Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e premte, mars 31, 2006

Letra e publicistes Merita Bajraktari dhe Matilda Terpollari

Date: Thu, 30 Mar 2006 18:37:26 -0500
From: jmrome94@aol.com Add to Address BookAdd to Address Book Add Mobile Alert
Subject: Fwd: Komunikimi im me Matilden, gazetaren...
To: botaegruasshqiptare-owner@yahoogroups.com


Mendova te ndaj me ju kete grup e-mailesh komunikimi me gazetaren Matilda Terpo.Le te shpresojme se do behet dicka e mire, per Aleksin e vogel.....
merita

-----Original Message-----
From: matilda terpollari
To: jmrome94@aol.com
Sent: Thu, 30 Mar 2006 14:30:47 -0800 (PST)
Subject: Re: Matildes,Joniles dhe te gjtiheve -per Aleksin


Po po ke shume te drejte, E ema duhet te kete nje
numer llogarie. Por ka qene e pamundur ti drejtosh te
gjithe njerezit ne Rreshen. Askend nuk mund te
refuzonim. Madje edhe financierja e televizionit eshte
marre nje pjese te mire te kohes me kete pune. Nejse,
une neser do te te jap nje informacion te detajuar. Te
falenderoj sinqerisht per reagimin.


--- jmrome94@aol.com wrote:

> E dashur Matilda,
> Te flas kaq afer se nga mbiemri me dukesh korcare
> dhe une kam ca rrenje nga Korca, por jam nga
> Cangonji i Devollit me origjine dhe jetoj ne Nju
> Jork,SHBA. Jam e martuar me john McCormack dhe kemi
> tre femije ne moshe relativisht t evogel midis 6 dhe
> 11...
> (ne blogun tim ke me shume info)
>
> Persa i perket mesazhit tend dhe menyres se si mu
> pergjigje te them BRAVO!!! eshte
> sensiblizuar opinioni direkt nga Ti dhe emisioni jot
> eshte pikenisja. Une e degjova per here te pare nga
> nje mesazh i Pandeli Simsias,beratas qe jeton ne Nju
> Jork.
>
> Te them te drejten as qe e diskutoj qe cdo njeshke
> mbledhur nga ti shkon ne llogarine e Aleksit,kur
> dergohet si e tille. Une kam parasysh jo sot, jo
> neser as pasneser por pas disa muajsh ,mbase nje vit
> kur te gjehet mundesia per ta cuar Aleksin
> jashte..mbase behet kjo gje... atehere do duhet nje
> njeri qe eshte familjar ose i afert, ose nje
> fondacion qe ka mundesi dhe aftesi, se per ty as qe
> e diskutoj qe i mbledh te ardhurat dhe i con dhe je
> kaq e mire e pac bekimin e Zotit!Por detyra jote
> eshte NJOFTIMI,sensibilizimi, mbledhja e fondeve per
> momentin le te jete permes programit, me dergo te
> dhenat si i kerkova, por ti je ajo qe ben
> sensibilizim, gazetaret asnjehere nuk meren me
> manaxhim fondesh se nderrohen termat e references se
> punes(....le te mendojme per nje pune afat gjate
> me Aleksin,ti do jesh ajo qe do raportosh
> gjendjen...ti jep fakte, jep sugjerime por nuk eshte
> detyra e jote(ti e ke mbarre mbi supe dhe BRAVO) me
> ndje qe te flas kaq hapur,ishte thjesht nje sugjerim
> qe bera per te ndihmuar Aleksin dhe per te te dhene
> ty moj e dashur Matilda qe te shtofte Zoti jeten dhe
> nderin ,vleren e merituar..se po mos e kishe bere ti
> kete pune atehre si do edinin shqiptaret(jane disa
> qe kerkojne te kontribojne,nje intelektual kosovar
> me emrin Flori Bruqi premtoi nje shume t
> ekonsiderueshme te hollash, e-mail i tij eshte
> floribruqi@yahoo.com e keshtu me radhe...
>
> Sado te mos jete e afte e ema e Aleksit te shkoje ne
> banke, duhet bere nje gje e tille.. Por nese ka
> problem me publikimin e llogarise atehere le te
> behet nje si tip fondacioni por qe te jete e ema
> nenshkruese...qe sido qe te vije puna ajo te ndjehet
> jo vetem e dashur me femijen por dhe e fuqishme te
> dije te planifikoje(meqe i ati i Aleksit eshte ne
> Greqi).
> nenes se Aleksit te lutem i trego se e kemi ne
> lutje ne zemer dhe ne mendime.Une jam pjese dhe

