Flori - Press

Mire se vini ne faqen tone virtuale "Flori-Press" te moderuar nga stafi redaktues Flori Bruqi, Engjell Shehu,etj.

e mërkurë, shtator 21, 2005

Fundamentalisti Valon Hoti,anetar i Alb-Shkences

Nga Flori Bruqi;

Shqiptarët një hap përpara në betejën virtuale me serbët

(Enkas për Art-Café)

Grupit "KHG" (Kosova Hackers Group) keto dite prape ka filluar një luftë e re në internet përmes shqiptarëve dhe serbëve.

Deri me tani KHG-ja (themeluar në vitin 1998 nga hakerët shqiptar dhe zvicëran në Zvicër) sulmoj mbi 250 server serb.

Me suksesë kanë thyer edhe mbi 90 faqe serbe.

Në vitin e kaluara frontet në internet kane qenë të qeta, por tanimë siq po vërehet rifilloj lufta e vjetër, cila fillimisht filloj në vitin 1998.

Në vitin 1998 hakerët serb të grupit "Black Hand" sulmuan me suksesë faqen http://www.kosova.com, i cili server atëherë ishte në Zvicër.

Me shkas kundër këtij akti kundër sulmeve në web faqet shqiptare të internetit , disa studentë shqiptarë dhe zvicëran formuan grupin quajtur KHG( Kosova Hackers Group). Ky grup deri me tash ka qen aktiv kundër serbeve në internet me vite.

Në të kaluarën nuk kishim ndonjë informacion nga hakerët shqiptarë. Tash do të ndëgjojmë më shumë nga këta edhe në të ardhmen.

Kosova Mail.com si në të kaluaren, dhe si tash informon për këto ngjarje. Mos të harrojmë, se faqja http://www.kosovamail.com ka qenë dy here viktimë e sulmeve nga hakerët serb, poashtu edhe faqe tjera të mëdha shqiptare.

Lajm që e sollëm e morëm nga antari i Kosova Hackers Group-së,me nofkën "COBRA" cili na tregoj edhe për disa gjëra që do t'i bejmë publike në ndonjë ditë tjetër...

Një informacion të tillë publikë drejtuar antarit më nofkën " COBRA": Shqiponja e bardhë ka mar lajmin nga ti, poashtu edhe shqiponja e zezë!


LISTA të sulmeve nga KHG-ja:

http://www.zone-h.org/en/defacements/filter/filter_defacer=KHG/


Serbë e shqiptarë janë hedhur së fundi në një betejë te re mes tyre. Kësaj radhe, nuk nevojiten kallashnikovë e raketa, por mjeshtri në teknologjinë e internetit. Në Uashington, Londër, Tiranë apo Prishtinë mund të jesh gjithnjë një ushtar efektiv. Gradat ia vë vetë vetes. Objektivi i goditjes zgjidhet në bazë të rëndësisë së tij strategjike, mbrojtjes që e rrethon dhe numrit të vizitorëve. Vetëm pak ditë më parë, në një faqe interneti me bazë në Tiranë, një numër fyerjesh dhe parullash antishqiptare vërshonin që në hapje të saj. Hakerët serbë kishin mundur ta sulmonin faqen shqiptare duke e nxjerrë atë jashtë loje për një periudhë kohe. Por, shqiptarët nuk protestuan. Ata thjeshtë morrën hak. Menjëherë më pas, në faqen e internetit të kishës ortodokse serbe në Kosovë(Prizren), vizitorët i përshëndeste parulla: “Kosova e pavarur”.
Vetëm gjatë muajit të fundit, rreth dhjetë faqe shqiptare në internet janë penetruar nga hakerat serbë, por shqiptarët janë hakmarrë dhjetëfish. Mbi njëqind faqe serbe kanë provuar sulmet shqiptare... Një raport një me dhjetë! Jo keq!

Tamam siç na kanë porositur gjithnjë oficerët shqiptarë në ditët e Luftës së Ftohtë. Në një beteje të mundëshme, raporti i humbjeve duhej të ishte të paktën 1 me 10 në disfavor të armiqve!

Një betejë e ashpër hakerash ilegalë është zhvilluar gjatë ditëve të fundit midis kroatëve dhe serbëve. Beteja u ashpërsua aq shumë sa një basketbollisti të njohur serb me ide nacionaliste i`u refuzua hyrja në Kroaci. Kroatët i bënë të qarta qëllimet e tyre nëpërmjet një mesazhi që transmetuan më parë duke thyer e bombarduar me mesazhe faqen e internetit të televizionit më të madh privat në Serbi, “Pink”. Hakerat postuan në faqen serbe mesazhin, “Përshëndetje Serbisë së Madhe” të shoqëruar me flamurin kroat dhe stemën e Republikës Kroate.

Serbët morrën hak duke thyer faqen zyrtare të kampiones së botës në ski, kroates Janica Kosteliç me mesazhin, “Përshëndetje Kroacisë” përkrah fotografisë së ekipit përfaqësues serb.

Gjatë dy javëve të para të këtij muaji , më shumë se 80 faqe interneti nga të dya palët kanë pësuar ndërhyrje dhe dëme nga hakerat rivalë.

