te shprehur ne reagimin timin dhe, natyrisht, tuajin. Per
>>pasoje, kjo don te thote se nuk ka pasur nevoje qe kelgu "i. gjika" te me
>>drejtohet mua me nje leter te tille
>> ofenduese. Jam i sigurte se ne letren time drejtuar personit sa me larte
>>(z. Klaid) nuk kam perdorur formulime qe mund ta fyejne dikend sepse nuk
>>eshte ne natyren time. Nese ndokush, megjithate, eshte ndier i fyer nga
>>reagimi im, une i kerkoj falje, perfshire dhe juve ketu sot qe detyroheni
>>te lexoni kete histori sqarimi.
>>
>> Sinqerisht
>> Enveri
>>
>>
>>
>>Bruqi Flori wrote: >From: "Bruqi Flori"
>>
>> >To: art-cafe at alb-net.com
>> >CC: bruqi-flori at hotmail.com
>> >Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
>> >Date: Thu, 23 Mar 2006 14:41:01 +0000
>> >
>> >
>> >Kush derdhe lot krokodili nga N.Y ?
>> >
>> >Komandaniti i UCK-se z. Adem Jashari s'e ka vrare vec nje serb, por me
>> >10-ta e 10-ta te tjere.
>> >Ju zoti Klajd Kapinova jeni i orientuar gabimisht per gjerat qe kane
>> >ndodhe ne Kosove...Me mire i dijme ne gjerat (ngase ne jemi pjesemarres
>>i
>> >kesaj historie te ndritur te luftes sone clirimtare)se sa ju qe i keni
>>pare
>> >apo degjuar gjerat prej mjeteve audio-vizuele dhe te shkruara ne N.Y.
>> >C'fare servojne agjensite pro-sllave ne Amerike dhe Evrope kjo eshte
>>pune e
>> >tyre...
>> >Sa i perket Skenderbeut,Nene Terezes,Ismail Qemajlit,Isa Boletinit,Adem
>> >Jasharit,Sali Cekut,Zair Pajazitit,Agim Ramadanit,Fehmi Aganit etj.,ata
>> >jane per jete e mot fytyra te ndritura te shqiptarizmit...
>> >
>> >Pra, mos u derto i dashuri mik te derdhesh lot krokodili dhe te
>>bastradhosh
>> >historine e ndritur te kombit tone...
>> >
>> >Flori Bruqi
>> >
>> >>From: klajd kapinova
>> >>Reply-To: Art-Cafe prane jush
>> >>To: Art-Cafe prane jush
>> >>Subject: Re: [Art-Cafe] (no subject)
>> >>Date: Wed, 22 Mar 2006 14:37:22 -0800 (PST)
>> >>
>> >> --- Art-Cafe: Kafeja virtuale e shqiptareve ---
>> >>
>> >>
>> >
>> >
>> >>Me vjen shume keq per krahasimin qe ju kerkoni te beni per dy figurat e
>> >>medha shqiptare dhe ndernacionale, e per me teper kerkoni t'i veni ne
>>nje
>> >>rresht dy te paret me luftarin Adem Jashari. Gjergj Gjon Kastrioti e
>>Nene
>> >>Terezja, jane njohur dhe njihen ne bote me shume sesa luftetari Adem
>> >>Jashari. Nese do te krahasojme vetevrasjen e luftetarit Adem Jashari me
>> >>familjen e vet me kontributin e Nene Terezes per humanizmin boteror,
>> >>mendoj se nuk ka vend. Kam respekt per luften liridashese te luftarit
>> >>Adem Jashari dhe qellimin e tij fisnik (jo komandant, sepse nuk mund te
>> >>kete komandant pa ushtri), mendoj se ai eshte i ndryshem me qellim e
>> >>mbrojtjes se jetes per te cilen shkriu jeten e saj bamiresja me fame
>> >>boterore E Lumnueshmja Nene Terezja. Kam ndjekur me miqte e mi nje
>>emision
>> >>special ne "Discovery Times" ne USA dhe kam metur i shokuar nga analiza
>>e
>> >>fakteve e ngjarjeve historike. Duke gjykuar me gjakftohtesi dhe pa
>> >>nacionalizem te rrejshem, theksoj se rasti i luftetarit Adem Jashari
>> >> eshte i ndryshem nga sa shkruajne sot mediat ne Kosove. Gazetaret me
>> >>fame boterore te "New York Times" (prone e se ciles eshte edhe kanali
>> >>televiziv qe citova me lart) treguan me filmimeve u tregua Adem
>>Jashari,
>> >>qe kishte bere vrasjen e nje serbi. Ushtria serbe kishte rrethuar
>>shtepine
>> >>e tij dhe ato me megafon i benin thirrje qe te dilte jashte shtepie,
>>sepse
>> >>nuk kishin pune me familjen e tij por me ate personalisht sepse kishte
>> >>bere nje vrasje. Me pas ai hodhi ne ere shtepine dhe familjen duke
>>kryer
>> >>vetvrasje.
>> >>
>> >>Gjika Gjika wrote: --- Art-Cafe: Kafeja virtuale
>> >>e shqiptareve ---
>> >>
>> >>
>> >>
>> >>
>> >>Te nderuar miq,lexues!
>> >>
>> >>Vazhdimisht percjell shkrimet ne art-cafe. Ja, sot lexova nje shkrim,
>>qe
>> >>me
>> >>teper ishte mesazh i poetit te shquar Visar Zhitit, te cilinn e cmoj
>> >>shume,
>> >>lidhur me Nenen Tereze. Po ashtu, me tej citohet se cfare ka thene edhe
>> >>shkrimtari Ismaeil Kadare per dy figurat madhore te kombit tone
>> >>Skenderbeun
>> >>dhe Nenen Trereze.