>jam ne grupin moderues te nje forumi
> grash shqiptare ne intenet qe quhet BOTA e GRUAS
> Shqiptare dhe ne emer te te gjithe atij grupi dergoj
> lutje,mendime dhe te lutem i trego Aleksit se ai do
> behet me mire, se Zoti eshte prane tij dhe se ne te
> gjithe do bejme dicka te ndihmojme.
>
> Pra Matilda vendos ti se c'te dhena do me
> dergosh.kontributi im financiar, mund te jete
> minimal, por dua te kontriboj. Une jam thjesht nje
> nene qe ndjej per femijen dhe i jam prane Aleksit,
> prinderve dhe ju te gjitheve qe jeni afer me te ne
> keto momente.
> me shume respekt dhe dashuri
> Merita Bajraktari McCormack
> me kete pershendetje, jane edhe 50 gra te forumit
> Bota e gruas shqiptare(linket me poshte)
>
> This e-mail is sent to you from Merita B-McC
> e-mails: jmrome94@aol.com or albanianw@yahoo.com
>
> www.writingmerita.blogspot.com
>
> www.groups.yahoo.com/group/botaegruasshqiptare
>
>
>
>
>
>
>
>
> -----Original Message-----
> From: matilda terpollari
> To: jmrome94@aol.com
> Sent: Thu, 30 Mar 2006 13:47:00 -0800 (PST)
> Subject: Re: Matildes,Joniles dhe te gjtiheve -per
> Aleksin
>
>
>
>
> Pershendeetje. Me vjen mire qe jeni kaq e njdeshme
> ndaj kesaj historie qe ne fakt askush nuk mund te
> jete indiferent. Qe te tregohem e sinqerte une nuk
> kam
> nisur ndonje e-mail ne adrese te art-kafe. I pari
> ishte vetem pak sekonda me pare. Kam informuar shume
> njerez dhe shume forume, por nuk kam derguar asnje
> e-mail?!.
> Sygjerimi juaj ishte me shume vlere, kete e kam
> menduar. Kjo llogari ne fakt eshte ajo ekzistuesja e
> emisionit. Edhe mua me duket me mire, qe leket te
> hidhen ne llogarine e nenes se Aleksit. Por a e di
> qe
> ajo vetem para dy ditesh e ka marre vesh se cfare
> po
> behet per djalin e saj?. Aleksi dhe nena nuk ndahen
> asnje cast nga njeri-tjetri. Ata cuditen kur
> njerezit
> u shkojne ne dhome dhe kontribojne, por neser do ti
> them ne telefon patjeter nenes, qe te hape nje
> llogari. Gjithashtu do te flas dhe me drejtuesit e
> televizionit, pasi si rregull ne nuk mund te
> publikojme nje llogari private, por kush nuk do ta
> bente per Aleksin?
>
> Gjithsesi me thuaj nese do te presesh numrin e
> llogarise se nenes se Aleksit , apo do te dhenat e
> bankes ku nne kemi nje llogari.
> P.S.
> Nuk e di se nga cili shtet po me shkruan , por do te
> doja ta kishe pare programin deri ne nje detaj, i
> cili
> eshte shume i rendesishem. Gjithmone ne kemi si
> rregull qe te hollat i marrim perpara kameres themi
> shumen dhe i dorezojme perpara kameres( duke e thene
> shumen per se dyti). E nese ato jane ne llogari
> bankare te gjithe emrat e individeve publikohen ne
> ekran gjate shfaqes se emisionit.
>
>
> --- jmrome94@aol.com wrote:
>
> > pershendetje matilda, e-mailin tuaj e morrem nga
> > art-kafe permes Zj.Jonila.Jonila bravo per
> > angazhimin.cdo kontribut ne cdo drejtim eshte me
> > vlere..Bravo vajza!
> > Pershendetje Zj.Matilda,dhe te lumte per c;ke bere
> > ne sensibilizimin e gjendjes shendetesore te
> > Aleksit.
> > besoj se puna juaj eshte ekstremisht e lodhshme
> dhe
> > kerkon enmergji dhe force..Ju keni bere nje
> > sensibilizim te madh dhe gjithcka qe sot Aleks ka
> > perfituar nga ndihmat e mbledhura jane fale punes
> > tende dhe kolegeve te tu.
> > permes Tonin Ndojes mesojme gjithashtu t enejjtat
> > gjera dhe mbas ekeni degjaur qe shuem kush
> deshiron
> > te ndihmoje.
> > As qe ve ne diskutim korrektesine, garancine dhe
> > sinqeritetit tuaj apo kolegeve tuaj ne programin
> SOS
> > dhe ne ndihmat qe mblidhen shkojne tek aleks.kete
> > nuk e diskutoj.....
> > mendoj se hapja e nje llogarie menjehere ne emer
> te
> > SOS ishte hap i menduar mire dhe teper i mencur.
> > Bravo.
> > mendoj gjtihashtu se meqe puna e Aleksit dhe
> kurimi
> > e ndjekja mjekesore e tij do kerkoje nje kohe
> teper
> > te gjate, mendoj se nuk eshte detyre e jotja
> > Matilda, as e stacionit TV te mbani nje llogari
> > financiare per kete femije te semure, pasi kjo
> bie
> > jashte mundesive dhe detyrimeve tuaja, dhe do
> ishte
> > e pamundur.(afat gjate mendoj),per te tehequr te
> > hollat duhet gjtihmone permes SOS-pe.sh nese Aleks
> > shkon t ekurohet ne Itali??... Sugjeroj qe dikush
> qe
> > ka mundesi, nej familjar, nje i aferm,nje njerio
> qe
> > njeh mire familjen e Aleksit te ndihmoje me hapjen
> e
>