Një haker serb me pseudonimin “Acid Cookie” u shpreh për një radio lokale se nuk e bënte këtë ndërhyrje për qëllime nacionaliste por thjeshtë për të demonstruar aftësitë e tij. “Për mua nuk ka rëndësi nëse ndërhyj në faqe shqiptare, kroate apo edhe serbe, mjaft që u tregoj atyre se unë i kam në dorë”.

Një haker serb i njohur me pseudonimin “DTM” thotë se faqet ballkanase të internetit janë shumë të dobëta përsa u përket elementeve të sigurisë.

Një betejë e ashpër që po zhvillohet edhe nëpërmjet forumeve “on-line” të faqeve të tilla si “B92” ku shqiptarë e serbë këto ditë debatojnë me tone të ashpra rreth pavarësisë së Kosovës. Edhe këtu, sipas meje , shqiptarët po fitojnë në teren,çka dëshmojnë edhe shumë shkrimeve të kafepirësve “ART-CAFE”. Një tregues real i një rezultati paraprak të kësaj beteje virtuale ishte edhe sondazhi i 15 shtatorit në gazetën beogradase “Politika”, ku mbi 40% i serbëve kishte humbur shpresat se Kosova mund të kthehet ndonjëherë sërish nën djepin serbosllavë.

Shprehin mendimin haberet shqiptarë

(Letrat janë moderuar nga autori i këtij shkrimi)

Une jam shume i lumtur kur po kuptoj se kemi shume te rinj qe jane ne gjendje t’ju thejne serbeve hundet edhe ne teknologji si ne shume raste te me parshme .

ju pershendes juve rini se shume te mire jeni. Vetem perpara.....

...po tash s’ di bre c’te then se shum eshte ka me vjen mir qe po ka sin tipa vendi jon edhe ishalla rritet numri i tyre qe mos te kemi probleme me hackera te huaj,tash mebeteni te pershendetur gjith ju qe e beni nje pun te palodhshme klm nga dj_vepra

Emri: doni
E-mail: none

tung tung a ka mundesi najkush mem tregu qka u ba me webfaqen KHG dhe kur do te hapet faqja dhe me qfare emri do te jet flm pershendetje

JAM NGA SHQIPERIA, PERGEZIMET E MIA PER ALBANIAN SECURITY CLAN. PROBLEMI NUK ESHTE DEMTIMI I DISA SITI WEB PAGES, POR ZHVILLIMI, KULTURA, DIJA DHE PERPARIMI I SHQIPTAREVE KUDO QE JANE. SHQIPERI, KOSOVE, MAQEDONI, MAL I ZI, EUROPE, USA AND ALL OVER THE WORLD!!!!!!! çFARE PO BENI JU QE KONSIDERONI VETEN SHQIPETARE DHE PATRIOTA PER TI DEMOSTRUAR VETES SUAJ, SHQIPETAREVE DHE BOTES SE SA VLENI!? JAM E BINDUR QE BENI SHUME PAK PER TE MOS THENE ASGJE!!!! OPEN YOUR MIND & YOUR EYES, KA KALUAR PERIUDHA E FJALEVE BOSHE DUHEN VEPRA, DUHET ZHVILLIMI PASI BOTA ECEN ME HAPA GALOPANTE NDERSA JU RRINI NE VEND NUMERO! PERSHENDETJE NGA NJE HAKER FEMER PREJ SHQIPERIE!!!!

Pershendetje per te gjithe te rinjeet Shqipetar qe mirren me kete DETYR te rendesishme .Po fatkeqesisht te rinjet gjithon jan ata qe jan te gateshem ti dalin Zot Popullit dhe Atedheut te vet,ne te gjitha format.Edhe pse per gjeneratat siq jam une 34vjeqar dhe me te vjeter edhe po te duam smund te kryejm nje detyr te till si JU.Prandaj ju deshiroj SUKSES DHE ZOTI JU NDIHEMOFT DHE RUAJT. "A zdesh hasmi Shqiperi ,a zdesh hasmi Shqipetar ,ja pra sot po ka Shqiperi ,ja pra sot po ka Shqipetar".

Pershendetje Ju te Dahtur Hakera shqiptar.Dhe ju te gjith Kosovar dhe Shqiptar te dashtur.Besoni se kur Lexova per ate qka jan duke ber Hackerat Tan shqiptar, jam rrenqethur i teri.Jom shum i lumtur per kete Lajm.
Haker Te nderuar Shqiptar-Kosovar nese jeni duke e lexuar ket leter time me ndigjoni , nese keni nevoj per ushtar dmth per ndonje ndihm ateher me shkruna ne email se .
Endrra ime Asht qe te Behem Nje Haker ne te Ardhmen dhe Te Luftoj Kunder Faqeve Serbe apo Sllave.
Kam deshir qe te kumunikoj me Hakera Shqiptar dhe te behem si ta ne nje te ardhme te shkurter.
Jam 17 vjeq jam nga Deqani.Jetoj ne deqan.Jam i gatshem ta Sulmoj Serbin si Fizikisht ashtu edhe Me teknologji dhe Dijeni. Ju lutem me shkruani Haker shqiptar.
E nderoj lart Vepren dhe punen qe po e Beni nga NewHackers Deqan.