>> >>Une pajtohem me mendimet e te dyve. Por , nje gje mos harroni, o miq te
>> >>nderuar. Eshe nje vend ne Ballkan, qe quhet Kosove. Te dy figurat e
>> >>larpermendura, si njera si tjetra lidhen shume me Kosoven. I pari,
>> >>Skenderbeu, me t'u larguar nga Otomani ka lene gjurme ne lindje te
>>Kosoves
>> >>dhe ne Fushen e Pollogut. Nuk eshte vetem kjo. ka shume kenge, shume
>> >>legjenda qe sot e kesaj dite rrefehen ne Kosove per te. Madje, te paret
>>e
>> >>tij vijne nga Hasi, nje krahine e vogel ne veri te Shqiperise, qe gjer
>>dje
>> >>(l912) ishte tok me Kosoven, si te thuash ngjitas me te. Ndersa e
>> >>lavdishjamja, e pershpirtshmja Nena Tereza ka prejardhje nga Kosova
>> >>(Prizreni), fakte keto qe flasin shume se kjo toke e pervuajtur, qe i
>> >>thone
>> >>Kosove ka dhene shume per shqiptarizmen.
>> >>Lexuesve do t'jua perkujtoj nje gje se gjate vitit 1998-1999 ne Kosove
>> >>ndodhi lufta clirimtare. Kjo lufte nuk ishte e rastesishme. Nje popull
>>me
>> >>dekada i pushtuar, i shtypur e perndjekur, u zgjua dhe rroku armet per
>> >>clirim. Ishte Adem Jashari me te tijet dhe luftetare te tjere qe thye
>> >>mitin
>> >>serb, ia ktheu armet dhe luftoi si luan gjer ne renie.
>> >>Kula e tij, i tere Prekazi dhe Drenica heroike dhe Kosova anekend ka
>>dhene
>> >>edhe heronj te tjere, por figura e Adem Jasharit eshte me emblematike
>>se
>> >>shume figura te tjera. SIkur ta kishte pasur ndonje popull tjeter kete
>> >>hero
>> >>te madh, do te mburrej shume.
>> >>Une vetem pyes: pse valle nga shkronjesit e atyre shkrimeve permendin
>> >>vetem
>> >>dy emra? A nuk e nderroi rroten e historise edhe Adem Jashari, qe i
>>priu
>> >>luftes, erdhi ne ndihme dhe NATO-ja, vendi u clirua, ndersa sot me vjen
>> >>keqe
>> >>qe disa emra te njohur harrojne te permendin kete figure te madhe?!
>> >>Mbajeni ne mend: pas nje kohe kjo figure emblematike , me kalimin e
>>kohes
>> >>do
>> >>te behet edhe me e madhe sesa sot, dhe pas njeqind vjetesh, figura e
>>tij
>> >>do
>> >>te rrije prane Skenderbeut. Ky mendim ime nuk eshte i lidhur me
>>emocionet,
>> >>sepse une jam epirotas, ne luften e Kosoves ka marre pjese disa te
>>aferm
>> >>te
>> >>mi. Por, edhe dicka, me clirimin e Kosoves ee cliruar edhe Shqiperia,
>> >>mendoj
>> >>une, sepse ta kesh nje armik te perbetuar antishqiptar ne kufi sic
>>ishin
>> >>forcat serbe, shqiptaret andej kufirit s'kane mundur te hane buke me aq
>> >>rehati...
>> >>Por kesaj profecie le t'ia leme kohes ta deshmoje, ne ia kam qelluar
>>apo
>> >>jo.
>> >>Nje mesazh i thjeshte, njerzor, me duekt se ka vend:Mbani mend emrin e
>> >>Adem
>> >>Jasharit! Mos ngurroni ta permendni ne shkrimet. Ai te ndihmon edhe
>> >>shpirterisht.
>> >>Eshte obligim i intilegjencies (krijuesve) te mos ,,perserisin" veten,
>> >>sepse
>> >>ato qe po i thobne, dihen kahere. Asgje e re. E re dhe shume e fuqishme
>> >>eshte historia e Adem Jasharit.
>> >>
>> >>Sinqerisht i juaj, Iliriani
>> >>
>> >>_________________________________________________________________
>> >>Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's
>>FREE!
>> >>http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
>> >>
>> >>______________________________________________________________
>> >>Art-Cafe : Miresevini te gezojme sebashku.
>> >>
>> >>
>> >>
>> >>---------------------------------
>> >>New Yahoo! Messenger with Voice. Call regular phones from your PC for
>>low,
>> >>low rates.
>> >
>> >
>> >>______________________________________________________________
>> >> Art-Cafe : Miresevini te gezojme sebashku.
>> >
>> >_________________________________________________________________
>> >Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today - it's
>>FREE!
>> >http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
>> >
>>
>>_________________________________________________________________
>>Don’t just search. Find. Check out the new MSN Search!
>>http://search.msn.click-url.com/go/onm00200636ave/direct/01/
>>
>>
>>
>>
>>=====
>>Enver HASANI, PhD
>>Professor of International Law and International Relations
>>Profesor i se Drejtes dhe i Marrdhenieve Nderkombetare
>>Phone: + 377 44 640 182 (mobile)
>>E-mail address: enver_hasani at yahoo.com
>>