Emri: Korab
E-mail: none

Lufta vazhdon dhe kurre nuk do te ndalet....KOSOVA HACKERS GROUP perhere ka marre pjese ne kete lufte virtuale dhe ka marre shume website serbe...Provoni www.k-h-g.ch (eshte offline per momentin) dhe do kenaqeni.....Perpara shqiperia

Emri: ilmi
E-mail: none

pergezime per ju.une kur e lexova kete u gezova shume .une besoj se ka nevoj me ba keso gjerash, per te treguar aftesit tona si kombe.kjo do te ndikoj edhe ne opinon se shqiptaret jane nje kombe qe dine tu pergjigjen sfidave, pavarsishte qfare jane ato.
pershendetje nga Shqiperia veriore,nga mitrovica

Emri: ilmi
E-mail: none

pergezime per ju.une kur e lexova kete u gezova shume .une besoj se ka nevoj me ba keso gjerash, per te treguar aftesit tona si kombe.kjo do te ndikoj edhe ne opinon se shqiptaret jane nje kombe qe dine tu pergjigjen sfidave, pavarsishte qfare jane ato.
pershendetje nga Shqiperia veriore,nga mitrovica

Gjatë  bombardimeve të NATO-së, kishte mijëra tentime per hakerimin e http://www.alb-net.com por pa sukses (knock on wood).
Dihet se problemi nuk ishte  të serveri, por ishte  të Network Solutions.
 
Sajtat tjere qe ekzistojne ne http://www.alb-net.com (http://www.freealbinkurti.com,http://wwww. naac.org etj.) nuk ishin të mundshëm për hakerim ngase  kane përdornin metodën crypt-pw per identifikim ne NetSol.
 
Si duket edhe shqiptarët kanë filluar t’i shfrytëzojnë pervojat e të tjerëve. 
 
Shih:
http://www.crnaruka.com
http://www.crnaruka.net
http://www.serbia-info.com
 
Për më shume informata, lexo:
 
http://www.securiteam.com/securitynews/Domain_Hijacking__A_step-by-step_guide.html
 
 
Publicisti I njoftun Orhan Osmani" 
Parashtroi disa pyetje web faqës http://www.info-tech at alb-net.com
(Information Technology Forum -  Archives: http://alb-net.com/pipermail/info-tech/:
1. A mund të na tregoni se si ia kanë arritur të hakerojnë www.albanian.com dhe çka po bëni që të ngrini sigurinë DNS-it në DNSSEC më shumë?
 
Përgjigja e ITF-së ishte sa vijon:
“Sajtat që janë hakuar kanë qenë fizikisht të sigurta. Pasi që hakeret janë munduar ti hakojnë serveret dhe nuk kanë pasur sukses, ata zgjodhën menyrë tjetër, DNS hack, duke e shfrytëzuar një problem që ekziston në metodën e verifikimit te network solutions (http://www.networksolutions.com).
 
Pasi që metoda e vërifikimit mail-from është ajo që i shkaktonte problemet, sygjerojmë që  të gjithë sajtat që servisohen nga network solutions, ta ndërrojne metoden e verifikimit të identitetit nga 
mail-from ne crypt-pw. Crypt-pw është metodë që funksion permes zgjedhjes se një fjalëkalimi (password). 
 
2. A është hakuar serveri e jo web faqja?
 
 
Faji ka qenë të Network Solutions, jo të serveri/faqja.
 Athua ka far ligji qe do te na mundesonte padine kunder Network Solutions?
 
3. Nëse ,http://www.albanian.com ka DNS server pse nuk bënë sigurimin e DNS me shumë më mjetet qe ka?
 
Web faqja http://www.albanian.com mirëmbahet në bazë vullnetare. 
Si server,http://www. albanian.com (shërbyer nga alb-net.com) është shumë  e  sigurtë.
 
Sipas mendimit tone edhe faqja virtuale e art-café-së që moderohet shkelqyeshëm nga z.Tan Mëzini është në mirëmbajtje në baza vullnetare dhe është e sigurtë dhe e mbrojtur nga hakerët(mendim I F.Bruqit)…
 
Një student i informatikës nga MIT pohon se ka “krekuar” sistemin mbrojtës i cili parandalon aktivizimin e lojërave pirate në konzolën Xbox të MicrosoftitNë punimin shkencor të publikuar para disa ditësh studenti Andrew Huang nga instituti MIT ka bërë të ditura detajet për procedurën me të cilën mund të “thyhet” çelësi mbrojtës softverik të cilin duhet ta ketë secila lojë që duhet të aktivizohet në konzolën Xbox të Microsoftit.
Supozohet se, duke shfrytëzuar këtë çelës, një haker i shkathët do të mund të ndërronte edhe kodin e programit të aplikacioneve për shfletim të përmbajtjeve në Internet, aparatet MP3 dhe aplikacione të ndryshme të dedikuara për konzolat e lojërave. 
Megjithatë, hakerët të cilët duan ta kenë në dorë punën shkencore të Huangut, nuk kanë fat. Sepse, ky i ri ka vendosur që kodin ta mbajë vetëm për vete. 
Atij tashëm i janë lajmëruar zyrtarët nga Microsofti dhe me ta është marrë vesh se cilat pjesë të punimit të tij shkencor bën të publikohen dhe cilat jo dhe ku puna e tij pushon të jetë legale dhe shkencore dhe ku fillon të jetë “punë hakerësh”. Andrew Huang u deklaroi medi-ave amerikane se “vuaj shumë nga dëshira që fshehtësinë time ta ndaj me dikënd tjetër, por nuk guxoj.
” Për ta thyer mbrojtjen e Xbox, Huang u shërbye me një pllakë amë të përshtatur, të cilën e ka ngjitur në mes të dy komponen-teve të caktuara brenda konzolës. Kjo pllakë në këtë mënyrë ka “kapur” trafikun e shënimeve në mes të këyre pjesëve, ndërsa Huang nga informatat e marra në këtë mënyrë ka nxjerrë çelësin e sigurisë. Kjo i ka kushtuar atij rreth 50 dollarë dhe tri javë punë. Huang pohon se mangësia më e madhe e mbrojtjes së Xbox është se asnjë prej çelësave mbrojtës të programeve të preinstaluara në komponentet e konzolës nuk ështëi shifruar. Në vend të enkriptimit, programerët nga Redmondi u mbështetë tek HyperTransport konektorët super të shpejtë, çipat e rëndomtë dhe në disa tekno-sht-esa tjera hardverike për mbrojtje

nga hakerët. Disa ekspertë men-dojnë se nëse të dhënat barten me shpejtësi shumë të madhe, atëherë ato vetvetiu janë të mbro-jtura. Por, studenti nga MIT u dha një leksion të mirë i cili thotë: nëse vërtet dëshironi të mbroni dhe sig-uroni - mbështetuni në enkriptim të fortë.
 Andrew Huang thotë se problemi nuk është edhe aq shumë i thek-suar tek softveri i preinstaluar I Microsoftit i cili është i formësuar me mjaft shkathtësi, por më shumë qëndron tek fakti se Microsoft është mbështetur më shumë në furnizues të jashtëm të hardverit, për të cilët mbrojtja nuk është prioritet. Në prononcimin e vet zyrtar, sek-sioni për marrëdhënie me pub-likun i Microsoftit, thotë se e përkrahin në tërësi kandidatin për doktor të MIT nga informati-ka dhe se metoda e inxhineringut “inverz” të softverit me të cilin është shërbyer ai nuk është e pan-johur për ta. Por, nëse punimi i tij publikohet në tërësi, atëherë ata do ta ndjekin penalisht secilin që e bën këtë. Hakerët tashmë një kohë të gjatë provojnë të thejnë mbrojtjen e konzolës së Microsoftit. 
Kështu, kohë më parë u paraqit në treg edhe një “mod çip” i posaçë, i cili mundëson aktivizimin e lojërave pirate në këtë konzolë. 
Andrew Huang thotë se nuk ka pasur për qëllim të shfrytëzojë “krekimin” ilegal të softverit të kësaj konzole, por vetëm dëshiron që rezultatet e veta t’i ndajë me komunitetin “open source” (Linux dhe variante tjera të softverit pa pagesë), e cila shfrytëzon Xboxin si zëvendësim të lirë për PC standarde. “Jam duke kërkuar një mënyrë legale për ta bërë boot ROM, ndërsa brenda disa muajsh këtu në MIT do të kemi një zgjidhje të thjeshtë për shkruarje të softverit vetanak për Xbox”, deklaroi Huang, “njeriu i cili e theu mbrojtjen e Xbox”.
 

POLICIA E UNMIK-UT DHE SHPK KA NJËSITË E VEÇANTA QË MERRËT MË KRIME NË INTERNET

Pata rastin që të lëxoj një artikull në gazetën “ Koha ditore” (data: 6 Janar, 2005), dhe vendosa t'a ndaj të dashur kafepirës të Art-Cafe-së,Alb-Shkencë,FloArt-it dhe Flori-Press-it , me ju.

Në këtë shkrim shihni se si [nuk] zgjedhen problemet e krimit digjital në Kosovë. Poashtu edhe deklaratën për ekzistencën e njësitit të veçantë të Policisë së UNMIK-ut dhe ShPK-së që merret më krime në internet.

Artikulli fillon nga këtu:

Pas sulmit ndaj provajderit "SUN" në Ferizaj


Hakerizmi sjell armiqësi ndërmjet njohësve të internetit
Sulmi në rrjetin e internetit të kompanisë "SUN" ka marrë përmasa akuzash të ndërsjella për shantazh, midis pronarëve të kësaj kompanie dhe grupit të të rinjëve si hakerëDjemtë e apostrofuar si "grupi i hakerëve" ferizajas, nga pronari i internet-provajderit "Systeme und Netze", Naim Gashi, për sulmin e rrjetit të internetit të tij ..., demantojnë të jenë prapa këtyre sulmeve dhe ndihen të kërcunar dhe shantazhuar.
"Absolutisht nuk është e vërtetë kjo, ne kemi njohuri nga kompjuterizmi, por nuk qëndrojmë prapa këtyre sulmeve.

Ndaj nesh ka filluar një seri kërcënimesh, shoku ynë Artan Jonuzi është rrahur rëndë në Prizren", thotë Edin Jonuzi (20), një nga të apostrofuarit për të ashtuquajturin hakerizëm. Këta djem pohojnë se janë më të interesuar se vetë pronari i "SUN"-it për të ditur se kush qëndron prapa këtyre sulmeve.


"
Hakerët m'i kan kërkuar 10 mijë euro, që të mos më sulmojnë më", pohon Gashi.

Gjithçka ka filluar në fillim të dhjetorit, kur përmes sulmeve DDoS (Distributed Denial of Service - serverëve u dërgohen sasi tepër të mëdha kërkesash, sa që ata ngulfaten) janë sulmuar rrjetet e internetit të provajderit të firmës "SUN", duke i hedhur jashtë rrjetit të komunikimit. "Po, në fillim është sulmuar rrjeti im, ai 'Dardan-net' dhe 'Kujtesa', ndërsa në dy javët e fundit të dhjetorit vetëm i imi", thotë Naim Gashi, pronar i "SUN"-it, rrjet i cili në bashkëpunim me rrjetet gjermane mbulon rajonin e Ferizajit. Sipas Gashit, rrejti i internetit ishte sulmuar nga 2 deri 4 orë në ditë dhe gjatë kësaj kohe pjesa më e madhe e Kosovës ka qenë pa internet. "Kjo është vepër inkriminuese, në bazë të thirrjeve telefonike anonime që kisha dhe në bazë të e-mailave që më vinin, unë kam konstatuar se këtë punë është duke e kryer një grup i të rinjëve ferizajas që ka këto aftësi prej hakerësh", thotë Gashi. Ai deklaron se i ishin kërkuar 10 mijë euro, në të kundërtën do të vazhdonin sulmet. "Unë i morra paratë dhe shkova në kafenenë 'Morena' të propozuar nga hakerët, por ata nuk dolën në takim", pohon Gashi.
Kompania "SUN" kishte kërkuar ndihmën e policisë që të mbronte biznesin e vet, por policia kishte qenë inferiore në kërkimin e këtyre "delikuentëve specifikë". Ajo i kishte thënë Gashit se ajo është e paaftë për këtë punë. "Vetëm nëse i gjenë individët duke i shtypur tastaturat ne mund t'i kapim", ishin fjalët e policisë. Në të vërtetë shkalla e sigurisë së kësaj teknologjie informative është shumë diskutabile. "Unë kam blerë pajisje të reja për të rritur shkallën e sigurisë, ndërsa edhe kam pasur dëme që kapin shumën deri 16 mijë euro, mirëpo ShPK-ja duhet të jetë me e aftë për të gjetur inkrimunesit e tillë", pohon Gashi.

Grupi i inkriminuesve ndihet i kërcënuar, mohojnë të jenë hakerë

Mirëpo me gjithë faktin se për policinë kjo fushë ishte një "tokë e panjohur", në bazë të indikacioneve se kush mund të ketë njohuri në këtë fushë, tashmë disa ditë policia po merret me këtë rast. Rastin e bën më të komplikuar intervenimi i policisë në një "party" të organizuar nga djemtë e apostrofuar si "hakerët ferizajas". "Policia ka ardhur se gjoja hakerët janë aty, pasi më parë ishim sulmuar nga disa anëtarë të familjes Gashi dhe na është ndërprerë ahengu me arsyetimin se nuk e kishim lajmëruar si tubim me kohë", thonë djemtë. Kush janë ata që konsiderohen si hakerët ferizajas? Edin Jonuzi, Ramush Xhokli (22), Ilir Bekteshi, Arburim Abazi, Artan Jonuzi, kishin kërkuar ndihmën e policisë që ndaj tyre të marrin fund kërcënimet.
"Jemi gjetur të sulmuar nga shumë veta, na kanë thirrë me telefon pjestarë të KFOR-it, kurse po na marrin në pyetje edhe njerëz civilë", thotë Xhokli, i cili kishte pasur kontakte edhe me përfaques të KFOR-it për të dhënë sqarime se ata nuk janë prapa këtyre sulmeve dhe as që përbëjnë ndonjë grup hakerësh. Ata derjtonin akuza ndaj firmës "SUN" se "për shkak të problemeve të brendshme po na akuzojnë dhe po organizojnë njerëz që të na sulmojnë", duke përmendur rastin e sulmit ndaj Artan Jonuzit me shurfa hekuri në Prizren. Pronari i "SUN"-it, Gashi, mohon akuzat që ka bërë organizime që t'i sulmojë këta të rinj, por pohon se ka kërkuar ndihmën e policisë që të merren me ta.
Nga ana tjetër, policia nëpërmjet zëdhënësit të saj në Gjilan, Naser Ibrahimi, pohoi, të mërkuren, se është duke u marrë me një rast të shënuar si detyrim dhe ka deklaruar se policia ka një njësit të veçantë i cili merret me krime në internet. Arburim Abazi i posakthyer nga policia pohonte të ketë referuar në stacionin e policisë se policët po e marrin në pyetje nëpër lokale private. "E kam humbur besimin në organet e policisë", pohon Abazi.

Grupi i të rinjëve i cili njohuritë për kompjuterin i kishin arritur më shumë nga puna e pasionuar e tyre sesa nga ndonjë shkollim i rregullt, në mbrojtje të tyre mendonin që tërë rastin t'a mbyllin nëpërmjet gjykatës.
_________________

Ç’thotë hakeri “wb29” nga Gjeneva e Zvicrës apo kush është fajtor për rastin në Ferizaj ?

Fajin e ka administruesi i rrjetit ,i cili kësaj radhe ka rëne edhe viktimë.

Nuk është vështirë për ta gjetë NN përsonin i cili poston paketa për ta” rrjetin?

Pse?
Historia kësaj meselje vije nga Shkupi. Një haker shkupjanë ,vije në Kosovë Need For Speed 1 (rahmet i past b shpirti, 1-shi nuk është më.).Ai kishte aftësi të mëdha shpërndarjet e DoS-eve (viktim
ë “ Kujtesesa”)..

DDoS nuk është rrjedhë e prekshmerive, thjeshte ai vije duke bërë kerkesa me zor. Nese rrjeti kish me pas prekshmeri, atehere ai rrjetë bije nga sistemi , me sulme të ndryshme . Hakeri shkupjanë nis e shpërndarjen e metodës të çdo haber dmth tregon se si me DDoS.

Definitivisht DDoS nuk vjen prej prekshmërisë.

Shumë prej “operatorëve” në Prishtinë,fjala vjen e bejnë DDoS çdo “ script-kiddie “ (të gjithë nuk kanë sukses).Po t’ishte sistemi administrues në internet cafe(fjala vjen në ferizaj) djelmoshat hacker nuk do të mujshin “gjuhe programore” për ta mësuar për 10 minuta. Puna qëndron në root. Rraja. Ky është një shërbim (mos përzini me root Linux që është nivel i qasjes) qe është më i lartë se Shell.

Shell përdoret fjala vije për ta mbajtë IRC serverat.

Poqëse ju keni qasje në ndonjë root (më vjedh root)) Root-i ka kapacitete të mëdha i cili lëshon paketa të ndryshme. Hakeret konektohen në server dhe dërgojnë paketa... Track them down for GOD's sake. You got privileges!!

Administuesi lehtë mund t’i identifikojë IP. Po ti pysesh hakerat ç’është C/C++, pak e dijnë... kurse . DDoS të gjithë e din se çka është...etj

Një haker tjetër i cili është kundë ardhjës së SO të MICROSOFT-it ,nofkë kjo e njëfarë gjëja Valon Hotit nga Mitrovica ,i cili po operon me moderatorët e forumit prestigjiozë Alb-Shkenca”,kohëve të fundit,kurse mua po më dërgon selame hakeruese,por vështirë e ka më mua se njof më mirë se ai e shumë të tjerë shkencën e informatikës dhe Hakerizmin ndërkombëtarë...

Prishtinë,20.09.2005. Mr.sc.Flori Bruqi

----------------------------------------------------------------------------------------------

Date: Wed, 21 Sep 2005 15:24:05 +0200
From:"Valon Hoti" Add to Address BookAdd to Address Book
To:"Ramadan Avdimetaj"
Subject: Re: Pershendetje
CC:alb-shkenca@alb-net.com, art-cafe@alb-net.com
Pershendetje per juve te gjitheve forumexhieve ,si dhe te gjithe ata
qe po marrin pjese dhe japin kritika,si dhe te tjeret qe shpifin si dhe atyre qe lexojne dhe qendrojne neutral:
per fat te mire , te gjitha keto shkrimet jane te ruajtura si dhe koha ,te bera me akuza ,si dhe ora e data dhe emailat e tyre prej nga kane adhur te gjitha keto shkrimet ,si dhe postimet:
dhe poashtu per cfaredo akuze e njera nga keto qe eshte e paraqitur :
- - - Një haker tjetër i cili është kundë ardhjës së SO të MICROSOFT-it ,nofkë kjo e njëfarë gjëja Valon Hotit nga Mitrovica ,i cili po operon me moderatorët e forumit prestigjiozë Alb-Shkenca",kohëve të fundit,kurse mua po më dërgon selame hakeruese,por vështirë e ka më mua se njof më mirë se ai e shumë të tjerë shkencën e informatikës dhe Hakerizmin ndërkombëtarë - - -
derguar nga Flori Bruqi ....
"pergjigjeja ime ishte jame kunder shpenzimeve te panevojshme e jo kunder ardhjese se Ms ne Kosove se ata jane veq me vjet aty "
e tjetra :
I cili filloj me fyerje ne nje ane : duke me quajtur shpiun njeriun te cilin nuk e ka pare kurre
(ai isha une Valon Hoti te cilin zoteria Preng Buzuku e quajti shpiune e fjale tjera pasi qe nuk e di se ne cfare lidhjesh eshte me Flori Bruqin pasi qe si duket ai duhet disi ta plotesoj forumin e tij madhore duke i mbledhur shkrimet te pabaza )
"te cilen nga nervoza fillova ta shaj e ta quaj me tyrli -fjale prej fjalorit te ndyte" cka nuk meritohet qe te i shkruaj keto rreshta ne kete leter se e kote eshte se siq e pame te gjithe se cfare sharjesh jane bere ne mes meje si dhe te nderuarit z.Preng Buzuku apo
si dhe tash kinse .....
po i dergoja ato selame hakeruese : cka mund te i paraqes te gjitha gjerat ne shesh si nga fillimi e gjere ne fund pa ulur ftyren poshte
"per shkak se nje kritike te bere nga une (Valon Hoti) per kritike - qe nuk i pelqeu dikujt (apo me mire thene Flori Bruqit) a jo tash po duhet te kthehet ne hakemarrje si dhe shpifje pasi qe fjala e lire nuk ka drejt te moderohet apo ??? (interesant per fjalen e lire)'
ne rastin e Flori Bruqit "i cili e moderon forumin e vet dhe e mbush ai vete me shkrimet e tia nuk e di se cfare ka te beje ai me Alb-Shkencen dhe pse e ka inati (ajo eshte problem i tij personal e jo i te gjitheve pjesemarreseve) ndoshta pasi qe si forum eshte nga dita ne dite u bere me anetare prestigjioz e me mendime shkencore te cilet edhe po te i kritikosh ata do te i mirepresin keto e jo te hakmirren neper forume tjera duke thene se kinse spo rrespektojka mendimin e tyre ky forum...."
po zoteri edhe ne gjykate te Republikes se Kosoves si dhe te asaj te shqiperise e drejta do te ngadhjej mbi te gjitha .....
Ndersa per ty R.Avdimetaj shpresoj te takoj ndonjehere permes OJQ-ve se edhe aty diku gjendem edhe une e te i shkembejme mendimet e lira per te mire "ne coftese ato qofshin pozitive apo negative"
p.s.
kerkoj falje per drejteshkrimin tim te gabuar e di qe e kam bere
por si do qoft edhe ky drejtshkrim me gabime mundet te kuptohet per cka eshte fjala
p.s2.
se cila pergjigje e ka te bashkangjitur edhe tekstin paraprak e cila eshte me poshte te cilen eshte derguar me heret nga ju
pershendetje,Valoni i vocerr....
----------------------------------------------------------------------------------------
From:"preng buzuku" Add to Address BookAdd to Address Book
To:r_avdimetaj@yahoo.co.uk
Subject: RE: Pershendetje z.Buzuku!
Date: Wed, 21 Sep 2005 11:24:52 +0000
Tung zoti Ramadan

Nje far valon hoti me ka shkrue ne adresen teme tamam si nje
antikombtar dhe
njeri paranojak a e njihni ju ket djal me gjak shkau i cili asht
idhtare i
shaut dhe serbve si dhe nje taleban i zhdervjellt, ja se si me shkruan

De : Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com>
Répondre à : valon.hoti@gmail.com
Envoyé : mardi 20 septembre 2005 20:03:57
À : preng buzuku <zjarripashuar@hotmail.com>
Objet : Re: valoni spiun tek shkia

| | Messages supprimés | Boîte de réception


eh Preng Buzuku i pamoralshmi e masakruesi e gjake-derdhesi me shet
mend tu
mundu me i mshef marrifetlleqet e tua a duke i vrare HOTET bre
shka-shkinije
qysh bre te ra ne mend me HOT me u kap me i tradhetu "kollaj e pate
andej
kufini" bre shka-shkinije o Preng Buzuku bre tradhetar-populli e
gjakepiresi
e sot thot qe eshte Shqiptare nga Veriu "por nuk tregove se cfare
shkavelli
je bre maskara a je i malit te zi apo je i shkinis bre gjakepires"On
9/20/05, Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com> wrote: Dhe moralin qe ma ka
e
shet masakra ai maskara prej Preng Buzukut kishe jam shqiptare ai
shka-shkinije qe masakroje te gjithe HOTJANET eh more PRENG nuk ke ku
ike
bre shkau i nones ...

De : Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com>
Répondre à : valon.hoti@gmail.com
Envoyé : mardi 20 septembre 2005 20:00:39
À : preng buzuku <zjarripashuar@hotmail.com>
Objet : Re: valoni spiun tek shkia

| | Messages supprimés | Boîte de réception


Dhe moralin qe ma ka e shet masakra ai maskara prej Preng Buzukut kishe
jam
shqiptare ai shka-shkinije qe masakroje te gjithe HOTJANET eh more
PRENG nuk
ke ku ike bre shkau i nones ...On 9/20/05, Valon Hoti
<valon.hoti@gmail.com>
wrote: Preng Buzuku eshte shkau qe organizoj masakren e HOTEVE ne
Krushe te
Madhemos harroni vllazni ky eshte ai shkau qe shet mend qe eshte prej
shqipnie e i ka shite Shqiptare


De : Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com>
Répondre à : valon.hoti@gmail.com
Envoyé : mardi 20 septembre 2005 19:59:28
À : preng buzuku <zjarripashuar@hotmail.com>
Objet : Re: valoni spiun tek shkia

| | Messages supprimés | Boîte de réception


Preng Buzuku eshte shkau qe organizoj masakren e HOTEVE ne Krushe te
Madhemos harroni vllazni ky eshte ai shkau qe shet mend qe eshte prej
shqipnie e i ka shite Shqiptareper nje lek

>From: Ramadan Avdimetaj <r_avdimetaj@yahoo.co.uk>
>To: zjarripashuar@hotmail.com
>Subject: Pershendetje z.Buzuku!
>Date: Wed, 21 Sep 2005 10:43:27 +0100 (BST)
>
>Pershendetje z.Buzuku,
>
>Postoj shkrimet ne art-cafe per Hotin.
>
>Me respekt,
>
>Ramadani
>
>http://www.alb-net.com/pipermail/art-cafe/Week-of-Mon-20050919/009572.html
>
>-------------------------------------------------------------------
>
From : preng buzuku
Sent : Wednesday, September 21, 2005 11:32 AM
To : floribruqi@hotmail.com
Subject : RE: Pershendetje z.Buzuku!


|
|
|
Tung zotrinj te art-cafes

PERPARA NJI SITUATE PARANOJAKE TE NJERZVE ME IDE ISLAMIKE DHE ME NJE URREJTJE PER SHQIPTARIZMIN DUE TI DENONCOJ KETA TIPA SI NJEREZ ME TE META MENDORE DHE QE DUHET ME I NDALUE ME SHKRUE NE FORUMET PRESTIGJOZE SIC JENI EDHE JU.

NDERIME
PRENG BUZUKU

Nje far valon hoti me ka shkrue ne adresen teme tamam si nje antikombtar dhe njeri paranojak a e njihni ju ket djal me gjak shkau i cili asht idhtare i shaut dhe serbve si dhe nje taleban i zhdervjellt, ja se si me shkruan

De : Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com>
Répondre à : valon.hoti@gmail.com
Envoyé : mardi 20 septembre 2005 20:03:57
À : preng buzuku <zjarripashuar@hotmail.com>
Objet : Re: valoni spiun tek shkia

| | Messages supprimés | Boîte de réception


eh Preng Buzuku i pamoralshmi e masakruesi e gjake-derdhesi me shet mend tu mundu me i mshef marrifetlleqet e tua a duke i vrare HOTET bre shka-shkinije qysh bre te ra ne mend me HOT me u kap me i tradhetu "kollaj e pate andej kufini" bre shka-shkinije o Preng Buzuku bre tradhetar-populli e gjakepiresi e sot thot qe eshte Shqiptare nga Veriu "por nuk tregove se cfare shkavelli je bre maskara a je i malit te zi apo je i shkinis bre gjakepires"On 9/20/05, Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com> wrote: Dhe moralin qe ma ka e shet masakra ai maskara prej Preng Buzukut kishe jam shqiptare ai shka-shkinije qe masakroje te gjithe HOTJANET eh more PRENG nuk ke ku ike bre shkau i nones ...

De : Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com>
Répondre à : valon.hoti@gmail.com
Envoyé : mardi 20 septembre 2005 20:00:39
À : preng buzuku <zjarripashuar@hotmail.com>
Objet : Re: valoni spiun tek shkia

| | Messages supprimés | Boîte de réception


Dhe moralin qe ma ka e shet masakra ai maskara prej Preng Buzukut kishe jam shqiptare ai shka-shkinije qe masakroje te gjithe HOTJANET eh more PRENG nuk ke ku ike bre shkau i nones ...On 9/20/05, Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com> wrote: Preng Buzuku eshte shkau qe organizoj masakren e HOTEVE ne Krushe te Madhemos harroni vllazni ky eshte ai shkau qe shet mend qe eshte prej shqipnie e i ka shite Shqiptare


De : Valon Hoti <valon.hoti@gmail.com>
Répondre à : valon.hoti@gmail.com
Envoyé : mardi 20 septembre 2005 19:59:28
À : preng buzuku <zjarripashuar@hotmail.com>
Objet : Re: valoni spiun tek shkia

| | Messages supprimés | Boîte de réception


Preng Buzuku eshte shkau qe organizoj masakren e HOTEVE ne Krushe te Madhemos harroni vllazni ky eshte ai shkau qe shet mend qe eshte prej shqipnie e i ka shite Shqiptareper nje lek ....

--------------------------------------------------------------------------------------
Ne vend te pergjigjes:

Nuk e njoh nofken e Preng Buzukut dhe Valon Hotit.
Une Flori Bruqi,jame anetar i rregullt i forumeve ART-CAFE dhe ALB-SHKENCA.
Moderoj 3 forume te tjere FLOART,FLORI-PRES dhe SPORT-RITMI I ZEMRES!
Zoti Valon Hoti,deri me tash ska shkruaj asgje ne ALB-SHKENCE,ai eshte nje fundamentalist i rrezikshem INTERNETI,me cka lypset te identifikohet per terrorizem!
Ai me sa duket punon ne Oragizatat tona Joqeveritare dhe eshte i implikuar ne formacionet TERRORISTE te INTERNETIT,per cka lypset qasje POLICORE,e le me te shkruaj ne forumin prestigjioz ALB-Shkenca.

Me respekt per te gjithe ata qe me lexojne,

Flori Bruqi

Prishtine,21.09.2005.